Ето как светлината на вашия смартфон се отразява на мозъка и тялото
16 Август 2017, Сряда, 23:03 ч.
Оказва се, че въобще не е добра идея да гледате тези екрани, когато се свечери
Светлината, която екраните на нашите лаптопи, смартфони и таблети излъчват, е наистина силна. В това отношение дизайнерите наистина са се постарали. Дисплеите са толкова ярки, че можем да видим какво има на тях дори и в слънчев ден. Нощем пък те са толкова силни, че някои ги сравняват с „малък прозорец“, през който прониква дневна слънчева светлина, пише Business Insider.Ето защо въобще не е добра идея да гледате тези екрани, когато се свечери. Като цяло нашите тела следват естествен цикъл, който ни позволява да стоим будни през деня и да си почиваме през нощта. Ако вземем смартфона, преди лягане, за да проверим Facebook обаче да речем, нашият мозък се обърква. Ярката светлина го кара да мисли, че е време да спре да произвежда мелатонин – хормон, който подсказва на тялото, че е време за сън. Когато пречи на производството на мелатонин, светлината от дисплеите на практика разбива на пух и прах и цикълът на съня и почти изкуствено създава своеобразен джет лаг.
Съответно – заспиваме по-трудно, което може да доведе до сериозни здравословни проблеми. Например… Твърде дългото взиране в екрана на смартфона намалява честотата на мигане. Това от своя страна уморява очите, предизвиква дразнения, замъглява погледа и т.н. Не сте се наспали добре? На следващия ден ще бъдете лесно раздразними. Способността ви да запомняте нова информация ще бъде намалена.
Освен, че пречи на производството на мелатонин, светлината на смартфоните засяга и хормоните, които контролират глада. С други думи – рискът от надебеляване се увеличава. Недоспиването в дългосрочен план води до натрупване на невротоксини, които още повече започват да пречат на съня. Учени са открили връзка между недоспиването, причинено от взирането в смартфони през нощта, и риска от рак на гърдата и простатата.
Хората, чийто нива на мелатонин са намалели, а телесният им часовник – разстроен – са по-склонни към депресия.
Изследвания показват, че когато смартфонът е край нас, нашите когнитивни способности, както и умението ни да се фокусираме, намаляват. За да се преборят с всички тези проблеми, софтуерните дизайнери създадоха най-различни програми, като например f.lux или режима Night Shift за iOS, които тушират и редуцират излъчваната от екраните светлина. Много от потребителите твърдят, че оранжевият отблясък е за предпочитане пред ярката синя светлина. На този етап някои изследвания показват, че приглушената светлина може и да подобри съня ни.
Въпреки това са нужни повече проучвания по темата. В края на краищата – ако искате наистина да се наспите, просто дръжте смартфона си настрана и не се изкушавайте да браузвате из социалните мрежи преди лягане.
В категории:
Животът






Пие специфична спе*ма, защото...
31/03/2025, Понеделник 22:00
1

Кънчев с двойна грешка...
31/03/2025, Понеделник 21:48
2

Пияницата, който отне два живота, съжалявал, но го оставиха в ареста
31/03/2025, Понеделник 21:40
4

Бой в метрото в София
31/03/2025, Понеделник 21:24
0

Отиде си известен режисьор
31/03/2025, Понеделник 20:58
0



Протестиращи затвориха път в България, има задържан
31/03/2025, Понеделник 20:40
0

Откриха мъртви трима американски войници
31/03/2025, Понеделник 20:24
1



Мъж отиде на гости на 42-годишна пловдивчанка, тя го...
31/03/2025, Понеделник 20:10
1

Човек бере душа след нападение от мечка
31/03/2025, Понеделник 19:58
0

Дете падна от тераса
31/03/2025, Понеделник 19:48
0