Кой иска да сме бедни? Бивш министър заговори за щабове за хаос и разруха

Енергетиката е кръвоносната система на икономиката и затова страната ни има възможност да е много богата, но сами се саботираме, каза Александър Николов
България обаче има възможност да е абсолютно енергийно независима държава и тъй като енергетиката е кръвоносната система на икономиката, страната ни има възможност да е много богата. Не сме, защото обичаме сами да се саботираме. Това каза в „Лице в лице“ по бТВ бившият енергиен министър Александър Николов.
Според него ПГХ „Чирен“ е важен не само за България.
„През 2022 г. ни бе спряно газоподаването. След действия на някои бивши управляващи и пряко свързаните газови дружества, България зависеше над 92% от руския природен газ. Колкото повече количества има съхранени някъде, толкова повече се подобрява и националната, и енергийната сигурност. Толкова по-евтино е и за крайния потребител, и най-вече за индустрията“, добави той.
Водещата Цветанка Ризова пък каза, че oт години се говори за този сектор, че имало черна корупционна дупка. Прочухме се с това официално и при чужденците, добави тя.
Колкото повече се бави разширяването на хранилището, толкова по-зле е за Европа, коментира Николов.
През последните 20 години всичко, което е в полза на България, се бави или не се случва, добави той.
„След няколко месеца ще заработи едно доста голямо находище в Румъния. Когато преди години някои компании искаха да идват в България, за да правят тестове, т.е. да преценят колко природен газ има у нас, бяха изгонени от всякакви организации. Инфраструктурата за достъп до изгодно сключения договор за евтиния азерски газ беше странно бавен с какви ли не оправдания, а когато стана готова се изреди целия български елит да се радва за тръбата“, заяви бившият министър.
„В същото време, когато една държава направи така, че страната ни изпадна в изключително тежка криза (т.е. става въпрос за едностранното спиране на синьото гориво от „Газпром“), всички се изредиха да разказват как България се е отказала от руския газ. След това, въпреки че имаше решения на много съдилища в чужбина и че имаше правно становище на международни кантори, този сценарий продължи да се налага в обществото. Имаше щабове за хаос и разруха“, добави той.
„Има официални документи, които лесно се проверяват. Според тях през 2022 г. енергийният сектор е с рекордно добри финансови резултати спрямо цялата история. Когато системата работи, се оказва, че наградата, която може да получиш, е уволнение, а в моя случай и обвинение. Няколко години по-късно след много събрани данни бе прекратено“, сподели Николов.
„Обвиняваха ме, че сме нанесли щета от 88 млн. лева, защото не сме си взели газ от „Газпром“. Какво се случи с потенциалния арбитраж за спрените доставки – нищо“, добави той.
„Ако имате договор, с когото и да било и ви се нанесе вреда, която официална кантора, която е много голяма и др. органи потвърждават, че е налична, а всички аргументи, съгласувани с Европейската комисия съществуват и тя ви казва, че има възможност да си поискате парите парите, но не правите това, къде е проблемът?“, попита ексминистърът.
„За да контролирате съзнанието и поведението на хората, те трябва да са поставени в зависимост. Най-голямата зависимост в днешно време е бедността. Затова съзнателно управляващите не са поискали неустойка. Това е отвъд простия корупционен сценарий, който е много елементарен. Някой печели от нашата бедност“, добави той.
„Когато азерския газ не влизаше в България, отиваше на друго място. Други държави стават по-богати, защото го купуват по-евтино. Страната ни бе принудена да купува по-скъпо от друг доставчик. България имаше възможност да има други атомни реактори“, изтъкна Николов.
„Имаше опит да се наложи мнението, че физически сме нямали достъп до газа от Азербайджан, а това бе възможно през Гърция. Опитаха се да разбият Маришкия басейн с абсурдни твърдения и саботажът да има достатъчно количества енергийни мощности, които работят и на природен газ, за да балансират системата, за да имаме по-евтина електроенергия“, добави той.
„Това е моделът, който наложи Гърция една година по-късно. И те, и ние имахме дерогация да използваме средства от Плана за възстановяване и устойчивост за изграждане на подобни мощности“, заяви бившият министър.
„Имаше опити и за заграбване на терени от мини Марица изток, за да направят фотоволтаични централи. Трябваше да се направят тръжни процедури. Саботира се и износа на въглища за съседни държави“, изтъкна той.
„В България корупцията е набрала такава мощ, че може да смачка всеки. Затова никой не говори за тези неща“, каза още Николов.




















Сега "реве"!
Символ на посредствеността, сигурен атестат за професионална некадърност.