Целта ни е да изградим най-голямата енергийна общност в Европа
Всяко училище, всяка болница – може да стане производител на енергия, обясни Жечо Станков
Днес, на площадката на "БМФ Порт Бургас", където пристигнаха първите 4 000 тръби по проекта „Вертикален газов коридор“, министърът на енергетиката Жечо Станков говори пред журналисти за началото на реалното строителство по трасето и новата програма за създаване на енергийни общности в страната.
България дава старт на енергиен мегапроект и соларна революция в общините
– Г-н Станков, какво представлява проектът „Вертикален газов коридор“ и защо е толкова важен?
– Един проект, който е изключително важен не само за България, но и за Централна и Югоизточна Европа. България има желанието, а аз – в лично качество като министър – да сме първата държава, която започва същинското изграждане на газопровода на своя територия и разширението на системата. Първата стъпка към това са тръбите, които виждате зад нас. Четири хиляди тръби, които пристигнаха от Индия, минавайки през Червено море, Суецкия канал, турските проливи, и вече са тук – на бургаските пристанища. Искам да благодаря на оператора на "БМФ Порт Бургас" за страхотната организация и работа, която се извършва в момента. Благодаря и на доставчика, защото извозването вече започна. До Великден тръбите ще бъдат разнесени.
– Какъв е планът за реалното начало на строителството?
– През следващия месец очакваме строително разрешение, а през май ще направим първа копка. Ще поканим и колегите министри от съседните държави. Първият етап е участъкът от границата с Гърция при Кулата до точката на присъединяване в съществуващия газопровод при Кресна. С него ще увеличим капацитета на преноса с 50% – от 2,3 милиарда на 3,6 милиарда кубически метра годишно. Следващият етап включва отсечката от Рупча до Ветрино. Тя ще ни даде възможност да увеличим транзита към Румъния – от 5 на 10 милиарда кубика годишно. Това означава повече приходи за страната, и гаранция, че България няма да остане без природен газ, независимо кой доставчик спре. От всички входове и изходи ще бъдем сигурно захранени. А приходите от проекта ще постъпват в бюджета чрез дивиденти от държавните дружества, и ще стигат до общините чрез инвестиции, заложени в държавния бюджет.
– Каква е логистиката по трасето?
– Тръбите ще бъдат разпределени на 7 площадки още преди Великден. Най-тежкият участък е между база Микрево и база Рибник, където трасето е изключително предизвикателно – с денивелация и наклон от около 40 градуса по цялото протежение.
– Ще се използват ли съвременни технологии в изграждането?
– От общо 48 километра, 3 ще бъдат изградени чрез хоризонтално сондиране. Това е най-модерната технология – не се правят надземни изкопни работи, а се защитава природата, реките, пътищата, жп линиите. Това ще гарантира сигурност и дългосрочна устойчивост на инфраструктурата.
– Какво е качеството на тръбите, които пристигат?
– Тръбите са фабрично произведени в Индия и фабрично изолирани – както отвън, така и отвътре. Това осигурява живот от поне 60 до 70 години. С правилна експлоатация – още повече. Новият участък ще бъде свързан с компресорната станция в Петрич, която е напълно реверсивна. Това ни дава възможност да подаваме и да получаваме газ в двете посоки – според нуждите.
– Паралелно обявихте и старта на друга инициатива – за енергийни общности. Какво представлява тя?
– Амбицията на Министерството на енергетиката и моята лична е с колегите от ЕСО да създадем най-голямата енергийна общност. Общините и бизнесът от години искат да изградят собствени слънчеви електроцентрали там, където консумират енергията.
– Какви пречки са срещали досега?
– Два основни проблема – финансиране и управление. Затова създадохме финансов инструмент с ББР и ЕСО, който елиминира нуждата от първоначална инвестиция. Инсталациите се изграждат без разход от страна на потребителя и започват да се изплащат чрез икономия от електроенергията. След 6–8 години системата остава тяхна собственост.
– Какъв е практическият ефект за общините?
– Например в Бургас – всяко училище, детска градина, болница може още утре да бъде оборудвано със соларна инсталация без да се харчи нищо от общинския бюджет. Икономията изплаща системата, а впоследствие цялата стойност остава в институцията – в техния бюджет, за по-добри условия, нови дейности, подобрена среда.
– Има ли перспектива този модел да се развие по-мащабно?
– Да. Планираме първите проекти с ЕСО, но вярвам, че този инструмент може да прерасне в първата зелена държавна облигация. Това ще позволи не само на общини, но и на частни компании, да използват зелена енергия там, където я потребяват – евтино, стабилно и устойчиво.
– Кой изгражда газопровода и какво включват останалите участъци?
– Изпълнител е „Главболгарстрой“. Първият участък е 48,5 км. Следват още два – от Търник до Пиперово (около 51 км), и от Рупча до Ветрино (около 80 км). Така ще бъде реализиран целият български участък от Вертикалния газов коридор.
– Каква е стойността на проекта?
– За първия участък – 111 млн. лева. Изцяло държавна инвестиция. Държавата е осигурила гаранция в бюджета, за да може държавното предприятие да използва евтин ресурс. Очакваме проектът да се изплати бързо, предвид високия пазарен интерес. Газът ще идва от няколко направления – терминалите за втечнен газ в Александруполис, Ревитуса, Металинеус в Гърция, както и през Южния газов коридор от Каспийския регион. Компресорите, които изградихме през годините, са реверсивни и позволяват подаване и в двете посоки.
– Какво ще бъде участието на Молдова и Украйна?
– България беше инициатор Молдова и Украйна да се включат във вертикалния коридор. И двете държави имат сериозни предизвикателства. Така ще осигурим възможност газът да достига Централна и Югоизточна Европа през българска територия.
– А какво се случва с газовото хранилище в Чирен?
– Газовите компресори са поставени, провеждат се тестове. Обемът на хранилището ще се увеличи със 100 млн. куб. м. Българските домакинства и бизнеси ще могат да нагнетят евтин газ през лятото и да го използват през зимата. Това е допълнителна сигурност.
– Г-н Станков, вашият коментар за разследванията, свързани с „Булгартрансгаз“?
– Задачата ми е да стабилизирам българската енергетика. Всичко, което поискат органите, ще бъде предоставено. Вече два или три пъти е изпращана информация. Няма да позволя да се лепят етикети върху българската енергетика без основание. Важно е да се знае, че министърът на енергетиката няма пряко касателство. По българските и европейските правила, „Булгартрансгаз“ и ЕСО са оператори с двустепенно управление. Министърът упражнява правата върху холдинга, но не може да се намесва пряко. Ако го направи, ще последва наказателна процедура срещу държавата. Назначенията и освобождаванията се правят от надзорния съвет.


















