Българка решава кои мигранти са бежанци в Германия
11 Юни 2017, Неделя, 07:14 ч.
Източник: ТрудНе е вярно, че са необразовани - идват лекари, пилоти и адвокати, казва Анелия Ганева
През 2015 г. Германия се справи с огромната мигрантска вълна благодарение на големия брой доброволци, които отделиха лично време и средства, за да помагат на властите, разказа пред “Труд” наша сънародничка, която работи в германската Федералнa служба по миграцията и бежанците (BAMF).“То не е ново за германците, след войната с доброволен труд те са успели да възстановят страната си”, обяснява Анелия Ганева.
34-годишната българка е родом от Плевен. Живее и работи в Германия от 17 години. Там завършва висше образование в сферата на икономиката. Докато учи, е на стаж в общината на град Майнц, където живее.
Голямата бежанска вълна през 2015 г. я сварва на работа в регионалната служба по миграцията. През 2016-а е преместена във BAMF. Задачата є е да интервюира кандидатстващите за бежански статут и да решава дали има основание те да получат такъв. Тя проучва цялата налична информация за човека, през какви процедури е минал до момента и накрая изготвя писмено решение.
Друг експерт го проверява за законосъобразност. Едва тогава се издава окончателното решение на BAMF.
Преди две години внезапният приток на чужденци, желаещи да се установят в страната, поставя на изпитание германските миграционни власти. Българката е категорична, че тогава службите са се справили с големия бежански щурм само благодарение на безкористната помощ на хилядите доброволци.
“Те отделяха от времето си да ги посрещат, да ходят с тях по службите, за да ги регистрират, помагаха им да си разкрият сметки в банките, да се сдобият с карти за пътуване, помагаха много на социалните служби”, разказва Анелия. Властите не бяха подготвени – нямаха необходимия капацитет от хора, програми и места за настаняване. И държавното ръководство, и самите служби реагираха незабавно, бяха назначени хора по всички нива и беше осъществена сериозна структурна реорганизация, обяснява българката. За кратно време щатът на BAMF нараства от шест на девет хиляди души.
Същата година в страната влизат рекордните 1 139 000 човека, основно от Близкия Изток, Афганистан, Северна Африка, два пъти повече от предходната 2014-а. 480 000 от тях подават молби за статут.
“За два месеца идваха толкова хора, колкото по-рано – за цяла година”, спомня си Анелия. Според нея, ентусиазмът, с който преобладаващата част от геманското общество е посрещнало бежанците, все още съществува, макар и да не е толкова силен.
Докато чакат решението за статута си, чужденците посещават различни интеграционни програми, които ги подготвят за живота в страната, както и курсове по немски език. Отскоро е стартирала и програма за професионални курсове, които предлагат специализирана езикова подготовка в различни сфери – медицина, финанси, биология и т.н., в зависимост от квалификацията, уменията и интересите на участниците.
Анелия Ганева отхвърля твърдението, че Германия подбира образованите хора, а другите връща. “Дори е точно обратното, тъй като несъстоятелните хора са защитени от Европейската конвенция за човешките права, която забранява депортирането на лица, които няма да могат да си осигурят преживяването, ако бъдат върнати в своята родина”, обяснява тя.
Според българката политиката на отворени врати на канцлера Меркел вероятно е била погрешна. От друга страна, казва тя, идеята за слагане на горна граница, също е неадекватна: “Няма как да разберем дали точно онези, които биха останали отвън, няма да са най-нуждаещите се. Все пак говорим за хора и човешки съдби”.
Диалектът разкрива самоличността
И в Германия проблем при работата с кандидат-бежанците е фактът, че много от тях идват без документи за самоличност, което забавя процеса по разглеждането на молбите и регистрацията им. Миграционните власти там обаче разполагат със сериозен ресурс от специалисти по всякакви езици и техните диалекти.
“Работим с преводачи още от началото – снемането на снимки, отпечатъци и вкарването на информацията в системата. Ако има някакви съмнения за идентичността, се правят съответните анализи – езикови, текстови и други. Това е важно, защото диалектът показва от кой район идва човека”, обяснява Анелия Ганева.
Мигрантската вълна довела всякакви хора. “Има такива, които никога не са ходили на училище, израснали например в планинските райони на Афганистан, но идват и много образовани хора – пилоти, лекари, адвокати”, твърди тя и отхвърля разпространеното схващане, че основната част от чужденците са нискообразовани и без квалификация.
В категории:
Животът
Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува
Царевското село Кости посрещна празника Трифон Зарезан
Направи невероятен резултат
Сподели разтърсваща история
Почина известен бизнесмен
Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи
01/02/2025, Събота 22:00
0
Ще има ли мир скоро между Москва и Киев?
01/02/2025, Събота 21:31
4
Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение
01/02/2025, Събота 21:00
0
Напусна ни Румяна Карадимчева
01/02/2025, Събота 20:28
0
Мъж застеля украински военен
01/02/2025, Събота 20:00
3
Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен"
01/02/2025, Събота 19:40
0
Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България?
01/02/2025, Събота 19:28
23
Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува
01/02/2025, Събота 19:20
0
Почина известен бизнесмен
01/02/2025, Събота 18:48
1
Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати
01/02/2025, Събота 18:40
2
Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава
01/02/2025, Събота 18:20
0
Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени, след като горяха три седмици
01/02/2025, Събота 18:00
0