×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Украйна и Германия обсъдиха руската атака срещу Кривой Рог
  • Нападение срещу клиника за лечение на зависимости в Мексико, 9 души са убити
  • Изписват от „Пирогов“ четирима от пострадалите в Кочани
  • Миналият месец е най-горещият март в историята на Европа
  • Президентът Радев ще награди изявени спортисти и треньори за отлични резултати в ски и сноуборд
  • Министрите на енергетиката Жечо Станков и на образованието Красимир Вълчев ще се срещнат в Козлодуй с ръководството на ядрената централа
  • Министър-председателят Росен Желязков свиква днес съвещание на тема пътна безопасност
  • Тръмп води преговори с Иран относно ядрената им програма
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Референдумът на Слави незаконен? Депутатите го гласували заради страх от протести


Референдумът на Слави незаконен? Депутатите го гласували заради страх от протести
Георги Марков
12 Май 2016, Четвъртък, 21:31 ч.
Източник: епицентър

Бившият конституционен съдия Георги Марков поряза депутатите: Броят на депутатите може да бъде решен само от ВНС, а не от референдум

Народното събрание наруши Закона за референдумите, допускайки всичките шест въпроса от националното допитване, инциирано от Слави Трифонов.

Това заяви пред Епицентър.бг бившият конституционен съдия Георги Марков, гневен от решението на парламента. "Именно в закона, а не в Конституцията е уредено по какви въпроси не може да има референдум", уточни той.

Според член 9 от Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление  с национално допитване не могат да се решават въпроси за размера на данъците; на държавния бюджет; на правилата за вътрешната организация и дейност на Народното събрание; по точно изброени членове от Конституцията; по въпроси, уредени с международни договори, както и по тези, които са от компетентността на Велико Народно събрание (ВНС). А според тълкувателно решение №3 от 2003 г. на Конституционния съд броят на депутатите е от компетентността на ВНС, поясни Марков.

Епицентър.бг припомня, че „Шоуто на Слави“ успя да събере необходимия брой подписи за национално допитване по шест въпроса. Единият от тях гласи: „Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120?“ Останалите пет са за мажоритарна избирателна система, за задължително и електронно гласуване, за държавната субсидия на партиите (един глас – един лев) и за пряк избор на директорите на областните дирекции на МВР и началниците на районните управления в областните дирекции на МВР.

Ако задължителното гласуване бъде одобрено в референдума, трябва промяна в конституцията, но това може да бъде направено от обикновено Народно събрание, обясни Марков.

Общо 131 депутати (от ГЕРБ, РБ, ПФ, АБВ и независими) одобриха днес предложените от „Шоуто на Слави“ въпроси. Несъгласни народни избраници се заканиха да сезират Конституционния съд.
Депутати признаваха в кулоарите, че с решението си нарушават закона и конституцията и съзнават това, но са пуснали допитването на шоумена от страх да не предизвикат улични протести.

В категории: Политика


6
Коментара
Китай: Тръмп ни изнудва
Китай: Тръмп ни изнудва 08/04/2025, Вторник 11:00 0
Флагман.БГ Много е силен Много е силен 08/04/2025, Вторник 10:00 0
Къща горя в Бургас
Къща горя в Бургас 08/04/2025, Вторник 09:00 2
Пламна пожар в Свети Влас
Пламна пожар в Свети Влас 08/04/2025, Вторник 08:20 0
6
Коментара по темата
6.
Мангалотрепач
12.05.2016 21:10:13
0
11
To остава и да са съгласни. Все едно убиеца да питаш дали иска смъртната присъда да е пак разрешена.
Смях, смях..... Егати и малоочието. И после на предизборните митинги стават супер родолюбци.
Разстрел като Чаушеско заслужавате.
Не Тодор Живков, вие трябва да гниете в земята.
5.
мдааа
12.05.2016 19:49:26
1
14
Референдумът е допитване дали искат или не искат хората, народът, изпълнението на всяка една от точките!
Ако болшинството е казало "да", то се задължава народното събрание да придвижи решаването на тези точки!
Не мога да разбера защо е този вой!
Ако е необходимо за решаването на някой от тях да се свика велико народно събрание, то трябва задължително да се премине към свикването му! Ако може да се решат от обикновено народно събрание - то са длъжни да преминат към изпълнението!
Друг е въпросът, че у нас важи с пълна сила казаното, че "не е важно колко са гласовете - важно е кой брои!" Открай време се правят удобните манипулации и фалшификации!
4.
bgman
12.05.2016 19:22:10
4
24
Тъпани смотани!
Значи гласовете на 400 търтея от ВНС са по-важни от гласовете на няколко милиона българи, ако решат да намалят броя на дупетатите!
Позор! Позор!
Със зъби и нокти си бранят измислената от тях система!
3.
Който носи бурка ще яде хурка
12.05.2016 19:18:39
1
14
Марков е такъв Чурколизец Храбър, че направо получавам ерекция само докато му гледам мазната физиономия.
2.
страшния съд иде
12.05.2016 19:04:19
0
21
Агент кой беше тоя? Докато не ликвидираме фамилиите на тия олигарси и комунистически марионетки така ще е.
1.
baihui
12.05.2016 18:54:17
1
26
Мазен плужек !
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Турнир по карате за деца събира спортисти от цялата страна в Бургас Турнир по карате за деца събира спортисти от цялата страна в Бургас До момента заявка за участие са подали над 140 каратеки Лудост на пътя: Бясна гонка с участие на дете Лудост на пътя: Бясна гонка с участие на дете Какво се случва в България? Много е силен Много е силен Добрин с втора победа в турнир на Игрите Подробности за катастрофата с 14-годишен в Бургаско Подробности за катастрофата с 14-годишен в Бургаско Замесени са двама жители на с. Медово, община Поморие РЗИ Пловдив за починалото при зъболекар дете: Инцидентът настъпва 50 минути след операцията РЗИ Пловдив за починалото при зъболекар дете: Инцидентът настъпва 50 минути след операцията В ход е мащабно разследване Къща горя в Бургас Къща горя в Бургас Зданието е необитаемо, няма големи щети Мъж от Афганистан с провинение в Слънчев бряг Мъж от Афганистан с провинение в Слънчев бряг Кара дрогиран Пламна пожар в Свети Влас Пламна пожар в Свети Влас Огънят горя в лятна кухня Бургаската полиция отново сложи белезници на проблемен младеж Бургаската полиция отново сложи белезници на проблемен младеж Юношата извърши кражба в "Братя Миладинови" ВиК авария наводни Морската градина на Бургас (СНИМКИ) ВиК авария наводни Морската градина на Бургас (СНИМКИ) Водата стига чак до сърф-клуба
Мощен пожар в Париж (ВИДЕО) Мощен пожар в Париж (ВИДЕО) 200 огнеборци гасиха стихията, няма данни за жертви САЩ вече преговоря с Иран, а ЕС гневи Тръмп с нови мита САЩ вече преговоря с Иран, а ЕС гневи Тръмп с нови мита Наказателният списък обхваща диаманти, конци за зъби, колбаси, ядки и соя Роди на 100 години Роди на 100 години Добра вест от САЩ Има 350 милиона долара Има 350 милиона долара И е режимлия Натрупа 200 милиона, но кара децата си на труд Натрупа 200 милиона, но кара децата си на труд Трябва да имат респект към парите, казва певецът Терористът от Лион, ранил 15 невинни - не съжалявам за нищо! Терористът от Лион, ранил 15 невинни - не съжалявам за нищо! Той е действал хладнокръвно с цел да убива и всява ужас, установи разследването Почина легендарен футболист Почина легендарен футболист Хорхе Булано издъхна едва на 47 години Айфоните поскъпват, подгответе поне 6 хил. лева за новия модел Айфоните поскъпват, подгответе поне 6 хил. лева за новия модел Дори при запазване на сглобяването в Китай, се очаква поскъпване от поне 40%, а някои анализи предвиждат ръст до 43% в зависимост от крайния модел Милиардер сравни митата на Тръмп с ядрена война Милиардер сравни митата на Тръмп с ядрена война Милардери алармират, че новата тарифна политика на US-президентя може да нанесе трайни щети на икономиката и глобалния имидж на САЩ Неочаквана радост за българите, пътуващи за Гърция по Великден Неочаквана радост за българите, пътуващи за Гърция по Великден Министерството на развитието и търговските вериги се споразумяха
Атанас ПЕКАНОВ, бивш вицепремиер Атанас ПЕКАНОВ, бивш вицепремиер САЩ се самоубиват , но този път не с белина Виц на деня Виц на деня При доктора:
- Докторе какви са шансовете ми?
- Едно на хиляда!
- Толкова ли е зле?
- Всяка хилядарка добавя нов шанс!
Виц на деня Виц на деня Жените имат най-разнообразни желания след c*кс.
Едни искат брак, други искат кожено палто, а трети - още веднъж.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Този януарски сняг достига до Вас благодарение на "Български пощи"!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори