Историческа справка за Ямбол
Първите следи от човешки живот край Ямбол са от 6 000 г пр.хр. С това градът се нарежда сред най-старите поселища в Европа. Недалеч от Ямбол, до самата магистрала е археологическият обект Кабиле - голямо тракийско селище, което е имало ролята на важна крепост в държавата на Филип Македонски. Кабиле процъфтява по време на римското владичество. Тук са сечени монети, развивали са се занаяти и търговия. Крепостта е разрушена при нахлуването на готите през 378 година. Ако имате желание, спрете в отбивката на самата магистрала и посетете тази забележителна археологическа находка.
Самият Ямбол, по-скоро исторически първото селище на негово място, е създадено през 293 г. от римския император Диоклециан. Името му било Диосполис - град на Зевс. Да владеят този град със стратегическо местоположение е било стремеж, както на българските, така и на византийските владетели.
Следват алтернативни периоди на развитие и упадък. Градът бива наричан Диамполис, Ямполис, и др. В надпис от времето на цар Иван Александър градът е наречен Дабилино. И през средновековието Ямбол е важна крепост в Българската държава.
През 1373 средновековната Ямболска крепост пада. По време на турското робство се развива търговия със зърнени храни, кожа, вълна, лой, мед, пашкули, ориз, сирене, добитък. През ХV век в Ямбол е построен големият покрит пазар "Безистена", известен далеч зад граници.
През Ямбол преди години е минавал т.нар Солен път от Анхиало - старото Поморие към Пловдив.
Хрониките разказват, че в Каргона, българската махала, е имало голяма занаятчийска чершия и пазар, построени са и 2 църковни храма Света Троица и Свети Героги с камбанария висока 36 м.
Още преди Освобождението Ямбол е свързан с ж.п.линия през Нова Загора със Злати дол (към Симеоновград б.р.) и Маричината низина (част от горнотракийската низина). През 1890 жп линията е продължена до морето - Бургас. Тази транспортна връзка се отразява благоприятно на развитието на града за износ на много продукти през бързорастящото бургаско пристанище.
През 1884 в Ямбол са живеели 10 771 през 2016 – малко над 69 000..
Ямбол се развива като промишлен център, средище на богата селскостопанска област, важен транспортен възел, културен и просветен център.