Спомени от соца: Как изглеждаше домът от нашето детство
Живеехме в панелни блокове, строени от държавата, за новодошлите в големите градове - "Меден рудник" в Бургас, “Владиславово” във Варна, “Люлин” в София и “Тракия” в Пловдив
Ключови думи:
спомени от соца, как изглеждаше домът от нашето детство, апартамент, панелки, жилища, тодор живков, българия, бургас, флагман
07 Юни 2015, Неделя, 03:05 ч.
Източник: socbg.com
Помните ли, че тогава всичко се покриваше и „обличаше“. Покриваха се с покривчици телевизори и радиоапарати, хладилници, облегалки на фотьойли; килими тип „персийски“ се опаковаха в найлон; шиеха се и специални покривала за колите
Повечето от нас живеехме в големите панелни комплекси, строени от държавата, за да поберат новодошлите жители на разрастващите се градове. Такива бяха “Младост” и “Люлин” в София, “Тракия” в Пловдив, “Владиславово” във Варна и “Меден рудник” в Бургас.
Повечето апартаменти имаха едно единствено разпределение – от входната врата се озоваваш в коридор, отляво има хол, отдясно – тоалетна и кухня, направо – малък коридор с две спални в двата края и баня по средата. Всички врати в „панелния“ апартамент бяха от талашит, антрето постлано с балатум, по стените имаше тапети, а в края на 80-те бе много модерно в коридорите да се правят сводове „в арабски стил“.
В коридора имаше порт-мантото или закачалка. Коридорът беше покрит с балатум, наготово даден ни от държавата. През 80-те настилката биваше заменяна от родителите ни с модерния за тогава мрамор, а по-късно и с теракот. Характерна особеност бяха и строените в коридора обувки, понеже да се оставят пред вратата се считаше за „селски маниер“.
Холът на „панелния“ апартамент беше толкова еднотипен, че човек можеше да се обърка дали е в собствения си дом или в друг блок и комплекс. Стените бяха облепени с тапети – отново подарък от държавата. От едната страна в хола беше разположена холната гарнитура – троен диван, два тромави фотьойла и две табуретки, които бяха основно предназначени човек да си вдигне краката върху тях, но като цяло те си бяха неудобно място за сядане, защото нямаше къде да си подпреш нито ръцете, нито да се облегнеш. Гореописаната гарнитура беше покрита с изкуствен губер – най-често червен или зелен. В средата на гарнитурата имаше ниска лакирана масичка, която в делник бе покрита с плетена на една кука покривчица – или с каре с „българска бродерия“.
Редно беше върху нея да има ваза с изкуствени цветя. Когато идваха гости, изкуствените цветя се махаха и се поставяха донесените от тях карамфили (любимо цвете при ходене на гости в онези години). „Официалното“ сервиране и хранене се случваше върху тази маса, делничното – в кухнята. Срещу „меката мебел“ бяха поставени огромни секции, купувани от мебелните магазини в големите градове. Те носеха български имена, като „Павлина”, „Бояна” и прочие. Върху тях имаше огромни бутилки с уиски върху накланяща се поставка, закупени от Корекома, а също и модерните по онова време човеци-роботи, направени от цигарени кутии.
В секциите имаше подредени сервизи от кристални чаши допълвани от порцеланов сервиз за чай или кафе – на розички или виолетки, произведен в заводите „Ломоносов“ в Съветския съюз. Секциията беше подредена с книги, а това, което беше някак си най-характерно е, че книгите не бяха „единични бройки“, а обикновено целите рафтове бяха с поредици от томове – най-често български класици. Между стъклата на витрините имаше затиснати малки снимчици на близки хора, а тук-там се срещаха и стереокартички с намигаща японка.
Кухнята ни беше с еднотипни талашитени кухненски шкафове – пак дар от държавата. Тях ги произвеждаха в завода за кухненска мебел в Червен бряг. В тях се подреждаха фаянсови сервизи от завод „Китка“ в Нови Пазар. Хладилниците ни бяха “Мраз”, пералнята „Перла“, а от печката “Раховец” се носеше уханието на приготвяната храна.
Типична баня в панелното жилище беше с размери 1.50 на 2.50 м. Облицована бе с бели фаянсови плочки и мозайка, а към началото на 80-те характерното обзавеждане за баня започна да се прави с фаянсовите и теракотни плочки произведени в заводи „Хан Аспарух” – Исперих. Гордост за всяко семейство беше да си има и вана.
В детската стая отново имаше секцийка пълна с книги, бюро с нощна лампа, а върху тапетите бяха разлепени плакатите на нашите тогавашни идоли. Там беше и касетофона (магнетофона, грамофона), както и казанлъшката китара. Спомняте ли си, че леглата ни бяха покрити с родопски одеала, а за детските легла на два етажа? Нека не забравяме също, че това беше и най-разхвърлената стая в нашия дом, но пък беше уютно и винаги намирахме това, което търсим.
Спалнята пък беше общо-взето забранена зона за нас децата. Тя обикновено беше най-малката и мистериозна стая в дома ни. Имаше голяма спалня, където спяха нашите родители, а от едната й страна стоеше и прословутия ВЕФ. Естетвено и там обзавеждането беше със секция или голям трикрилен гардероб, а на нас децата винаги ни беше интересно да знаем какво “криеха” нашите родители там от нас.
А помните ли, че тогава всичко се покриваше и „обличаше“. Покриваха се с покривчици телевизори и радиоапарати, хладилници, облегалки на фотьойли; килими тип „персийски“ се опаковаха в найлон; шиеха се и специални покривала за колите. Тази модна тенденция е имала символна функция – от една страна, да не се повредят, хабят и цапат закупените с много труд и чакане вещи, а от друга – те биваха „издигнати в ранг“, прибавяше им се „добавената стойност“ на нещо свръхценно.
А стремежът на домакините беше новата вещ да си остане минимално употребена и похабена, да си остане „новичка“ или поне „като нова“.
Въобще много рядко можехме да се изненадаме от обзавеждането на някой съсед или приятел. Обзавеждането се делеше на купено по обикновения начин и на купено по „втория начин“, „с връзки“, „под масата“, „вносно“, „корекомско“. Общо взето, бяхме като от калъп. Но това изобщо не пречеше на домашния ни уют, дори напротив! Като че ли, това, че всички разполагахме с еднаква покъщнина, ни беше оперирало от манията да притежаваме. Живеехме щастливо не с вещите си, а със семейството. Не завиждахме, не страдахме от комплекси, че нямаме и рядко заключвахме вратите си.
Източник: http:socbg.com
В категории:
Ретро Флагман
После се чудим защо ставали пътни инциденти
Разбраха се
За ЧНГ: Легендата Рууни стана безработен
Светът скърби, почина легенда от култова поредица
16-годишна се опита да отвори вратата на самолет по време на полет
Бой с брашно и яйца за Нова година (ВИДЕО)
31/12/2024, Вторник 22:00
0
Получи голямо признание
31/12/2024, Вторник 21:30
1
Милянкова показа новия си мъж
31/12/2024, Вторник 21:00
5
Удар по Наско Сираков
31/12/2024, Вторник 20:50
0
Разбраха се
31/12/2024, Вторник 20:31
0
За ЧНГ: Легендата Рууни стана безработен
31/12/2024, Вторник 20:15
0
Чудна маска за лице
31/12/2024, Вторник 20:00
0
Григор Димитров няма да празнува шумно Нова година
31/12/2024, Вторник 19:48
0
Отменят редица новогодишни тържества в...
31/12/2024, Вторник 19:30
0
Трилърът с печално известната Габриела Славова продължава
31/12/2024, Вторник 19:00
4
Над 1 милион души са без ток в...
31/12/2024, Вторник 18:28
0
16-годишна се опита да отвори вратата на самолет по време на полет
31/12/2024, Вторник 18:00
0
Изглежда сте забравили, че по време на прехвалените от вас годин за ВСИЧКО се чакаше - пипер, месо, домати, череши... Банани и други тропически плодове - два пъти годишно. В университетите се влизаше И по партийна линия, нищо че си откровен идиот. Контролът върху отделния индивид беше тотален! И най - важното: ОНЗИ ожален от вас строй погуби трудолюбието и честността на българина, всички станаха тарикати на принципа "те ме лъжат, че ми плащат, а аз ги лъжа че работя", и започна масово крадене от предприятията. Така че, хайде стига с този смешен плач по комунизма!
ЕСТЕСТВЕНО и сега има неуредици в обществото, но живеем В ПЪТИ ПО - ДОБРЕ и ПО - СВОБОДНИ (макар че за някои от вас свободата няма значение, защото робското мислене ви приляга идеално), и имаме шанс да се развиваме.
1992- вече виждaх някaкви промени...не към добро.
1995-96 вече беше сигурно, че всичко върви нaдолу
2000- се чудех дaли не е било сън, времето преди 89г.
Мaхнaх се от Бългaрия,..нaвреме.
Кое да постигнат та те си съдират задниците повече от 25 г и не могат да го окрадат ........останаха само горите ма и те май са на финала
-здравеопазване,никаква база за сравнение
-образование,те защо още му викат така !!!
-икономика,като доизсекат горите и с нея приключваме
разберете го един пат за винаги
тогава нямаше бедни работещи хора който едвам да свържат двата края,може и да е било за сметка на някаква свобода която сега ти дава право да са насереш по многобройните медий и никой да не ти търси сметка ,ама какво от това
водете си децата на даскало защото сега е страшно
цигани пребиват и ограбва наред,на кой му пука били гласоподаватели ,едно време мангала от ст Черноморец посока центъра не припарваше ....
мога само са радвам че детските ми години преминаха по ОНОВА време безгрижни и спокойни ......
да верно нямаше фешън тлефончета(то нямаше никви де) модерни маратонки (въпреки че тогавашните ромика и адидас още не съм убеден че отстъпват по качество) 6д телевизори и мулти медия която малко или много води до мозъчна деградация ,Ние поне имаме какво да покажем на вас.Вижте това и това са направи такава музика са слушаше вие представяте ли си изобщо след 20 г как един днешен тийн ше седни до детето си,какво ще му разкаже....
което бе направено за
хората през соца се
унищози нарочно.
Дали от некъдърни политици
дали нарочно или по нечие
нареждане - американско или
европеѝско незнам.
Но знам нашата родина преди
си беше много по хубава
а и хората бяха други -
Здрави усмихнати и спокоини.
Всичките снимки са препачатани от списание "Наш дом".
Нека да не си мислят младите, че списанията произтичат от тях.
В списанията от соца нямаше курви и разбойници, а примери как с труда си и таланта си хората постигат много.
Всички се правите на религиозни и ако познавахте Библията, щяхте да знаете, че материалното там се отрича.
Материалното винаги е било компенсация за липса на морално и духовно.
Аз живях по-добре при социализма и никой не може да ми промени мнението.
На монотого години се ужасих, че има хора, прехранващи се от контейнера.
Сега към тях се присъединиха котките и гралусите...
Това, което е направено тогава, да си съдерете простите задници, никога няма да го постигнете.
Хората си помагаха и вратите им бяха отворени.
Това не може да си изтрие.
Никога!
Прав си. Сега като си купуваш жилище плащаш за едни 10-20 квадрата, които ги НЯМА