Инвалидите вече ще минават през двойна цедка, за да получат мизерна пенсия
Инвалиди нарекоха новата наредба-убиец, тъй като ще чакат година да минат двете комисии и ще стоят без пари
06 Май 2015, Сряда, 21:29 ч.
Лекари от ТЕЛК ще определят процента инвалидност, а комисия от социалните ще решава дали да дадат пенсия и какъв ще е размерът й
Освидетелстването за трудоспособността на българите да става след получаване на експертиза от две комисии - медицинска и социална, а не както е в момента, само от ТЕЛК-овете. Такива нормативни промени е подготвил здравният министър д-р Петър Москов, обсъдил ги е със социалния и финансовия министър Ивайло Калфин и Владислав Горанов, и те са ги одобрили.Това съобщи д-р Москов пред „Труд“, навръх Европейския ден за протест на хората с увреждания.
Инвалидните пенсии са сочени за най-голямата пробойна в пенсионната система. По оценки на бизнеса от неправомерно отпуснатите годишно изтичат около 1 млрд. лева.
Идеята на промените на д-р Москов е да се раздели медицинската експертиза от финансовата част при освидетелстването. „Така лекарите ще дават обективна оценка за пораженията на заболяването, а социалното министерство ще изготвя другата част - т.е. каква социална и финансова подкрепа е нужна на българина според вече установения процент на работоспособност“, обясни д-р Москов.
С промените лекарските комисии ще се увеличат (министърът не уточни с колко), но това нямало да доведе до признаването на повече хора за инвалиди.
„Ако освидетелстваният е адвокат, социалната комисия ще прецени дали констатираният от лекарите диабет или примерно това, че е с липсващ крайник, му пречи и доколко да изпълнява служебните си задълженията. И финансовата помощ, която ще се отпусне, ще се обвърже с резултата от тази констатация“, посочи д-р Москов. Просто казано социалните експерти ще преценяват индивидуално за всеки човек може ли да работи, нужна ли му е инвалидна пенсия и в какъв размер.
Категорично пациенти с една ръка, крак или око няма да се явяват повторно пред ТЕЛК, тъй като частите на тялото им няма как да се възстановят. А и здравната каса няма да плаща по 22 лв., с които за пореден път да установява, че българинът отново е с липсващ крайник.
Очаква се промените да станат факт до края на годината.
ТЕЛК-овете у нас са 70, а лечебно-контролните комисии в болниците са над 1000. „Като увеличиш броя на лекарите, които ще освидетелстват, как ще извършваш по-добър контрол върху работата им?”, пита д-р Диана Инджова, председател на Националната организацията на хората с увреждания.
„Напротив - всеки ще търси познати в новите пенкилерски комисии, за да получи пенсия. Ако се намалят средствата, които получават хора с увреждания, в следващите 2-3 г. 50 000 души от тях ще умрат, защото няма да имат пари за храна и лекарства“, казва още тя.
Тревожно е, че с данните за инвалидите у нас постоянно се спекулира. А те са 526 000 или около 8% от населението ни при средно 16,7% в ЕС, показват данни на Евростат. А в Полша този процент е 23.
Говори се, че инвалидни пенсии получават 1 млн. души, но от тях в трудоспособна възраст са максимум 400 000, коментира Минчо Коралски, директор на Агенцията за хора с увреждания.
Той посочи, че всички останали са деца и възрастни. Около 500 000 инвалидни пенсии всъщност са добавки към други пенсии. „Злоупотребата с тези числа не прави услуга нито на пенсионната реформа, нито на нагласите на обществото. Те звучат атрактивно, но са абсолютно неверни”, твърди Коралски.
По думите му ние сме държавата с най-лошо здравеопазване, а казваме, че инвалидите са много. “Колкото са фалшивите инвалиди, толкова реални инвалиди не заявяват, че са такива от страх, че ще загубят работното място. Хората с увреждания у нас са около 10% от цялото население, което е под средния процент за Европа”, казва още Коралски.
В категории:
Политика
Какво време ни очаква?
Концерти, пътуващо кино, театрални постановки и стендъп комедия - какво да очакваме в Царево
47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд
Любопитно събитие в Бургас
Рецепта за домашен шоколад за 20 минути, с който децата ще бъдат във възторг
Доц. Атанас Мангъров каза какво да правим, за да се предпазим от грипа
27/01/2025, Понеделник 13:00
0
Рецепта за домашен шоколад за 20 минути, с който децата ще бъдат във възторг
27/01/2025, Понеделник 12:40
0
Българската полиция e "блокирала спасяването" на трима мигранти, които по-късно замръзнаха до смърт
27/01/2025, Понеделник 12:20
4
Бизнесът определя кибератаките като основен проблем през тази година
27/01/2025, Понеделник 12:15
0
Концерти, пътуващо кино, театрални постановки и стендъп комедия - какво да очакваме в Царево
27/01/2025, Понеделник 12:00
0
Конспирации, нали? Пентагонът планирал терористични атаки в САЩ, за да оправдае нахлуване в Куба
27/01/2025, Понеделник 11:40
3
Техническа неизправност в инсталацията може да е причината за взрива в Банкя
27/01/2025, Понеделник 11:20
0
Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11
27/01/2025, Понеделник 11:00
0
ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери
27/01/2025, Понеделник 10:40
3
Рокади: Зеленски смени отново командващия украинските сили на стратегическия източен фронт
27/01/2025, Понеделник 10:20
0
Моторист от Бургаско се бори за живота си
27/01/2025, Понеделник 10:00
0
47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд
27/01/2025, Понеделник 09:00
2
Този закон е геноцид насочен срещу образованите. Навъдиха си голям брой ниско образовани и сега ще ги защитят с такъв закон.
Има си класификатор на болестите и задължителната степен на инвалидност за всяка. Вие сте длъжни да им дадете полагащата им се пенсия, а те ще си преценят могат ли да работят или не. Още малко ще накарате и балерина с един крак да танцува, само да не тежи на бюджета. Д-р Москов, вие и вашето здравеопазване ни направихте инвалиди. Сега си носете отговорността!