За Деня на Тракия: Родолюбци поднесоха цветя и венци на паметника на Петрова нива

Благодетелят и водещ хирург в България проф. Иван Гаврилов призова държавата да отдели средства за ремонт на пътя до мястото, дало началото на Илинденско-Преображенското въстание
Десетки тракийци се събраха днес на Петрова нива, за да отбележат Деня на Тракия и 112-годишнината от превземането на Одринската крепост - една от най-славните победи на Българската армия, записана в световните учебници по история и военно дело.
На церемонията, към която тази година интересът бе драстично по-голям, гости бяха народният представител от „БСП за България” инж. Петър Кънев, депутатът от ГЕРБ-СДС Галя Василева, областният координатор на БСП-Бургас Живко Господинов, големият родолюбец и признат онкохирург проф. Иван Гаврилов, кметът на Малко Търново Илиян Янчев, политическият анализатор проф. Иво Христов и други.
В памет на загиналите български войници и жертвите на насилствената миграция от Беломорска Тракия, бе изнесена и заупокойна молитва, след която присъстващите поднесоха венци и цветя на паметника в сърцето на Петрова нива.
„Безкрайно се радвам, че днешния ден придобива повече популярност и привлича все повече родолюбци тук, на Петрова нива. Искам да изразя благодарност към кмета на Малко Търново, без който това нямаше да стане”, каза проф. Иван Гаврилов.
Гаврилов разказа историята на българският войник Михо Стоянов, участвал героично в боевете за Одринската крепост. Той жертва живота си няколко пъти, но накрая успява да развее българското знаме на едно от минаретата на „Султан Селим джамия” в Одрин, с която вдъхновява огромната българска армия пред портите на града.
Този разказ не бе споделен напразно. Българското знаме пред паметника на Петрова нива днес бе издигнато именно от правнука и праправнука на Михо Стоянов - Пламен и Илиян. Правнукът получи от Гаврилов умалено копие на реплика на Кръста за храброст (умалено копие), а на пра-пра внука - умалено копие на меча на Хан Кубрат. За двете дъщери и съпругата на Пламен пък - сребърно кръстче Берковски филигран.
„Възмутен съм обаче от състоянието на пътя до Петрова нива. Не може в Народното събрание да говорят за 20-30 и дори 50 млн.лв. за километър магистрала и то на равно място, а тук, на това историческо място, да нямат пари да преасфалтират един готов път с дължина около 12 км. Дали нашите деди и прадеди - жертвите на тези войни, не са го заслужили?”, каза проф. Иван Гаврилов.


















