×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Страховити босове на тайна среща в Пловдив


07 Март 2015, Събота, 16:13 ч.

Почитат Жоро Италианеца и Патерицата с 20 свещи, 17 рози и сръбски оркестър


Босове от групировките на прехода се събират в Пловдив на панихида за 20-годишнината от показния разстрел на един от основателите на охранителната фирма “Клуб 777” - Георги Калапатиров - Жоро Италианеца. Те пристигат на 5 април под тепетата, но часа и мястото на сбирката остават пълна тайна, пише "Марица". Точно преди 20 години, през нощта на 6 април 1995 г., на Гребната база под тепетата с един куршум бе застрелян Жоро Италианеца. Неговата смърт бе обявена за първото показно убийство в борческите среди на прехода, а три години по-късно бе застрелян съдружникът му Петър Петров-Патерицата.

20 години по-късно 20 свещи ще горят през целия ден на лобното място и гроба на Калапатиров в родното му село Златитрап. 17 рози ще бъдат поставени на лобното място на Патерицата. Бившите представители на ъндърграунда ще отдадат почит на гроба, а в следобедните часове ще се съберат в ресторант в Пловдив, където е поканен сръбски оркестър. “Те бяха весели момчета, умееха да празнуват и уважаваха приятелите си”, казват организаторите. “И тебе сам сит кафану”, е сръбската песен на Харис Джинович, с която ще започне вечерта. Патерицата обичал да се облича като сърбина - с капела и кожен елек, качвал се на масата и изпълнявал народния хит.

“Събираме се най-близките им приятели, не искаме да ни безпокоят и притесняват. Животът на Жоро и Пешо бе противоречив. Те изнесоха част от прехода и за доста неща са били подведени”, убедени са съратниците им. Калапатиров и Патерицата били добри приятели. В края на 80-те години на миналия век се запознали в Спортното училище в Чепеларе, тренирали борба. Ходили заедно на лагери в Белмекен, Троян и Тетевен. Когато завършили, пътищата им се разделили за кратко. Калапатиров заминал за Италия, където играел футбол, степ танци и тренирал деца по борба. Три години живял в Милано. Патерицата пък останал в България, после за кратко заминал да се състезава в Югославия. През 1992 г. Жоро Калапатиров се върнал в Пловдив. Година по-късно заедно със Стоян Ненчев-Цеко, Валери Димитров, Румен Алабаков и други от спортните среди създали “Клуб 777”. Започнали да се занимават с охранителна и застрахователна дейност.

Калапатиров вложил в бизнеса спестяванията от работата в Италия. “Спомням си, че обмени парите си от престоя там и стартира работата в “седмиците” с 1 800 000 стари лева”, казват негови близки. Заради гурбета му лепват прякора Италианеца. „Беше красавец, ходеше винаги много добре облечен, изтупан като манекен”, разказва народната певица Елена Чаушева, приятелка и душеприказчик на Калапатиров и Патерицата. Но в ония години те имат и друго лице. Набърквали са се в конфликти с опоненти в застрахователните структури, стигало се до стълкновения.

“Калапатиров не се намесвал често в скандали, но не е оставал и настрани”, спомнят си негови познати. До лятото на 1994 г. досието в полицията му е чисто. По онова време е първият инцидент с него. Една вечер участвал в престрелка с полицаи по пътя за село Граф Игнатиево, а двама от участниците в инцидента дали показания срещу него. По онова време Италианеца и Патерицата се набъркали в побой над бодигард на дискотека в Пловдив - Пламен Чугуна. “Скандалът е станал заради някакво момче, което е било набито. После ги обявиха за издирване”, спомнят си техни познати. След скандала двамата се укривали, отишли дори и в Гърция.

На 5 април 1995 г. позвъняване връща Жоро Италианеца в Пловдив. Той се качва на автобус от София вечерта, слиза на автомагистралата преди града, където го чакат негови хора. Те го откарват на среща на Гребната база. Никой не знае кой чака Италианеца там. Когато след един час отиват да го приберат, откриват трупа му. И до днес не е ясно кой е дръпнал спусъка. За убийството е проверяван соченият за автокрадец № 1 в страната по онова време Ганчо Въчков-Ганеца, но става ясно, че не е намесен.

Постепенно бизнесът на “седмиците” започва да запада. Те купуват фалирала банка, но не успяват да увеличат капитала . На 24 март 1998 г. на улица “Кичево” е застрелян Петър Петров-Патерицата, докато се прибирал с джип „Мицубиши” към дома си. Карал го личният му шофьор Петър Тафков. На метри от жилището на ул. „Кичево” в "Кючук Париж" чакало от засада бяло БМВ. Когато мицубишито приближава, от колата слизат двама мъже с автомати. Стрелят от упор в джипа, където седи Патерицата. Той е убит с шест куршума, а предното стъкло е пробито на 17 места от откосите. Тафков оцелява като по чудо. При престрелката джипът дава на заден ход и се забила в улично дърво. Полицията установява, че по Патерицата е стреляно с автомат „Скорпион”, 7.65 мм. Същото оръжие по-късно е използвано при престрелка между представители на ВИС И СИК в София.

В категории: Крими


3
Коментара
Мощен трус до България
Мощен трус до България 07/02/2025, Петък 10:10 0
Флагман.БГ Какво ще е времето? Какво ще е времето? 07/02/2025, Петък 07:30 0
3
Коментара по темата
3.
smeshk
10.03.2015 14:33:50
0
1
kakvi mafioti sa tfa eeeeee shi gi ibeeemmm veeeeee shi zemat nojkite i bradite eeeeeeeee
2.
мишок
07.03.2015 15:14:43
0
26
В пълна тайна ще се срещат. Тайната е особено пълна, след като и Флагман знаят за това.
1.
AIDE BE
07.03.2015 14:48:17
1
11
ABE KVO NI ZANIMAVATE S TEZ TAPAZI.
DAITE NEKOI TRUP HAHAHAHA
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Имотна афера: Как двама лекари си осигуриха парцел със схема? Имотна афера: Как двама лекари си осигуриха парцел със схема? Прехвърляния, фалшиви документи и съмнителни сделки доведоха имота до дъщерята на един от тях Бойко Борисов хвърли "бомба" от кулоарите на парламента Бойко Борисов хвърли "бомба" от кулоарите на парламента Лидерът на ГЕРБ иска пълна забрана на употребата на вейпове Бургаската полиция щракна белезници на "бандити-близнаци" Бургаската полиция щракна белезници на "бандити-близнаци" Млади апаши решиха да свият пари от кафе-автомати Зверско деяние: 31-годишен мъж преби момиче без родители Зверско деяние: 31-годишен мъж преби момиче без родители Домът, в който живее детето е на свободен режим   Ръст на учителските заплати с 15 процента? Ръст на учителските заплати с 15 процента? Ето какво се предвижда Тодор Батков-младши: Общинар преби бизнесмен посред бял ден Тодор Батков-младши: Общинар преби бизнесмен посред бял ден Ето какво написа Батков-младши Какво ще е времето? Какво ще е времето? Минималните температури ще бъдат между минус 7 и минус 2 градуса Важна новина за пенсионерите Важна новина за пенсионерите От днес могат да...   Край на евтинджоса от Тему и Шейн, слагат големи такси на поръчките Край на евтинджоса от Тему и Шейн, слагат големи такси на поръчките Много от стоките не отговаряли на европейското законодателство Две момичета отвлечени с тролея в София Две момичета отвлечени с тролея в София Проверяват дали служителят е отказал да ги пусне да слязат
Известен руснак "полетя" от 10-ия етаж Известен руснак "полетя" от 10-ия етаж Според полицията той сам е скочил Нетаняху с показателен подарък към Тръмп Нетаняху с показателен подарък към Тръмп Даде му "златен пейджър" 200 украинци жертвани в опит за контранастъпление край Суджа, поне 40 бойни машини изгоряха 200 украинци жертвани в опит за контранастъпление край Суджа, поне 40 бойни машини изгоряха На кадрите се вижда как дронове взривяват американски Bradley и M1126 Stryker Ще успее ли мирният план на Тръмп? Целта е да се сложи край на войната в Украйна до Великден Ще успее ли мирният план на Тръмп? Целта е да се сложи край на войната в Украйна до Великден усия обаче ще запази анексираните територии Известна жена скандализира с избор на облекло Известна жена скандализира с избор на облекло Ето как се показа модел роден в Централна Европа Държат се като бандити, защото... Държат се като бандити, защото... Хора с лошо влияние към макаци Обявиха извънредно положение на Санторини заради трусовете Обявиха извънредно положение на Санторини заради трусовете  Германски учени уточни, че те са тектонски, а не вулканични Сполетя я огромно щастие Сполетя я огромно щастие Жизел Бюндхен с трето дете   Опасно е да правите това в банята Опасно е да правите това в банята Ето какво сподели терапевт "Мислиш си, че си видял всичко на този свят и точно тогава..." "Мислиш си, че си видял всичко на този свят и точно тогава..." Тюлен реши да дремне в хотелска стая
Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър Системата на театрите колабира! Виц на деня Виц на деня При лекаря:
- Докторе, не мога да дишам!
- Пушите ли?
- Пуша, но не помага
Виц на деня Виц на деня В Сицилия :
- Не ме арестувайте - аз съм мафиот на служба в полицията!
- Точно за това Ви арестувам - аз съм полицай на служба
при мафията.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Мъжът е господар на съдбата си, докато не срещне господарката!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори