Програмата “Странджа-Сакар” или несбъднатия блян за Република на младостта (СНИМКИ)
През 1982 г., когато рок групата “Тангра” записва хита си “Нашият град”, малцина знаят, че текстът на песента е бил част от пропаганда. Акцентът е върху Странджа и Сакар, които са най-обезлюдени в страната
16 Май 2014, Петък, 12:35 ч.
Източник: socbg.comОт някогашната правителствена идея обезлюдената Странджа-Сакар да стане Република на младостта днес са останали само панелните блокчета
През 1982 г., когато рок групата “Тангра” записва първия си голям хит “Нашият град”, малцина са си задавали въпроса дали текстът на песента е бил част от тогавашната пропаганда. Същата година по поръчение на ЦК на БКП, Министерският съвет приема прословутото 22-о постановление, с което дава стимули на желаещите млади и здрави комсомолци да се заселят в изостаналите райони на България. Акцентът е върху Странджа и Сакар, които са най-обезлюдени в страната.
В центъра на Болярово, 1989 г. |
Решението на Политбюро на ЦК на БКП "За ускорено социално-икономическо развитие на селищните системи от 4-ти и 5-ти функционален тип, от граничните райони и в Странджанско-Сакарския край" е прието на 27 април 1982 година по докладна записка от министър-председателя Гриша Филипов. Присъстват в частност Тодор Живков, Александър Лилов, Андрей Луканов, Димитър Станишев, както и коалиционният им партньор Петър Танчев. Политбюро бие тревога, че районът на Странджа-Сакар се обезлюдява, не са решени остри социални въпроси, 561 селища в този район и по южната и западната граница не са водоснабдени, 200 нямат пътища до центъра на селищната система или изобщо до друго село, 550 нямат пряка телефонна връзка, няма осигурено тв и радио покритие. Затова Гриша Филипов предлага т. нар. 22-ро постановление, за ускорено развитие през осмата петилетка и до 1990 година. В частност документът предвижда изпращането на 4000 хиляди работници и специалисти. Във всеки ОК на ДКМС е назначен секретар, който отговаря за набирането на "комсомолски набор", като кандидатите трябва да минават проверка за надеждност, връзки с чужбина и антиобществени прояви. Кампанията е наречена "Република на младостта".
ГКПП Малко Търново
След като на 10 май 1982 г. в. „Работническо дело” оповестява постановлението, то е посрещнато с неописуема радост и възторг от населението в Странджанско-Сакарския край. С изпълнението му се цели комплексно, хармонично, ускорено и с голяма динамика развитие на промишлеността, селското стопанство и изграждането на социалната и техническа инфраструктура на изостаналите райони. В ход е разяснителната работа по изпълнение на постановлението. Поставените задачи произтичащи от него са разяснени сред трудещите се, с оглед постигането на главната цел предвидена в него - до 1990 г. в района на Странджа-Сакар условията на живот и труд и жизненото равнище на населението да достигне и в някои отношения да надмине средното развитие за страната. В приетото постановление са заложени три програми - развитие на промишлеността, селското стопанство и социалната и техническата инфраструктура. За живеещите в района обхващащ програмата има облекчение и в образователната сфера. Във висшите учебни заведения, полувисшите и специални училища са отпуснати определен брой места и специалности, за които да се състезават кандидати само от общините „Странджа-Сакар”, при положение, че имат диплом с успех най-малко „добър ”. Предвиждали са се и финансови облекчения - освобождаване от данъци, акцизи, такси и т.н. В решението е заложено още в столовете на предприятията и учрежденията, работници и служещи да се хранят като плащат ½ от стойността на храната. В детските ясли и градини всичко е безплатно, а в училищата за всички ученици е била предвидена безплатна закуска и обяд.
Грудово, 1988 г
Стотици млади хора и семейства подписват договори и тръгват към Малко Търново, Тополовград, Елхово, Болярово, Свиленград, Ивайловград и др., за да живеят и участват в обновителния процес. Привлечени са от субсидията от 5000 лева на семейство или по 2500 лева на калпак, финансови бонуси към заплатите, опрощаване на дължимите данъци, осигуреното жилище и единственото условие – да живеят и да работят в региона поне 10 години. За да се осигури препитание за новодошлите жители са построени жилища, открити са нови производствени мощности в промишлеността и селското стопанство, обновен е сградния и пътния фонд.
Елхово, 1989 г.
Добър пример за широкия строителен размах през този период е затънтеното край странджанските баири Малко Търново. Преди приемането на 22-ро постановление, населението на града е заето основно в селското стопанство, миннодобива и горскостопанската дейност. За удивително кратко време градчето търпи положителна промяна и не без основание 80-те години на миналия век могат да се нарекат златни в неговото развитие. През 1983 г. отваря врати голям цех за работническа козметика, поделение на „Арома”-София и с гарантиран пазар на продукцията. Година по-късно е открит филиал на института по техническа кибернетика и роботика към БАН с поделения в с. Граматиково и Ахтопол. От общината за подготовка са изпратени младежи и девойки в производствено-експерименталната база на Института в София, за да придобият правоспособност за работа. В близкото с. Граматиково са открити цех на бургаския завод "Хемус", филиал на техникума по електроника "В.И.Ленин"-София, а във военизираното с. Звездец цех за кабелни изделия към бургаския завод "Васил Коларов". Значително се увеличава обема на рудоуправление "Г. Кондолов" и на мраморната кариера край Малко Търново.
Ресторант "Резвая" в Малко Търново, 1988 г.
В цялата Малкотърновска община са построени общо 51 жилищни блока, от които два жилищни панелни комплекса в града, както и 419 еднофамилни и двуфамилни частни сгради. Построен е Младежки дом, нова детска градина, а в болницата е открито родилно отделение. През 1987 г. с неимоверния доброволен труд на малкотърновчани е изградено лятно кино с 500 места. Започва строителството и на голям спортен комплекс в края на града, който обаче остава незавършен. В края на 80-те започва и рехабилитацията на целия пътен участък до областния град Бургас. Населението на общината, което преди постановлението е 7 159 души, до края на 80-те нараства на 8723, от които 4 700 са били на целогодишна работа.
С. Граматиково - центъра, 1988 г.
Коректно е да се отбележи, че населените места в Странджанско-Сакарския край (Грудово (дн. Средец), Малко Търново, Елхово, Звездец и др.) се намират в пограничната зона с Турция и по времето на Студената война в района са изградени големи военни поделения, което от една страна допълнително спомага за съживяването на региона. От друга страна обаче, пограничните райони тогава попадат в т.нар. гранична зона за чийто достъп е необходим специален открит лист, получил названието документ „образец 12” за втора и съответно първа гранична зона. Тази административна мярка допълнително способства за непривлекателността на тези забравени от Бога населени места.
В цеха за кабелни изделия в с. Звездец, 1988 г.
Въпреки, че грандиозната по замисъл програма “Странджа-Сакар” е посрещната с голямо удовлетворение от населението, тя бива зле обмислена и още по-зле изпълнена, което води до трудното осъществяване и я обрича на неуспех още от самото зараждане. Макар че първоначално всичко върви по план - освен редовите работници в Странджа-Сакар се заселват и хора от интелигенцията, за кратко обаче, започват да идват и хора от различни райони на страната, практически без никакъв критерий за подбор. Местните започват да гледат накриво пришълците, които се оказват привилегировани спрямо тях. Поради тази причина впоследствие е взето решение и местното младо население да се включи в проекта, като сключи договор с единственото условие да остане да живее и работи там. Въпреки това миграцията на местните към големите окръжни градове започва да се засилва, макар и ограничени с т.нар. жителство. Голяма част от новодошлите се оказват тарикати надушили отдалеч келепира, които след вземането на предвидените средства за заселване и живот по тия места изчезват безследно, а малкото добросъвестни и квалифицирани заселници постепенно се разтопяват и изчезват, най-вече заради лошите условия на живот и работа, които им се предлагат и не на последно място - неприветливото отношение на местните, които гледат на тях като на едни привилегировани пришълци.
Малко преди падането на Живков, проектът тихомълком бива зарязан. Така поставената цел от правителството, с административна помощ да се засели и възроди икономически районът се проваля безславно. 30 години по-късно, регионът е далеч от представата за република на младостта, а последиците от провала на програмата са видими и до днес. Всеки един от вас, който е минавал през района на Странджа-Сакар през последните години, е забелязал все по-застрашителното му обезлюдяване, чиито мащаби хората, стоящи зад хубавата иначе идея, едва ли са си представяли, че ще достигне. От някогашната правителствена идея обезлюдената Странджа-Сакар да стане Република на младостта днес са останали само панелните блокчета. Производствените цехове, кината и младежките домове са се превърнали единствено в спомени, а единиците останали представители на т.нар. “Комсомолски набор”, вече далеч са надхвърлили младежката си възраст. Нищо младежко няма и в самите градове, а регионът на Странджа-Сакар продължава да бъде един от най-изостаналите и обезлюдени в страната.
Тъжно, но факт…
В категории:
Ретро Флагман
Грип мъчи България
Днес имен ден празнуват...
Володимир Зеленски с тежко изказване
През 2019 тя бе елегантна първа дама, а сега налага волята си
Очаква се Народното събрание най-после да...
Почина култов музикант
22/01/2025, Сряда 10:03
0
Тази тайна съставка ви спасява косата
22/01/2025, Сряда 10:00
0
Опасен ли е новият китайски вирус
22/01/2025, Сряда 09:30
1
Масови сигнали за бомби в училища в страната...
22/01/2025, Сряда 09:20
1
Грип мъчи България
22/01/2025, Сряда 09:10
0
Очаква се Народното събрание най-после да...
22/01/2025, Сряда 09:00
0
Володимир Зеленски с тежко изказване
22/01/2025, Сряда 09:00
3
Защо в Хърватия обявиха бойкот на магазините
22/01/2025, Сряда 09:00
2
Днес имен ден празнуват...
22/01/2025, Сряда 08:40
0
бТВ го оставиха без пари
22/01/2025, Сряда 08:30
0
Хванаха лодки за мигранти на ГКПП "Лесово", декларирани като дюшеци
22/01/2025, Сряда 08:00
1
Братът на издирваната от ФБР Ружа Игнатова с тежки думи
22/01/2025, Сряда 07:31
3
-" Във висшите учебни заведения, полувисшите и специални училища са отпуснати определен брой места и специалности, за които да се състезават кандидати само от общините „Странджа-Сакар”,
-финансови облекчения - освобождаване от данъци, акцизи, такси и т.н.;
-работници и служещи да се хранят като плащат ½ от стойността на храната. В детските ясли и градини всичко е безплатно, а в училищата за всички ученици е била предвидена безплатна закуска и обяд;
- субсидията от 5000 лева на семейство ;
- финансови бонуси към заплатите, опрощаване на дължимите данъци, осигуреното жилище
- построени жилища, открити са нови производствени мощности в промишлеността и селското стопанство, обновен е сградния и пътния фонд;
-отваря врати голям цех за работническа козметика;
-института по техническа кибернетика и роботика ;
- цех на бургаския завод "Хемус", филиал на техникума по електроника "В.И.Ленин"-София;
- цех за кабелни изделия към бургаския завод "Васил Коларов;
- Младежки дом, нова детска градина, а в болницата е открито родилно отделение" и още много, много. Селата и градовете от проекта цъфтяха.
Младите хора имахме стимул, имахме работа, имахме спокойствие или - имахме всичко.
Но да кажете, че "ПРОЕКТА БИВА ТИХОМЪЛКОМ ЗАРЯЗАН МАЛКО ПРЕДИ ПАДАНЕТО НА ЖИВКОВ" не е вярно. До началото на 1990г. всичко си беше както при подписването на договорите.
Но....за съжаление след това постепенно, постепенно за около година и половина не остана нищо от прекрасното 22-ро постановление
Че докато беше Живков - Странджа Сакар си беше "Република на младостта".
Провалът на програмата дойде с демокрацията.
А скоро - и панелните блокчета ще изчезнат за съжаление.
Бях там, живях там, едни от най-скъпите ми спомени са от там