Кметът на Малко Търново Илиян Янчев поиска от държавата част от приходите на „Златния гьол“
Илиян Янчев лансира революционната идея, но е малко вероятно държавата да отнеме бизнеса за милиони от столичната "Пи Еф Си", за да субсидира граничните общини
Ключови думи:
Бургас, гранични общини, Малко Търново, Пи Еф Си ЕООД, ГКПП Малко Търново, Илиян Янчев
13 Май 2014, Вторник, 13:01 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимка: Иван КОЛЕВЩе използваме средствата целево – за подпомагане на животновъдите, каза Янчев
Процент от приходите за дезинфекция, събирани на т.нар. “Златният гьол“ да постъпва в общините. Тази идея лансира кметът на Малко Търново Илиян Янчев. Той призова държавата вместо да дава бизнеса за милиони на частна фирма (ВИЖ НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ), да намери друга форма на управление и подпомогне граничните общини, търпящи сериозни рестрикции заради това, че са на външната граница на Европейския съюз.
Най-показателен е примерът с Малко Търново, където при всяка избухнала епидемия се налага да умъртвяват стотици животни, с което се убива поминъкът на цели села, а после се изплащат нищожни обезщетения. За избитите кози в Стоилово, например, държавата даде едва по 60 лв. „Кой ще дойде сега да развива животновъдството, да инвестира в създаването на стопанства и утре, ако избухне епидемия, да се наложи да умъртвят всичките му животни, без да може той да получи адекватно обезщетение“, коментира Янчев. Според него, проблемът може да бъде решен много лесно, ако се създаде фонд с част от средствата, събирани за дезинфекция. Те ще се използват целево - за подпомагане на животновъдите в граничните общини, подчерта кметът на Малко Търново.
„Процесът се повтаря. Със събирането на таксите на границата нищо няма да се постигне, само ще се осигури бизнес за определена фирма. А парите за дезинфекция не са никак малки. Само за два автобуса на ГКПП Малко Търново ще вземат толкова, колкото е обезщетението за избита коза в Стоилово. Несправедливо е да търпим всички негативи, заради това, че сме на външната граница, да убиваме целия си поминък, а в същото време да не можем да гарантираме адекватна защита на животновъдите“, коментира Илиян Янчев.
„Нищо не се е променило“, отговори той на въпрос на Флагман.бг. дали има шанс евродирективите да бъдат предоговорени и да не се налага да се избиват животните в цели села при регистриран епидемичен случай. „Миналия месец бях в Брюксел и повдигнах въпроса. Оказа се, че никой не е запознат с проблема“, разочарован бе управникът на странджанската община.
В категории:
Малко Търново
Ето кои са първите проститутки в България
Тази погача е за начинаещи – толкова е вкусна и лесна, че я пека всяка събота
Залужни: Започна Третата световна война!
ГДБОП разби организирана престъпна група
Предложение предвижда богатите страни да плащат 250 млрд. долара годишно за климата
Тази погача е за начинаещи – толкова е вкусна и лесна, че я пека всяка събота
23/11/2024, Събота 08:48
0
Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за Шенген
23/11/2024, Събота 08:22
2
ГДБОП разби организирана престъпна група
22/11/2024, Петък 21:20
3
Надарена кака "омагьоса" нападател на Генк
22/11/2024, Петък 21:00
6
Предложение предвижда богатите страни да плащат 250 млрд. долара годишно за климата
22/11/2024, Петък 20:40
2
Залужни: Започна Третата световна война!
22/11/2024, Петък 20:20
12
Слънчево и студено ще е утре, в планините ще превалява сняг
22/11/2024, Петък 20:00
0
Кметът на Минерални бани остава под домашен арест
22/11/2024, Петък 19:30
2
Ракетата "Орешник" прелетяла до Днипро за 15 минути
22/11/2024, Петък 19:00
9
Важно за шофьорите: Предлагат промени в регистрацията на коли
22/11/2024, Петък 18:40
2
Русия превзе още територия в Източна Украйна
22/11/2024, Петък 18:20
8
"Пия вино от 4 бона и не знам къде се намирам"
22/11/2024, Петък 18:00
5
КАЗАХ
1. Аз нямам кумири, защото всичко знам и от всичко разбирам - от политика до футбол. А това, че ти не ме разбираш, показва че нищо не знаеш...
2. Не се прекланяй пред чужди идоли, просто гласувай за тях, че иначе няма кой да те измъкне от блатото, да строи магистрали и раздава кебапчета...
3. Не прелюбодействай, то само ще дойде с времето...
4. Не пожелавай къщата и жената на ближния си, вместо това му пожелай твоите...
5. Не кради...на дребно, време е да осъзнаеш, че човек е толкова голям, колкото са и мечтите му.
6. Не убивай, туй, че живеят тук, и без теб рано или късно ще ги довърши... 7. Помни всяка вечер, защото туй е времето, в което да си наваксаш с каквото и колкото можеш, задето през деня си спазвал пост и служба в име роду и след шест не знаеш де се намираш...
8. Почитай шефа и шефката, за да се продължат дните ти в тоя офис и ги приемай като божии пратеници на принципа "Шефе, шефе, ти си ангел мой, шефе, шефе, Бог ли те изпрати"...
9. Не свидетелствай лъжливо, ако нямаш изгода...
10. Използвай уикенда, за да починеш като хората. Ако в понеделник сутрин се сетиш, че си на работа или имаш сили да идеш дотам, явно не си го сторил качествено...
__________________
Още не ме е срам, че съм българин!
Защо не осмий, хром, хелий или дори сиборгий?
За да отговорим на този въпрос, трябва да разгледаме наличните елементи в периодичната таблица. Много бързо можем да отхвърлим някои от тях, намиращи се в дясната част на таблицата. Там са подредени благородните газове и халогени. Един газ никога не би бил подходящ за валута. Не е практичен за разнасяне наоколо, нали? Освен това, газовете нямат цвят и това доста затруднява разпознаването им.
Двата течни елемента (при нормална температура и налягане) – живак и бром – също биха били непрактични. И двата също така са отровни – качество, което не бихте искали парите ви да притежават. По същата причина можем да задраскаме арсена и още няколко елемента.
Да се насочим към лявата част на периодичната таблица. И тук, повечето елементи не стават за валута. Алкалните метали и земните елементи са твърде реактивни. Много от вас сигурно си спомнят от училище какво се случва, когато пуснем натрий или калий във вода. Реакцията е бурна и не бихте искали парите ви да са взривоопасни.
Подобен аргумент важи и за друг клас елементи – радиоактивните. Няма да е хубаво, ако парите ни причиняват рак. Така отхвърляме елементите торий, уран и плутоний, заедно със синтетично създадените ръдърфордий, сиборгий, унунпентий и айнщайний – те съществуват само моментно като част от лабораторни експерименти, след което се разпадат радиоактивно.Преминаваме към група, наречена “редкоземни елементи”, повечето от които всъщност са по-редки от златото. Освен това, те трудно се разграничават един от друг, така че не бихте могли да кажете какво точно държите в ръката си.
И така, оставаме със средната част от периодичната табица – преходните и слабите метали. Тази група от 49 елемента включва някои познати имена – желязо, алуминий, мед, олово, сребро. Разгледайте ги внимателно обаче и ще видите, че почти всички си имат недостатъци.Забелязваме някои доста издръжливи метали отляво – титаний и цирконий например. Проблемът е, че те много трудно се топят. Трябва да загреете пещта до 1000ºC, за да извлечете тези метали то рудата им. Подобно специализирано оборудване не е имало в миналото.
Алуминият също се извлича много трудно и просто е много крехък, за да се правят от него монети. Повечето от останалите елементи в групата не са стабилни – те корозират, ако бъдат изложени на вода и кислород.
Да вземем например желязото. На теория, то е доста добър претендент за валута. Изглежда добре и може да се полира до блясък. Проблемът е ръждата: освен, ако не го държите напълно сухо, желязото ще ръждяса. На същата база можем да елиминираме оловото и медта. И двата елемента са податливи на корозия. Вярно, от тях са били правени монети, но те не са се запазили дълго време.Какво остава?
От 118-те елемента, останаха само 8 претендента: платина, паладий, родий, иридий, осмий и рутений, заедно с добре познатите ни сребро и злато. Те са ни известни като благородни метали и почти не реагират с другите елементи, което ги прави много стабилни.
Освен това са много редки, което е друго важно изискване за валутата. Дори да не ръждясва, елементът няма да е подходящ за валута, ако е навсякъде и в изобилие. Така хората щяха да разнасят доста големи монети, понеже нямаше да са толкова ценни.
С всички благородни метали обаче, с изключение на златото и среброто, имаме обратния проблем. Те са толкова редки, че монетите от тях биха били миниатюрни и лесно щяхме да ги губим. Освен това доста трудно се добиват. Точката на топене на платината е 1768 ºC. И така, оставаме с два елемента – сребро и злато.
И двата са редки, но не се невъзможни за добиване. И двата имат относително ниска точка на топене, следователно от тях лесно могат да се правят монети, кюлчета и бижута.
Среброто обаче потъмнява – то реагира с малките количества сяра във въздуха. Това е причината златото да е на върха.
Оказва се, че причината златото да е толкова ценно е, че то е най-скучният химичен елемент. Относителната му инертност означава, че от него можем да изработваме неща, които след 1000 ще бъдат открити напълно запазени.Какво този процес на елиминиране на елементите ни научи за валутата?
Първо, самият елемент не е нужно да има някаква особено стойност. Валутата е ценна, само защото ние, като общество, решаваме, че това е така.
Както вече видяхме, също така елементът трябва да е стабилен, лесно преносим и нетоксичен. Освен това трябва да е относително рядък – да не се намира лесно, но въпреки това да е достатъчно достъпен, за да се правят от него монети. Ще се изненадате колко малко злато има на планетата.
Ако съберете на едно място всяка обеца, златен накит, позлатени покрития от компютърни чипове, всяка статуетка, всеки сватбен пръстен и ги разтопите, ще получите едно кубче със страна около 20 метра.
Но редкостта и стабилността не са всичко. Златото притежава едно друго качество, което го отличава от периодичната таблица. Златото е… златно.
Всички други метали от периодичната таблица са сребристи, с изключение на медта – а както вече установихме, тя позеленява, когато бъде изложена на въздуха. Това прави златото доста отличително. Това е може би най-голямата тайна на успеха на златото – то е невероятно красиво.Може да ви е странно, че си говорим за злато и монети, след като отдавна не търгуваме с тях и сме преминали към хартийки с напечатани цифри и картинки върху тях. Тогава може би ще се запитате защо вече никой не използва златото като валута?
Повратният момент идва през 1973г, когато американският президент Ричард Никсън решава да отдели американския долар от златото. Оттогава, повечето валути по света са подкрепяни единствено от закона, който гласи, че трябва да ги приемате като плащане.
Никсън взема това решение по простата причина, че в САЩ свършвало златото, необходимо за обезпечаване на всички печатани долари. И ето тук лежи проблемът със златото. То няма задължителна връзка с нуждите на икономиката. Запасите от злато зависят от това колко може да се добие.
През 16-и век, след откриването на Южна Америка и огромните й златни залежи, цената на златото се сринала – следователно всичко друго поскъпнало много.
Оттогава, проблемът обикновено е обратното – добиването на злато е твърде трудно. Например, много страни избегнали Голямата депресия през 30-те, като освободили валутите си от Златния стандарт. Така можели да печатат повече пари и да поддържат икономиките си, без да зависят дали имат достатъчно злато.
Търсенето на златото може да варира значително – а с ограничен добив, това може да доведе до големи колебания в цената му.
Най-скорошният пример е когато цената на златото скочи от $260 за една тройунция през 2001г до $1921 за тройунция през септември 2011г. Това не е подходящо поведение за една стабилна валута и в днешно време прави златото най-лошата възможна такава
Умен,партийно-независим, смело говори - той е следващия президент!
Никак не е наред!Котка герой
Това още веднъж доказва, че да имаш куче си е голяма отговорност.Преимуществото е производно на размера и куража.