Бургаското село Маринка с канализация до края на 2014 г., ДПС да не пречи!
Най-хубавото бургаско село Маринка ще бъде първото в морската община със собствена пречиствателна станция, изцяло построена от Община Бургас. Стойността на съоръжението е 1,5 млн. лв., като то е последното изискване за изпълнение на проекта за битовата канализация на селото, която на последния етап е 2,1 млн. лв. Проектът е финансиран чрез Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС).
Добрата вест за хората тук е, че до края на следващата година ще бъде завършена канализацията на цялото село, а до края на 2015 г. ще заработи и пречиствателната станция.Това съобщи зам.-кметът по европейски политики и околна среда Атанаска Николова на първото обсъждане на бюджета на Община Бургас за 2014 г. В срещата се включиха още шефът на дирекция „УКОРС” Веселин Василев, както и общински съветници.
През годините канализацията е изграждана постепенно. „За последния трети етап условието на ПУДООС
беше Община Бургас да осигури средства за изграждането на пречиствателна
станция, което в момента се случва. В началото на февруари 2014 г. държавата в
лицето на МОСВ отпуска последния транш и ще можем през 2014 г. да завършим
проекта за канализиране на с. Маринка, а до 2015 г. трябва да заработи и
пречиствателната станция”, обясни Николова.
Хората от селото се надяват на нови автобусни спирки и ремонт на улиците |
Миналата седмица кметът на Бургас Димитър Николов се е срещнал с министъра на околната среда и водите Искра Михайлова. Тя гарантирала пред градоначалника, че проектът за село Маринка ще приключи без проблем и в срок. Но притеснение все още има. Хората подчертаха факта, че толкова важен проект за над 1200 жители на селото зависи от министър от ДПС, а техният кмет е от ГЕРБ. Всички в Маринка обаче стискат палци и силно се надяват политическите пристрастия да не решават тяхното бъдеще, дългогодишната одисея да приключи и скоро да имат канализация, както в нормалните държави от 21 в. „Сега мръсните води и фекалиите се стичат по улиците от препълнените ни септични ями, това европейско ли е”, питат хората от бургаското „Ориндж Каунти”.
Бившият кмет на селото Атанас Петров иска повече зелени площи за децата |
Въпреки че кметът Димитър Николов и тази година беше изпратил в селото цяла делегация общинари, които да отговарят на въпросите на жителите на Маринка и да чуят техните предложения за подобряване на условията на живот в населеното място, този път интересът беше слаб, а дискусията – вяла.
Жителите на Маринка се надяват да бъде разкрита нова
автобусна спирка в селото, тъй като сегашната не е достатъчна. „Говорили сме с
„Бургасбус” за решение на проблема, внесено е предложение за разкриване на две
нови спирки на територията на селото. Най-вероятно за лятото ще ги имаме в
различните краища на селото”, съобщи кметът на Маринка Лъчезар Колев.
Срещата продължи малко повече от 30 минути, въпроси почти нямаше |
В селото е приключило и изграждането на спортната площадка. Теренът е затревен и до края на седмицата младежите ще могат да ползват новото съоръжение, макар че вече е зима. Жителите предлагат източната и южната част на новата спортна площадка да се озеленят, да се създаде среда за децата. Бившият кмет на селото Атанас Петров повдигна въпроса. Той предложи още в бюджета за следващата година да се потърсят и средства за изкърпване на уличната мрежа в селото, като подчерта лошото състояние на ул. „Стефан Караджа”, по която минава южният колектор на канализацията. Кметът на Маринка обясни, че е подал проектно предложение за тази улица.
Зам.-кметът Атанаска Николова представи подробно бюджета за следващата година и политиките, които следва Община Бургас за подобряване на условията на живот чрез създаване на „Достъпна среда и устойчива мобилност”. Тя припомни и най-важните проекти, които изпълнява Общината за постигането на тази цел. Общината работи активно за подобряването на качеството на обществения транспорт. Чрез закупуването на новите тролейбуси през 2014 г. Бургас ще е първият град в България с изцяло подменени коли на градския транспорт.
Макрорамката на бюджета е малко над 162 млн. лв. или с 3 млн. лв. повече от миналогодишната; делегирани от държавата дейности – 62,420 млн. лв.; дейности, финансирани от Община Бургас – 99,945 млн. лв. За следващата година разчетът показва, че средствата от ЕС в Община Бургас се очаква да надхвърлят 160 млн. лв., което изключително амбициозна задача за местното ръководство.
Утре на сесия се очаква Общинският съвет да приеме намаляване на такса смет за нежилищни имоти, за юридически лица, като промилът да падне от 10,5 на 7,9, а за офиси – 7.