Бизнесменът Антонио Кръстев е новият директор на ИАРА - Бургас, Владимир Каменов остава инспектор (обновена)
Бизнесменът Антонио Кръстев е новият директор на ИАРА-Бургас. След неколкократни структурни промени, днес той пое звеното в морския град. До избирането му на този пост Кръстев не е работил в ИАРА, но все пак идва от бранша - от частния бизнес. 10 години се е занимавал рибопреработка и търговия с риба и рибни продукти. Антонио Кръстев е завършил Българска филология в Софийския университет. Кандидатите за поста бяха трима – Антонио Кръстев, предишният директор Янчо Янев и временно изпълняващият длъжността Владимир Каменов. След като не бе избран отново за директор, Янев не работи вече в ИАРА, Владимир Каменов обаче остава на поста си отпреди структурните промени - инспектор. Според запознати, Янев не се е справял със задълженията си и е отстранен от поста, след което временно изпълняващ става Каменов.
Служители на ИАРА в Бургас алармираха, че ромските набези на Мандренското езеро можеха и да се предотвратят, ако Каменов бе взел превантивни мерки месец по-рано. Той обаче не е направил нищо, твърдят те. Нещо повече, през миналата седмица, когато двама инспектори на Агенцията бяха подложени на невиждан цигански тормоз от дузина мургавели от Горно Езерово, временно изпълняващият длъжността директор на ИАРА в Бургас Владимир Каменов е бил неоткриваем за тях.
"Цял ден му звънях, не ми вдигаше. Не знам къде е и какво става. Циганите ще ни избият тук, само двама сме, а те са цели орди", каза служител пред наш екип. Проверка показа, че по това време Каменов е бил на коктейл с евродепутата Илияна Йотова или както той се изрази "е работел в движение".
„Ще се направи екипност в работата, инспекторите ще изпълняват дежурствата си на ротационен принцип. Ще си сътрудничим с полиция, природозащитни организации, Съюза на ловци и риболовци за запазване на рибните ресурси“, коментира новият директор на ИАРА в Бургас Антонио Кръстев.
„Има проблем в езерото Мандра, който не е от сега, но сега ескалира. Вчера от там е заловено значително количество риба като незаконен улов, иззета е около 1 тон риба. Предприемат се и други действия срещу бракониерите, не само изземане на мрежите им. Сътрудничим си с институциите за справяне с кризисната ситуация. Вчера са образувани 8 досъдебни производства срещу заловените бракониери", каза в Бургас Милен Методиев, директор на ГД „Рибарство и контрол” в ИАРА (на снимката вдясно). Работи се съвместно с други институции, ще предприемем съвместни действия. Няма да оставим само двама инспектори да бъдат там, продължи той. Знаем как бракониерите пласират рибата, работим по въпроса и противодействаме, каза Методиев.
Масирани проверки във всички водоеми и в търговската мрежа се извършват на територията на цялата страна във връзка с предстоящия Никулден и очакваната повишена консумация на риба, обясни той. "Засилени са проверките в търговската мрежа, аквакултурните стопанства и вътрешните водоеми. На пазара може да се появи риба с неизяснен произход или нерегламентирано уловена. В търговската мрежа ИАРА контролира рибата и рибните продукти по отношение на нейния произход. Това става с декларация или стоков документ, който удостоверява произхода на рибата и в него надлежно е отразен водоем, от който е добита рибата, както и датата, на която тя е уловена”, обясни Методиев.
Консуматорите имат право да изискат такава декларация, за да добият представа за рибата, която купуват, продължи той. „От проверките до момента в Бургас в търговската мрежа не са констатирани сериозни нарушения. Хората, които предлагат риба, са запознати с изискванията и ги прилагат”, добави Методиев.