В Слънчев бряг нямаме убийство, изнасилване, въоръжен грабеж. Това не е късмет, а успех за полицаите
Сезонът ще е до октомври – добре е за бизнеса, но ние се очертахме като най-тежкото управление за служба в България
- Като полицай имали ли сте по-тежко време от това, което бе през последните месеци, г-н Манев?
- Минал съм през почти всички линии на работа в МВР, но такова уникално управление – като РУП-Несебър няма. Това, според мен, е най-тежкото място за носене на служба в България, а не в Бургаска област. На 31 декември, като сложим черта на свършеното от всяко районно управление на полицията, ще се види, че РУП-Несебър е най-натовареното, при това в сравнение с всички управления на ОД на МВР - във Варна, Пловдив и Бургас. По натовареност РУП-Несебър изпреварва поне 12 областни дирекции на МВР. И така е не само през тая година.
- Тези резултати се получават в рамките за 3-4 месеца само през лятото?
- Отдавна не се работи три месеца в Слънчев бряг, а 12 месеца. Колеги преди години казваха: „Не се оплаквайте и не настоявайте за повече щатни полицаи, защото девет месеца играете табла“. Отдавна не е така. Тази година сезонът реално започна през април, а ние обследваме хотелите и персонала от февруари. Сезонът се очертава до края на октомври, така че не са 3 месеца, което е добре за бизнеса, но е тежко за нас. През останалата половин година на наша територия остават всички тези стотици хотели и апартаменти, които трябва да се охраняват, тъй като ги няма собствениците и е още по-сложно. Освен това, РУП-Несебър не обслужва само Слънчев бряг, а това хората не го знаят. Наша територия е цялата община заедно с населените места от Равда до град Обзор, където се включват и 13 села. Населението е около 35 хиляди постоянно живеещи. Но през летния сезон пребивават по 450-500 хиляди души, което е два пъти повече от населението на Бургас, това е един Пловдив или една и половина Варна.
- Какъв щат Ви е нужен, за да работите спокойно?
- Най-лошото в нашата работа няма да го скрия – кадровият потенциал. Щатът на районното управление не е променян от 1990 г., когато в Слънчев бряг легловата база беше 25 хиляди, а в момента е около 370 хиляди. Изчислете вие какво искам да кажа като цифра, просто е.
- Как балансирате между икономически, политически и чисто престъпни интереси?
- Икономическите интереси са изчистени. Те бяха на преден план по време на приватизацията - при закупуването на хотели и големи обекти, парцели, което отдавна е регулирано, няма такива спорове. Има икономически интереси на по-ниско ниво, например, за разпределяне на сергии, за ресторанти, концесии, но не е изразено в онази опасна престъпна степен, както беше преди 10-15 години.
Част от странната колекция полицейски шапки, носят му ги от цял свят, последната пристигнала от Тайланд |
- Това е най-големият ни успех, не е късмет. Защото провеждаме подготовка за сезона, правим срещи с всички хотелиери и собственици на големи заведения, анализираме обстановката. Отделно раздаваме флаери за туристи на 3 или 4 езика, с инструкции какво да предприемат, с цел почивката им да протече безпроблемно. А през самия сезон с директора на ОД на МВР – Бургас комисар Милен Димитров поддържаме връзки с Община Несебър и Съюза на собствениците, ако не ежедневно, то задължително през ден.
-Всички Ваши колеги от подобен полицейски ранг отдавна се оттеглиха от системата – преждевременно пенсионирани, деликатно отстранени, директно уволнени и като цяло омерзени, какво Ви задържа на това инфарктно място толкова дълго?
- И аз също съм бил на прага, не веднъж. Но тази работа ми е в кръвта, това съм учил и от това разбирам. Откакто съм в Слънчев бряг има моменти, в които напрежението е толкова голямо и трябва да се реагира и мисли толкова бързо, че ти се струва нечовешко. Имал съм седмици, в които се сливат съботи, недели, дати – но така съм не само аз, целият ми екип работи по този начин. Заради колектива работата върви и това ме задържа тук.
- В Слънчев бряг гостите вече не са туристи, а пияна разгулна паплач, което означава и огромен риск – кое беше характерното това лято?
- Няма тежки криминални престъпления. А няма, защото предотвратихме извършването на такива. И това не е късмет, повтарям – това е целенасочена работа. Нямаме убийство, изнасилване, тежки въоръжени грабежи. Основният проблем е т.нар. от вас алкохолен туризъм. Слънчев бряг стана увеселителен комплекс за младежи, тук е по-свободно и по-весело, отколкото в собствените им държави. Това са ниско ниво туристи – като манталитет и като платежоспособност, за съжаление, всички ще го потвърдят – и ресторантьори, и хотелиери. Това привлича вниманието на целия криминален контингент на България. Другият аспект е социален – основна част от извършителите на кражбите и грабежите са от ромски произход. Днес, 11 септември, сме задържали група от 6 души и досега сме доказали авторството й върху 7 грабежа и 6 кражби, като работата с тях продължава.
-Грабежи на какво?
- Основно издърпване на златни накити, телефони и чанти. Тази година има увеличение на уличните грабежи, на кражбите по плажа при оставени без надзор вещи, както и от хотелски стаи - в повечето случаи с незаключени врати и отворени прозорци.
- Сутрин виждахме дълга опашка пред входа на РУП-а – все жалващи се от поредното посегателство, как коментират Вашите колеги това ежедневие?
- Разполагаме с двама преводачи, както и с недостатъчен брой оперативни работници и полицейски инспектори. Затова обслужването се забавя. Голяма част от чужденците са с нисък социален статус, заявяват неизвършени криминални престъпления – най-вече кражби на айфони последен модел, с цел получаване на удостоверение, с което като се върнат в страната си, вземат парично обезщетение от застрахователя. Установяваме ги, но времето е недостатъчно за аргументите ни, тъй като идват в последния момент, заявяват, че полетът им е след 3 часа и нямаме време да разследваме, за да докажем, че лъжат. На тази тема посолствата са чувствителни и при отказ да издадем такова удостоверение, винаги се подава вербална нота. Това ни отнема много ресурс, който бихме могли да внедрим в разследване на реални престъпления. Едно удостоверение за изнасилена чужденка, например от Англия, струва 10 хиляди паунда. Изплаща се от застрахователите, но те веднага пускат жалба срещу туроператорите и регресният иск стига до нашата държава. Независимо, че иде реч за симулирано изнасилване. Имахме такъв случай миналия сезон.
Замръзналото море в Несебър през 1929 г., оригиналът, както и още стотици безценни снимки като тази, се пазят от полицай Манев |
- Сводките изобилстваха със задържани наркодилъри, но липсва разбита организирана група, имаме ли починали от наркотици?
- Няма смъртен случай. Нямаме и изразени организирани депа. Става въпрос за притежание на наркотици. Имаме заловени и предадени за съд три пъти повече дела от миналата година – за притежание на дрога. Около 100-120 души. Но повечето са за задържани с топчета марихуана и канабис. Хероин тук не се разпространява, а кокаинът се ползва от туристи с висок статус, каквито са рядкост.
- Какви специализирани акции имате?
- Всяка седмица се провеждат съвместни между РУП-Несебър и ОД на МВР-Бургас. Ежедневно се изпращат служители за взаимопомощ от ОД на МВР – Бургас. Има и командировани служители от вътрешността на страната. Подсилено е и звеното за разследване на престъпления. Но реално съставът на районното управление не е адекватен на обективната обстановка, особено по линия на „Криминална полиция“. Не може с 10 служители да се опазят 50 хиляди души по тази линия. Идват командировани колеги, но те са за по 20 дни и не могат да се адаптират. Пловдивчани и столичани питат как издържаме на това напрежение. Да не говоря за колеги от дирекции, като напр. в Бяла Слатина, които изобщо нямат представа за какво става въпрос.
- Дъщеря Ви завършва право, ще стане ли полицай?
- И да иска – няма да позволя, ако разбира се, ме чува. Един полицай в семейството стига. Достатъчно тежко се отрази тази работа върху семейството ми. През летния сезон почти не се прибирам.
- Разкажете за Вашите колекции, за които се носят легенди?
- Едната е свързана с работата ми – полицейски кортици, медали, значки. Имам изключителни експонати от тях. Другата е свързана с футбола и моя приятел Христо Стоичков. Имам и историческа – местата, където аз и колегите сме ходили, пазя спомените с тях. Тъй като всички знаят какво е хобито ми, сами създадоха друга колекция – от чинии от цял свят. Но най-голямата ми слабост са старите картички и фотографии от Несебър и Бургас.
- Може ли да се каже, че сте най-големият колекционер на оригинали от стари картички?
- На Несебър 100% - имам най-богатата колекция. В Бургас има още 5-6 колекционери, които притежават сбирки на моето ниво, но и на тях не се давам.
- Каква е цената на несебърската ви колекция?
- Не я измервам в пари, нямам идея. Тя е събирана повече от 20 години. Предоставих я безплатно на Община Несебър, за да си направи най-голямата изложба – за честването на юбилейна годишнина на ЮНЕСКО преди три години. Предоставих я и на Слънчев бряг АД за юбилея на курорта. .- Кои снимки на Несебър смятате, че са уникални и ги имате само Вие?
- Замръзналото
море от 1929 г., старата Община – от 30-те години на м.в. Безценна е първата
известна гравюра на Несебър от 1878 г. на Феликс Каниц.
Аз съм от ЦСКА и моят най-голям приятел е Христо Стоичков – един от малкото истински мъже в България, казва полицаят |
- Това е интересна тема. И не съм аз инициатор. Идват колеги от Европа, които виждат, че колекционирам полицейски вещи. Оказва се, че те пък колекционират шапки и в началото стана на разменни начала. Аз предоставям български, те оставят германски, руски и т.н. Приятели като видяха тези шапки, решиха, че целенасочено ги събирам и се разчу – сега кой откъдето се завърне носи полицейска шапка. Имам от цял свят. Последното попълнение е тайландската шапка.
- Христо Стоичков защо Ви е приятел?
- Аз съм голям фен на футбола. И съм от ЦСКА! Още докато беше футболист на ЦСКА се запознахме с Ицо и нашето приятелство се прехвърли в семействата ни. Поддържаме връзка докато беше в Барселона, после в Италия, сега като е треньор, за мен Ицо е един от малкото истински мъже на България.
- Г-н Манев, не се ли чувствате уморен?
- Може би намеквате, че след толкова години друг вече трябва да е началник на това управление? Аз съм полицай. Ако сред колегите има такъв, който смята, че може да носи по-достойно и търпеливо тази служба, нека заповяда.