Граничните ни полицаи се похвалиха в Бургас с най-модерното оборудване, не отстъпваме дори на Русия и Турция (СНИМКИ)
Гранични полицейски кораби на Чермонорските държави обменят данни за подозрителни плавателни съдове и провеждат операции по търсене и спасяване в Бургаския залив
Гранични полицаи от страните от Черноморския регион
показаха на изложение пред Морското
казино в Бургас оръжията и екипировката
си и поставиха началото на съвместно
учение на българска територия. В Бургаския
залив днес се провежда учението
„Черноморски ястреб“ 2013, в което се
включиха
граничните служби на Румъния, Русия,
Турция, Грузия и
България.
По обективни причини, тази година Украйна
не може да участва. Плажуващите
с любопитство наблюдаваха подредилите
се кораби навътре в морето и разпитваха каква е причината да са тук.
Българските гранични полицаи разполагат с най-модерното оборудване |
Граничарите от всички държави, които гостуват у нас, извършват действия по оперативна съвместимост в процеса на извършване на бордова проверка на заподозрян кораб, съвместни действия по търсене и спасяване, както и обмен на информация в реално време. Практическите елементи в учението са свързани с противодействие на незаконната миграция, спиране и проверка на плавателен съд, превозващ нерегламентирани стоки и опасни товари. Всичко това се прави за усъвършенстване на взаимодействието при охраната на границите в Черноморския регион и създаване на единна система за обмен на информация, с цел противодействие на трансграничната престъпност и тероризма.
Изложената моторница на бреговата охрана, бронирани джипове, специална екипировка, каски, бронежилетки, автомати, бойни пистолети, средства за проследяване и засичащи устройства приковаха вниманието и на минувачите, които спираха и любопитно разпитваха граничните служители. Някои по-смели от тях дори пробваха да боравят с оръжията на граничарите и дори се снимаха с тях.
Всяка страна има свой стандарт на оборудването, но България е с най-съвременното, което не отстъпва по нищо на останалите държави от региона, в това число и на Русия и Турция. Българската страна представи най-голямата част от изложеното оборудване, което е в различни направления и за различно използване.
Можем да видим прибори за наблюдение – бинокъл, очила за нощно виждане и бинокъл за нощно виждане, които са българско производство с марка „Диана“. В специалните ситуации граничните полицаи използват термовизионни камери за наблюдение.
Граничарите представиха и прибори за откриване на радиация, пейджър, с който разполага всеки служител, както и уреди за откриване не само на радиация, но и на изотопа, местоположението на радиоактивния материал, за да може впоследствие да се действа спрямо тази информация.
На изложението можехме да видим и комплект за търсене на контрабанда, който включва различни прибори за откриване на контрабанда на скрити места – в кораби, нелегални стоки в автомобили. Комплектът включва огледала за претърсване, прибор за откриване на скрити предмети в стени, зад прегради, както и ендоскоп за откриване на предмети в скрити помещения чрез вкарване на кабел, чрез който скритият предмет да бъде обследван, видян и иззет във връзка с последващи полицейски действия. Служителите на гранична полиция представиха и оборудването си за защита – водоплаваща бронирана жилетка и стандартна полицейска бронирана жилетка, както каска.
Най-голям интерес предизвикаха оръжията на специалните части на Гранична полиция – автомат „Калашников“, пушка-помпа, пистолети „Макаров“ и „Глок“, с които минувачите дори се снимаха и любопитно разпитваха. Видяхме още и специална стълба за качване на кораби през борда, както и водолазното оборудване на граничарите.
Най-често се използват приборите за наблюдение и системата за търсене на контрабанда. Специализираната екипировка се използва за тренировъчна дейност и при евентуална терористична заплаха, разкри пред Флагман.БГ главен полицай Денчо Димитров от РД „Гранична полиция“ - Бургас.
Когато граничните служители претърсват корабите, това се прави с всичката налична техника, според степента на риска. Не всеки кораб е претърсван с всичката налична техника, тъй като това е невъзможно.
Според степента на риска и предвид допълнителните данни, отиваме с това, което е необходимо, включително с техниката за наблюдение, с приборите за нощно виждане, както и с термовизионните камери, обясни Димитров. „Така проверяваме дали когато корабът е на рейда, някоя лодка да не се движи с него за нерегламентирано товарене и разтоварване на стока и имигранти. Приборите за претърсване за контрабанда също и използваме, когато се налага“, каза още граничният служител.
Сътрудничеството
между държавите от Черноморския регион
се осъществява чрез обмен на информация
през координационните центрове на
гранична полиция на всички държави.
Както е известно, в момента най-сериозният
риск е южно от нас. Рискът е предимно за
сухопътното направление. „Що се отнася
до морското направление, в момента има
малко варианти на нерегламентирано
преминаване на имигранти. По море засега няма миграционен натиск, но ние сме
готови, ако се наложи“, увери главен
полицай Денчо Димитров.
Виж галерията: