Ровят имоти и доходи на обвинения в лихварство Румен Кузманов, придобити цели 25 години назад
Процесът мина на фаза съдебни прения, очаква се присъда на 15 юни
Обвиненият в лихварска дейност Румен Кузманов е с назначена проверка на имотното и финансово състояние. Разследващи проверяват всичките му парични потоци и имущество от 1986 г. насам. Прокуратурата го обвинява, че в периода от 2007 до 2009 година е натрупал неправомерно от лихварство над 100 хил.лв. За да докаже, че доходите му съответстват на придобитото имущество през годините, на днешното заседание Румен Кузманов влезе в съдебната зала с наръч от документи - от трудовата си книжка, до книжа за изтеглен банков кредит и придобито имущество. Сред представените документи бяха и данни за наследствените авоари на съпругата му Мария Кузманова. Румен Кузманов е известен в Бургас с това, че е първият собственик на частен автосервиз и частна Пътна помощ. На по-късен етап се е занимавал и със строителство.
Комисията "Кушлев" бе запорирала семейно имущество на Кузманови за 3,5 млн.лв. Сред документите, представени от защитата в днешното заседание, бе и разрешение за строеж на автомивка, издадено от Община Бургас през 2009 г. Това разрешително има съществено значение по делото, заради твърденията на голяма част от свидетелите, че са получавали „пари на лихва от Кузманов на неговата автомивка“, която към момента на инкриминираното деяние, поне по документи, не е била построена. „Това е въпрос на възприятия на свидетелите“, отчете съдия Катя Господинова. Става дума за автомивката и автосервиза до жп прелеза на стадион "Лазур" - на околовръстния път покрай морето.
Последният разпитан свидетел по процеса днес бе данъчната служителка Виолета Стоянова, която заяви, че две от данъчните декларации на Кузманов са изпратени в приходната агенция по пощата. От показанията й лъсна любопитен правен абсурд – ако се внася годишната декларация за доходите на физически и юридически лица на гише в НАП от човек, който не е упълномощен, то тя не се приема. Ако обаче някой се възползва да я прати по пощата, в приходната агенция я приемат на сляпо доверие.
Точно от тези декларации произлиза и друго обвинение за Кузманов - „за данъчни измами в особено големи размери“. Буквално минута преди съдия Катя Господинова да даде край на съдебното следствие, прокурор Йорданка Дачева промени обвинението и завиши данъчните измами с още 1000 лв., с което сумата, която според прокуратурата Кузманов е избегнал да плати става малко над 24 хил. лв.
В последните си думи пред съда Румен Кузманов твърдеше, че е натопен от Павлин Петракиев, придобил печална слава в региона като бургаския Красьо Черния. Петракиев бе човекът, който се представяше за новото силно лице на ГЕРБ в Бургаско през 2009 г. и събираше пари от бизнесмени, за да им "помага да печелят обществени поръчки". Петракиев вече бе осъден заради тази си измама, като тогава основен свидетел срещу него бе Румен Кузманов и съпругата му Мария.
Всеки бизнесмен които не си е плащал на полицаите да бъде натиснат с обвинения.
Никой не ва е забравил прокурор Йорданка и СИЕ.
" Няколко дни по-късно в офиса ми в „Зорница”, се появи един служител. Представи се за бопаджия. Покани ме да отида в сградата на Областната дирекция. Каза ми, че „шефът искал да разговаря с мен”. Първоначално помислих, че ме търсят за спонсорство. Към онзи момент, бизнесът ми вървеше изключително добре купувах на полицията бензин, гуми. Когато отидох там, ме вкараха в една стая, държаха ме 50 минути и нищо не ме питаха. Не знаех какво става – само влизаха и излизаха. Изнервих се ужасно много и попитах дали съм задържан. Отговориха ми, че не съм. Станах и си тръгнах. Отзивите след този разпит са били: „Румен може да има пари, но няма гръб. Ние сега ще му покажем кои сме!”.