ГЕРБ накара много хора да се чувстват така сякаш са преживели тежко критично събитие
Христо Монов е един от известните български психолози. Влиза в политиката от гражданската квота на "Коалиция за България". Монов заема второ място в бургаската листа и по всичко личи, че ще влезе в следващия парламент, а защо не и в изпълнителна
Ключови думи:
Христо Монов, Коалиция за България, гражданска квота, пари за образование, Избори 2013
30 Април 2013, Вторник, 16:05 ч.
Автор: Иван КОЛЕВБотушът на милиционерщината смачка и свободния дух на бургазлии
Христо Монов е роден през 1958 г.завършил е психология в СУ „Св. Климент Охридски". Специализира в Руската академия на педагогическите науки. От 1985 г. насам е преподавател в СУ. Бил е зам.-председател на Държавната агенция за закрила на детето. Членува в редица български и международни Асоциации по психология. Доскоро не бе познато за политиката име. Кандидат за народен представител в листата на „Коалиция за България“ от гражданската квота - втори в бургаската листа. Сочен е за едни от най-големите експерти в своята сфера в страната и Европа. Женен с две дъщери.
-Г-н Монов, какво ви накара да влезете в политиката ?
-Три години и половина управлението на ГЕРБ води целенасочена политика, която не зачита човека и неговите потребности. В момента огромната част от българите се чувстват така сякаш са преживели тежко критично събитие, за да може то да се преодолее има нужда от нова политика. Точно заради това и логото на кампанията на БСП е „Да върнем България на хората“. Страна, която не се грижи за хората си, не може да просперира. Още в началото на 70-те години най-умните хора на света издигнаха тезата за човешкото качество, като основен ресурс за развитието на човечеството през 21 век. В последните три и половина години ГЕРБ правеше точно обратното - българите ставаха все по-необразовани, все по-болни и отчаяни.
-Какви конкретни идеи, искате да реализирате чрез влизането си в политиката ?
-Да започнем от образованието – обосновано и несамоцелно оптимизиране на училищната мрежа. В момента тя е дебалансирана. Това лишава много деца от изконното им право на достъп до образование. Нужно да се преразгледат и единните образователни стандарти. Училищата в Бургас, където има централно отопление, добра база , не са съизмерими с училищата в Странджа, където отоплението е нафта или дърва.
Трябва да се стимулират повече млади хора да влязат станат учители. сего учителите под 30 години са едва един процент. Младите хора могат да бъдат привлечени чрез редица мерки - нисколихвени кредити, по-високи заплати и др. За да знае всеки учител, че ако работи в Странджа или в Руенската община за пет години той ще може да си осигури жилище, а след това ще има гарантирана възможност за кариерно развитие.
По отношение на висшето образование също има доста работа. Бургас е университетски град, но трябва да се направи по-тясна връзка на конкретните нужди на региона за специалисти и да се наблегне над тяхната подготовка в университетите. Трябва да се дадат облекчения на бизнеса, за да има той интерес да инвестира в студентите, да им гарантира първо работно място, нещо, от липсата на което сега много страдат младите хора, завършващи висшето си образование. Поради тази причина повечето от тях веднага след като си вземат дипломата, я превеждат, за да търсят работа в чужбина. Ние от Коалиция за България искаме точно обратното – кагота получиш дипломата си, да отидеш във фирмата, която е инвестирала в теб и ти е осигурила първо работно място. За да стане това обаче, на фирмата трябва да се осигурят стимули и данъчни облекчения. От потребностите на хората към изграждането на съответните регионални и национални политики – това е пътят, който може да гарантира подобряването на човешкото качество.
-Правилно ли ви разбрахме – предлагате субсидията за ученик да се определя на географски и инфраструктурен принцип ?
- Предлагаме преразглеждане на начина на формиране на единния стандарт за издръжка, за да може да се осигури реалната издръжка на ученика, която да му гарантира качествени условия на образование. Не "на калпак", както е сега, а според спецификата на населеното място, за да може да има еднакви и достъпни условия за всички български деца. И пак казвам – необходима е мотивация за учителите, за да отидат да работят в по-малките населени места. Подобни системи работят изключително успешно в други страни.
Христо Монов се ангажира, че кабинет с участието на БСП ще
повиши процента от БВП даван за образование |
-Това, което се случва в момента го изпитвам на гърба си. От 2009 г. субсидиата на СУ „Св. Климент Охридски“ бе намалена с повече от 30 % и нямаме нито лев за капиталови разходи. ГЕРБ подложи държавните университети на геноцид. Така не може да се продължава. Очаква ни тежка реформа. Цялата мрежа на висшите училища в страната се нуждае от оптимизация. Популистки искаха дори да открият филиал на СУ във Видин. Във филиалите образованието е некачествено и държавата прави излишни разходи. Много по-добре е за младите хора от западналите региони на страната да отидат в столицата и другите университетски градове с традиции. Там средата ще стимулира цялостното им личностно развитие, чрез достъпа до културни институции, библиотеки, държавни учреждения и работещи частни фирми. След това трябва да се създадат условия за връщането и реализацията им в родните места.
Още в първата година ще върнем процентът от БВП за образование, който ГЕРБ завари в 2009 г. От 4.3% тогава той падна на 3,6 %, което е 500 млн.лв. годишно по-малко за образование.
В науката нещата са още по-трагични - там процента е 0.02 от БВП. Става въпрос обаче не само за пари, а за отношение. Не може финансовият министър да нарича учените от БАН "феодални старци“. Това показва, че науката не е приоритет на ГЕРБ. За БСП и Коалиция за България е точно обратното.
- Забелязвате ли стокхолмски синдром в бургазлии?
- Не, в такава степен, каквато в други региони. Тук са хората са по-различни може би заради не докрай убитата икономическа активност. Прави ми впечатление обаче, че още има хора, които в разговорите ни проявяват притеснение. Казват ми: „аз съм с вас, но няма да го изразя явно“. Това показва, че ботушът на милиционерщината тъпче и тук. За моя радост, в последните дни усещам едно отърсване от този страх - все повече хора ясно изразяват желанието си за промяна. Свободният дух на бургазлии, които са дали толкова много на България се възражда. И аз вярвам, че на 12 май тази тенденция ще се докаже с изборните резултати не Коалиция за България.
- И нещо по-закачливо - Знаете ли къде е Альошата ?
- Да, срещу сградата на бившия областен комитет на БКП, после сграда на Бургаския свободен университет, където преподавах от 1994 до 1997 г., а днес сграда на съдебната палата. И където е предизборната шоалиция за България.
В категории:
Избори 2013
Махат тирето
Земетресение в съседна страна
Т. Йорданов към К.Костадинов: Колкото и да зяеш, тепърва ще става интересно, Коценце
Коментира визията на Мелания Тръмп
Почина последният жив член на The Band
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат"
22/01/2025, Сряда 21:12
0
ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа
22/01/2025, Сряда 21:00
0
Отиде на гости и веднага извади...
22/01/2025, Сряда 20:48
0
Махат тирето
22/01/2025, Сряда 20:25
1
Те не могат да пият
22/01/2025, Сряда 20:00
0
Земетресение в съседна страна
22/01/2025, Сряда 19:33
0
Отиде си твърде млад
22/01/2025, Сряда 19:12
4
Коментира визията на Мелания Тръмп
22/01/2025, Сряда 18:45
0
Професор го "уби"
22/01/2025, Сряда 18:21
1
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса
22/01/2025, Сряда 18:14
0
Ще закрият ли Комисията за досиетата? Няма ДС, а 10 млн. лева потъват в нищото
22/01/2025, Сряда 18:08
4
Правителственият "Еърбъс" лети за Оман да прибере освободените моряци
22/01/2025, Сряда 18:00
1
Ма ти ги оплю като муха, без да ти мигне окото сега вече пишеш и за "стокхолмски синдроми".
Ти даже не знаеш каво значи това.
Ма ти ги оплю като муха, без да ти мигне окото сега вече пишеш и за "стокхолмски синдроми".
Ти даже не знаеш каво значи това.