Бургас - културна столица на Европа? Не щем симфония - дай кючек, чалга и кьотек
Бургас ще стане европейска столица на културата, защото има всички предпоставки за това! Ей с такива твърдения национални авторитети от различни области всеки ден помпат местното ни самочувствие, че сме град на изкуството и културата – с най-талантливите музиканти, художници и поети. А бургаското кметство и правителството на Бойко Борисов амбицирано вложиха десетки милиони левове в ремонти и разкрасяване на залите и сградите на Операта, Театъра, да строят два нови музея и продължават да тъпчат културната програма на общината с всевъзможни изяви, за да показваме пред наши и чужди гости колко въпиюща нужда изпитва бургазлията да се къпе в култура. В същото време кметовете на другите общини от региона, независимо от политическата им принадлежност, един след друг дават пресконференции да ни подкрепят – най-малкото от уважение към нашия първенец Димитър Николов, загърбвайки в това благородно състезание на европейските нациите дори своите собствени интереси да оползотворят целеви средства.
Заслужават ли бургазлии всичкото това усилие на местната власт обаче? Определено не!
„На нас дай Ивана и ако може навсякъде да дъним чалга и кючек, а на изпроводяк да си ударим и по един кьотек. Операта нямаше да събере народа, ако някоя фолкаджийка бе наела залата – независимо, че билетът й струва от 20 до 50 лева“, чух да казва на излизане след симфоничния концерт снощи човек от екипа на кмета Димитър Николов. Този човек, потънал в земята от срам, не посмя да остане за изисканото соаре във фоайето на културната институция, което Община Бургас и Австрийското посолство дадоха след изявата, която бе гвоздеят в програмата на Дните за австрийска култура и изкуство в Бургас, провеждани в контекста на състезанието за излъчване на европейска културна столица. За тази изява до Бургас пътува виртуозният цигулар и професор от престижния „Моцартеум“ в Залцбург – Мартин Мумелтер. Оркестърът на Бургаската филхармония и хорът на Операта ни, дирижирани от Иван Кожухаров – общо над 100 творци на сцената, изнесоха божествена програма по произведения на Албан Берг, Антон Брукнер и Петко Стайнов. В залата имаше не повече от 50 зрители заедно със седящите на ложата управници – зам.кметът д-р Лорис Мануелян, зам.областният управител Севдалина Турманова и зам.председателят на ОбС Костантин Луков. Билетът бе на символичната цена от 5 лв., а проявата бе щедро субсидирана основно от Австрийското посолство.
Картинката бе жалка и показателна за потребностите на средностатическия бургазлия, който със сигурност не е беден за 5 лв., ако наистина му идва отвътре да чуе световните известности от Залцбургския Concertodrom.
Един умен човек наскоро сподели, че Бургас се е затрил като морски град когато вместо чирози на терасите започнали да висят луканки.
Според друг умен човек Бургас се е затрил като град на артисти, интелигенти и бохеми след пристигането на навалицата "работници" в "нефтохима", "Гочо Иванов" и т.н.
Още един умен и ентусиазиран човек, който даже не е роден в Бургас 3 години се опитваше да организира всякакви интересни мероприятия като джаз и блус концерти, изложби, алтернативни изкуства но в крайна сметка се оказа, че има около 50 човека, които имат нужда от такива неща.
Госпожо Касабова - поздравления за коментара!