Новият Закон за туризма е страхотно безумие от 55 страници!
- Госпожо Инджова, Вие сте водач на листата на РЗС, какво очаквате от предстоящите парламентарни избори?
- Излизаме на изборите с пълното съзнание, че трябва да пожънем успех, защото РЗС трябва да влезе в управлението на България. Изключително много са проблемите, ние сме единствените, които не сме били в системата на управление. Показвали сме порочните практики по един определено смел начин. Доказали сме, че умеем, знаем как е възможно да се управлява, не само на приказки и някакви статистически данни, а с предложения точно, как и по какъв начин можем да доведем до просперитет нашата държава, лишена от корупция, която до този момент ни задушава в житейския ни път.
- Проблемите в държавата са много. Какви са вижданията на РЗС за справяне с един от най-големите – безработицата и трайното обедняване на българина?
- Държавата е затова, за да създава условия и регулатори, да предоставя възможности на хората. Оттам вече започва инициативата на работодателите. Но условията в момента липсват. Те трябва бъдат съхранени в укази, разпоредби и закони, които в същото време да бъдат изпълняеми.
- Имате ли конкретни предложения?
- Преди всичко трябва да имаме изключително квалифицирани кадри. Трябва да има синхрон между образование и бизнес, който ползва работната ръка. Включвам и общините, като едни от най-големите работодатели в страната, в това число и общинските предприятия. Те също трябва да се преквалифицират за да могат предоставят продукта, за който отговарят, по начин, който да е достъпен за всеки един.
Безработица може да бъде намалена с работа и добри регулатори. Давам ви един елементарен пример. На територията на Бургаска област всяко едно правителство досега се е хвалило с високата заетост в началото на лятото, но ситуацията бързо се променя през октомври. Ето затова ние предлагаме задължително в туризма да има държавна субсидия през зимните месеци. От октомври до март да се създава заетост на кадрите в туризма, а не те да бъдат обезщетявани от Бюрата по труда. Туризмът е най-дискриминирания сектор в държавната политика, а отрасълът е водещ и има 13-14 % дан в БВП. Надявам се, че ще успеем да го наложим.
Голяма част от представителите на туризма не можем да използваме финансиране от нито една европейска програма, по простата причина, че отпадаме при първото изисквания. Ние не няма как да гарантираме постоянен средно списъчен състав на персонала за една година напред, тъй като работим активно 6 месеца в годината, другите са нулеви.
- Какви са Вашите прогнози за предстоящия летен сезон? На кои пазари да очакваме ръст?
- При всяко едно положение ще имаме ръст. Очакваме увеличение на английските туристи по нашите курорти, също така повече руснаци и украинци. Забелязва се през последната година друга, също сериозна и положителна тенденция. Увеличават се прогресивно румънците, които предпочитат курортите по Южното Черноморие, а не Северното. Туристи ще има от всички соцдържави. Очакваният ръст на немските туристи с около 2-3%. Имаме удължаване на летния сезон, първите летовници пристигат на 20 април в Слънчев бряг. Израелците също имат записвания, въпреки трагедията, която се случи миналото лято.
- Кои са първите проблеми, които трябва да се решат в туризма, ако РЗС вземе властта?
- Първо трябва да се промени въпросния Закон за туризма, който е страхотно безумие от 55 страници. Той е по-скоро като литературно – художествено произведение. Недопустимо е един закон да бъде приет и да не може да бъде действащ, да влезе в експлоатация. Например в общините в момента не може да се прави категоризация. Управляващите казват, че имаме нов закон за туризма, но ще работим по старите правила. РЗС няма никога да допусне подобно безумие. Ние също така не знаем какви ще бъдат санкциите.
Искам да акцентирам и върху друг проблем. Повече от година Алианса по туризъм за Югоизточния регион си сътрудничи с Европейска агенция за защита на изпълнителските, продуцентските и авторските права–ЕАЗИПА. Това е една от трите организации, които имат право да събират възнагражденията от бизнеса за музикалните продуценти, артисти-изпълнители и автори по Закона за авторското право и сродните му права. До този момент обаче има едва 6-7 процента събираемост. Ресорният орган - Министерството на културата разполага само с 4 инспектори, които много лесно да могат да се корумпират. Ние и ЕАЗИПА сме изцяло за децентрализация, контролът трябва да премине в ръцете на общините.
Културата и туризмът трябва да вървят заедно. На територия на България има 50 000 паметника, но няма нито една карта, няма един календар. Няма как да покажем колко сме богати пред света.