Президентът предпочете продажни еколози и не поиска да чуе 1 млн. жители по Българското Черноморие
Членове на новата Национална асоциация Българско Черноморие-граждани за устойчиво развитие на черноморските райони, която беше създадена преди дни в Поморие и защитава интересите на хиляди собственици на земи по морето, не бяха допуснати днес до срещата на президента Росен Плевнелиев с представители на протестиращите и на неправителствени организации. Хората от Поморие и Несебър останаха пред вратите на Президентството, защото искаха да бъдат чути, че не желаят развитието на Черноморието да бъде блокирано заради екологични организации, чиято дейност се финансира с европейски средства без да развиват реална полезна дейност. Ето какво каза председателят на асоциацията Димитър Канариев след безуспешния опит на хората да се срещнат с Плевнелиев
- Г-н Канариев, днес вие сте в София и настоявахте да присъствате на консултациите при президента Росен Плевнелиев, за да представите хиляди хора, които имат земи край морето. Разбрахме, че не сте били допуснати на срещата, защо?
- Не ни дадоха никакво обяснение от президентството, направихме опит да влезем на тази среща, но от протокола ни отказаха, без да ни изтъкнат някакви конкретни причини. Не ни допуснаха, което автоматично означава, че отказаха да чуят мнението наоколо 1 млн. жители по Българското Черноморие. Ние искахме да си защитим поминъка и интересите на гражданското общество по морето. Искахме нашият глас да бъде чут, но не ни дадоха тази възможност.
- В замяна на това сред поканените бяха екологични организации и други отдавна съществуващи структури. Как ще коментирате участниците в срещата, ще има ли реална полза от работата на евентуалния бъдещ Обществен съвет?
- Нямам представа как са подбрани хората. Може би имат някакви лобистки методи да контактуват с властимащите, в случая с президента, което никак не ни изненада като имам предвид неговото изказване, че в тази кризисна ситуация в страната един от приоритетите е налагане на мораториум върху строителството по Черноморското крайбрежие и то не само върху дюните, а и по отношение на обявяване на природен парк „Черно море”. Това пряко влияе върху хората по Българското Черноморие, то не засяга само строители, но и земеделски производители, солодобив, туризъм. Всяко едно развитие ще бъде ограничено. Ние сме против такива забранителни режими, които налагат еколозите.
- Вашата асоциация е съвсем нова, хора от кои браншове влизат в нея?
- От всяка една социална група и всеки бранш – собственици на земи, наследници на имоти, земеделски стопани, спортни и ветроходни клубове, ловци, представители на туристическия бранш и други.
- След провала на днешния опит да се срещнете с Президента, ще предприемете ли други действия?
- Продължаваме да държим на нашите искания. Ще се обърнем към президента с писмо, в което ще формулираме точно нашите предложения и ще му ги посочим. Искаме гласът ни да бъде чут. Изморени сме от 24-годишно разграбване на Черноморието от номенклатурни другари, след това от мутри. После корпоративни големи интереси завладяха района, които доведоха до налагане на общественото мнение, че Черноморието е презастроено. Може би това е така не без основание, но в определени случаи. Ние искаме устойчиво развитие на Черноморието, което дава 1/3 от брутния вътрешен продукт и храни половината страна, а и дава хляб на много хора. Няма как да ни пренебрегват по никакъв начин.
- Всъщност вие искате да можете свободно да ползвате земите си?
- Искаме да си ползваме нормалните граждански права. Мораториуми и обявяване на национален парк ограничават точно правата ни най-вече в частта им за ползване на частната собственост, която е наша. Как примерно можем да продадем една земя, когато нейната стойност не е никаква, след като върху нея не може нищо да се прави по преценка на еколозите. То вече има проблем човек да си засади лозе или да си смени керемида на къщата. За всичко това трябва да питаме еколозите и зависи дали те са в добро настроение, за да ни разрешат. Освен това изобщо не знам дали представителите на някои екологични организации трябва да ги наричаме еколози или зелени екстремисти. Не искам да засягам професионалните еколози, които наистина се грижат за природата. Тези обаче, които искат чрез лобистки методи да ни наложат обявяването на национален парк по Черноморието са една индустрия за усвояване на европейски средства. Ще дам за пример това, което предизвика ескалация на напрежението сред нас и то е изграждането на остров в Поморийското езеро от организацията „Зелени Балкани”. Няма как екологична организация да стори в защитена местност остров под предлога, че е за гнездене на птици без да се направи оценка за въздействие върху околната среда, без да се изследва как това ще повлияе на лечебната кал, която може да бъде посипана с пръст и да бъде повредена.
КЪДЕ СЕ ИЗГУБИ ПРЕДНИЯ КОМЕНТАР,КОИТО ПИСАХ 40 МИНУТИ!!!
Но всяко начало има и край, а тези стъпили и построили на 1-ва линия, ще спъват мераклийте за излаз на море.
Такъв е живота!