Съпартийци и министри се скараха за цигарите по заведенията
Парламентарната икономическа комисия отхвърли предложението за отмяна на пълната забрана за пушене на закрити обществени места. Пушенето раздели съпартийци и министри при обсъжданията на промените в Закона за туризма от комисията на второ четене, съобщи dnes.bg.
Предложението на народния представител Евгени Стоев не беше прието. 10 депутати подкрепиха предложението на Стоев, против бяха шестима, а петима се въздържаха.
То предвиждаше либерализиране на забраната в нощни заведения и заведения за хранене и развлечения с обособяване на зали за пушене с предупредителни надписи и вентилация. Ако заведението е с площ по-малка от 50 кв. м., тогава самият ресторантьор трябва да реши дали да се пуши или не, беше записано в отхвърленото предложение.
Обсъжданията днес продължиха около час и на тях ясно се разграничиха групите на подкрепящите пълната забрана и противниците й, които често бяха от една и съща партия. Отчасти тон на разделението дадоха двамата присъстващи министри – икономическият Делян Добрев и здравният Десислава Атанасова, като всеки от тях защити ресора си.
Атанасова беше по-твърда и повтори отново категоричната си позиция против отмяната на пълната забрана за тютюнопушене. Тя подчерта, че това е и становището на премиера, президента и председателя на парламента.
Добрев пък изтъкна тежкото положение на бизнеса и посочи, че негова грижа е здравето на сектора. Той обаче се обяви за по-гъвкав и либерализиран режим за пушене, като подчерта, че това е личната му позиция и решението трябва да се вземе с консенсус от Народното събрание.
Много ярко мненията „за“ и „против“ пушенето на закрито отстояваха червени депутати. Петър Димитров и Румен Овчаров от Коалиция за България бяха против отмяна на забраната. Димитров попита кой ще му гарантира, че няма да бъде тровен на обществени места, докато Овчаров зае по-обща позиция и нарече случващото се политически театър. Той призова бизнеса да не позволява да бъде употребяван политически и икономически и напомни, че идват избори и всеки „се хвърля да търси избиратели“.
Контрапозиция зае колежката им от червената партия Корнелия Нинова. Въпреки че веднага се разграничи от цигарения бизнес като бивш изпълнителен директор на „Булгартабак“, Нинова посочи, че пълната забрана за пушене не е постигнала целите си да намалее пушенето, както това не е направил и високият акциз на цигарите. Според нея трябва да се заложи на превенция и на програми за спиране на тютюнопушенето.
В по-особена и неизгодна позиция бяха депутатите от мнозинството след заплахата на премиера от събота, че ще си подаде оставката, ако падне пълната забрана за пушене.
Присъстващите депутати на няколко пъти напомниха за тази закана, докато Нинова не попита остро какво се гласува днес – законопроектът за туризма или оставката на премиера. Депутатът от ГЕРБ Емил Димитров защити правата на пушачите, като изтъкна, че те излизат да пушат навън на студа „като животни“. Според него преди приемането на пълната забрана са били осигурени еднакви права на пушачи и непушачи и няма причина сега пушещите да бъдат третирани като второ качество.
На тези думи депутатът от ДПС Рамадан Аталай възрази с репликата, че законът в този си вид беше приет от управляващите. Аталай изтъкна, че не е пушил цигара през живота си, но проблемът сега не е в пушенето, а в това, че ГЕРБ е забъркала каша, от която се чуди как да излезе. Ще останем без министър-председател, ако приемете този закон, напомни и той. Аталай поиска общо становище на Министерския съвет за пушенето на закрито, след като се чуха различни становища на министри.
Точка на дискусията след около час обсъждания сложи депутатът от ДПС Йордан Цонев, който заяви, че всички в залата са запознати с всички аргументи, след което депутатите преминаха към гласуване на спорното предложение.
Независимо че то беше отхвърлено от комисията, предстои окончателното решение за пушенето да вземе парламентът.