БФС: Използвани са СРС-та за арестите на футболистите, ще има още разпити
Разкритията за 12 футболисти на Черноморец и Нефтохимик, разпитвани за черно тото днес, са последици от национална разработка. Това разкри пресаташето на БФС Павел Колев пред "Канал 3". Той уточни още, че разследването, в което са използвани много СРС-та, продължава и няма да бъде извършвано само на територията на Бургас, а и в други градове в страната.
"Това е национална разработка. БФС даваше информация на разследващите от доста време по темата. Използвани бяха СРС-та за постигане на тези резултати. Разследването продължава и няма да се извършва само в Бургас, а и в други градове. Става дума за разследване на черно тото като цяло в България, не за конкретен уговорен мач", обяви Колев.
Ръководството на Българския футболен съюз (БФС) публикува по-късно на официалния уебсайт на организацията своето становище за избухналия по-рано днес скандал с арестуваните футболисти на Черноморец (Бургас) и Нефтохимик (Бургас):
"Подкрепяме решителните действия на Министерството на вътрешните работи в борбата с организираната престъпност и в частност с всички явления, които застрашават основния принцип на футболната игра - феърплея. Българският футболен съюз е в непрекъснато взаимодействие с ГДБОП и прокуратурата, като още преди няколко месеца е предал цялата налична информация, свързана с опитите за манипулиране на мачове и незаконни залагания. Беше неизбежно усилената работа на разследващите органи в една отлично организирана операция на национално равнище да започне да дава своите плодове. Това е правилният път и ние сме решени да го извървим докрай, съдействайки с всички свои възможности на компетентните органи, за да се изчисти българският футбол веднъж завинаги.
В същото време бихме искали да напомним, че Българският футболен съюз, възползвайки се от информация на ГДБОП и МВР, още преди началото на актуалния сезон предприе редица мерки за ограничаване на опитите за манипулиране на мачове и незаконни залагания. Бяха предприети промени в регламента на Елитните юношески групи, както и в календара за провеждане на мачове, така че чрез часовата разлика да се затруднят залаганията в букмейкърски къщи, далеч от територията на България. Беше изваден отбор от Елитната юношеска група, а други два бяха поставени под мониторинг. Беше назначен Офицер по почтеността към федерацията - дългогодишен служител на МВР, а през март 2013 г. по покана на ФИФА Българският футболен съюз ще изпрати трима свои служители в Рим на обучение за борба с манипулирането на футболни мачове. Битката е всекидневна и не засяга само нас - става дума за световен проблем. За да се справим с него, трябва да сме единни".