Циничен адвокат: Не е важно кой е виновен за автобуса-ковчег на АМ "Тракия"
Мастит пловдивски адвокат, защитаващ Ениз Ченгел - собственик на бившата фирма „Ентуртранс”, чийто автобус пламна миналото лято на магистрала „Тракия” и погреба девет души, днес нагло заяви в съда: Въпросът не е в това кой е виновен, а малко да погледнем мъката на хората”. На журналистически въпрос дали живее спокойно през изминалата година и половина и дали се чувства виновен за смъртта на пътниците, снажният юрист, приличащ на бодигард на Ченгел, отговори вместо довереника си: „Помислете за трагедията, а как се чувства той – ще разберете в хода на делото”. През това време Ениз Ченгел вървеше редом до него без да каже и дума и без да погледне близките на убитите и ранените при катастрофата хора, които бяха в коридора с насълзени очи.
Шофьорът Светослав Димитров, който е бил зад волана по време на катастрофата, остана безмълвен днес, той мълчи упорито вече година и половина
|
Днес делото за зверската катастрофа трябваше да бъде гледано от Бургаския окръжен съд, но отново беше отложено, след като на 19 септември се случи същото, поради заетост на единия от адвокатите.
Съдията Денчо Стоянов заяви, че причината за отлагането е, че не са присъствали всички близки на пострадалите, които биха могли да се конституират като граждански ищци. Делото е насрочено отново за 26 и 27 ноември.
Шофьорът Светослав Димитров също безмълвно премина през коридора. „Нищо няма да говори, не го дърпайте”, нервно каза адвокатът му. До Димитров бяха и няколко негови бивши колеги от „Ентуртранс”, които му даваха морална подкрепа. „Според вас дали може той да е виновен? Та това са глупости и направената експертиза показва това.”, каза един от тях. Мъжете възмутено заявиха, че с Ениз Ченгел се е работело трудно и той рядко се разбирал с хората.
Отлагането на делото за пореден път подейства смазващо на майката на загиналата красива студентка от Приморско Пламена Кръстева – Мария. Докато чакаше в залата да влезе съдия Стоянов почернената жена не спираше да плаче, очите и бяха подпухнали и зачервени от сълзи. „Моля ви, нека да не казвам нищо, нека коментираме след това”, каза тя. Съпругът й Иван я прикрепяше, за да се почувства по-стабилна. Жената буквално излетя от съдебната зала като чу, че процесът няма да тръгне и този път. „Причината е в допусната грешка”, каза тя и сълзите й потекоха отново.
Бивши шофьори от "Ентуртранс" са категорични, че Светослав няма вина за инцидента. "С Eниз Ченгел трудно се работи, кой ли се е разбрал с него", възмущаваха се те
|
„Нямам думи да ви кажа каква е мъката ни”, заяви бащата на още един загинал млад човек – Мехмед Зюфкер от руенското село Средна махала.
Близките на жертвите дълго коментираха пред входа на Съдебната палата развоя на събитията днес. През това време Ениз Ченгел премина наперено през ул. „Александровска”, за да изпрати адвокатите си до колата им с пловдивска регистрация, паркирана пред хотел "България". Тримата мъже привличаха погледите на хората, тъй като приличаха повече на дебеловрати представители на сенчестия бизнес, обсъждайки оживено случилото се, отколкото на подсъдим, смазан от трагедията на почернените хора, с адвокатите си.
Загиналите в автобуса-ковчег на АМ „Тракия”:
1. Иван Чакъров, втори шофьор, от Бургас
2. Мехмед Зюфекер, 22 г., от Средна махала
3. Йонка Георгиева, говорител на ОДМВР - Стара Загора
4. Пламена Кръстева, 22 г., от Приморско
5. Ивиана Димитрова от Бургас
6. Бояна Стоянова Рангелова, 14 г., от Монреал, Канада
7. Румяна Здравкова Родригес от София
8. Петя Димитрова Кузманова, от гр. Роман
9. Албена Самуилова , 46 години, от Бургас
Три имена
Светлозар Владимиров Елдъров
Дата на раждане
03.10.1956 г.
Място на раждане
гр. Пловдив
Вербувал го служител
ст. лейт. Веселин Димитров Сираков на 05.02.1987 г., регистриран на 19.02.1987 г.
Ръководил го служител
ст. лейт. Веселин Димитров Сираков
Структури, в които е осъществявано сътрудничеството
ДС, управление VI-III-II
Качеството, в което е осъществявано сътрудничеството-секретен сътрудник
агент
Псевдоними Антон
Данни в наличните документи, въз основа на които е установена принадлежността към органите по чл. 1 Документи от ръководил го щатен служител; рег. бланка; рег. дневник; картони – обр. 4 – 2 бр. и обр. 6; лично дело IА-34701.
Снемане от действащия оперативен отчет
Публична длъжност или публична дейност
Член на научна комисия по исторически науки от 2010 г.
^ Комисията разполага с данни в наличните документи, удостоверяващи принадлежност на Светлозар Владимиров Елдъров към органите по чл. 1 след 10.11.1989 г.
Три имена