Оксфордски професор, изследвал мощите на Йоан Кръстител, доведе в Созопол цял лайнер с поклонници
Пасажерският кораб „Минерва“ стовари на брега 390 туристи, Том Хаям им изнесе цяла лекция
Пасажерският кораб „Минерва“ доведе в събота 390 туристи в Созопол, дошли в града специално, за да видят светите мощите на Св. Йоан Предтеча. Всички били много развълнувани, защото преди това не кой да е, а самият професор Том Хайям от Оксфорд, участвал лично в проучването им, изнесъл на кораба цяла лекция за безпрецедентната находка и казал, че ако някъде по света се пазят автентични мощи на светеца, то това е именно в Созопол.
Както е известно, след като от костите бяха взети проби, именно проф. Том Хайам им направи радиоактивен анализ в специализирана лаборатория в Оксфорд. Цялото изследване висеше на косъм, тъй като от трите проби в само една имаше достатъчно въглерод, нужен за датирането на мощите. Тази единствена проба бе поставена в огромен ускорител на частици и проф. Хайям имаше право само на един-единствен опит, защото след това тя повече не можеше да се използва.
Ускорителят изстреля протеините през лабиринт от тръби със скорост 80 милиона километра в час и само след 25 минути излязоха безпрецедентните резултати - откритите мощи на остров Св. Иван в Созопол са на възраст 1958 години, плюс-минус 30 години, т.е. те са на почти 2000 години и показват, че са на човек, живял между 5 и 75 година от новата ера. Самият Йоан Кръстител е убит през 30-та година след Христа, което показа невиждано за науката съвпадение.
Проф. Файям, вляво, изследва материал от мощите, открити на остров Св. Иван край Созопол
„Датирали сме доста мощи, но за първи път получаваме такова точно съвпадение“, призна във филма изуменият Хайям.
Последва и ДНК-изследване в Копенхаген. То показа, че костите са на един и същи индивид, мъж, от хаплогрупа, която се среща често в Близкия Изток, т.е. това може да е Йоан Кръстител. „Не е възможно да се докаже научно, че е точно той, но ние не открихме нищо, което да противоречи на това твърдение. А това в подобни случаи е рядкост“, каза пред камерата на „Нешънъл джиографик“ Ханс Шрьодер, един от авторите на изследването.
Преди няколко месеца самата авторка на филма - Кандида Мос, експерт по ранно християнска история, сложи снимка с ковчежето на личната си страница във Фейсбук. И написа под тях: „Relics of John the Baptist“ (мощите на Йоан Кръстител). На въпрос дали е сигурна, че това са мощи на светеца, тя отговаря: „Само сравнителен ДНК-анализ с генетичен материал на негов роднина може да даде 100% гаранция, но след толкова много анализи ние не открихме нито един факт, който да оборва това твърдение“, отговаря тя.
Самият пасажерски кораб „Минерва“ е идвал от Одеса, минал е през Констанца, а после е акостирал на трето корабно място на пътническия терминал в Несебър. Пристигнал е в 18 часа на 22 септември, а в 16 чана на следващия ден е отплавал за Созопол.