Копаят въглища от Дунав
Сушата докара нова мода - копаят въглища насред Дунав. След като водата отстъпи назад, то по бреговете се показаха големи ивици земя. Дигите останаха далеч и хората започнаха да гледат от високо голямата река. От водата изникнаха острови, а по тях веднага се заселиха водолюбиви птици - чапли, корморани, водни кокошки, гъски и други, пише "Стандарт"
Царуването им на малките парчета земя смущават само ломските рибари, някои от които акостират с лодките си на островите и копаят с кирки и лопати. Те вадят лигнитни въглища, товарят ги на лодките и правят купчини по брега. След като престоят 20-30 дни на слънце, въглищата са готови за хвърляне в печките през зимата. Така голямата река им служи за безплатно отопление в мразовитите дни.
Повече от 10 дни нивото на Дунав при Лом се задържа много ниско. Водният стълб се движи от 80 сантиметра до метър над морското равнище. Това затруднява много корабоплаването и в последните дни само круизни кораби кръстосват реката. Повечето от корабите с въглища, желязо и руден концентрат не стигат до пристанището в Лом, което е второто ни по големина на Дунав след русенското. Тези, които се осмеляват да се провират между праговете и плитчините, пътуват с малък товар - вместо по 2000 тона товарят по 1000. Заради ниското ниво на реката работата на докерите в ломското пристанище намаля значително. От началото на август те са обработили над 60 000 тона товари, което е по-добре от същия месец на миналата година. Въпреки трудностите, причинени от ниското ниво на Дунав и ледовете в началото на годината, то 2012-а се очертава да е по-добра от 2011-а обявиха от ръководството на порта. До момента на месец са обработвани средно по 40 000 тона товари, което е повече от миналата година.