Гръцки затвор смаза невинен 39-годишен българин и го превърна в старец
Брат ми се нуждае от операция, от огромния стрес зъбите му изпопадаха, разказва Селма Петрова
Брат ми Анатоли Петров рухна психически. Той е абсолютно невинен и след присъдата от 25 години затвор и 120 000 евро глоба, която получи в Гърция, здравето му се влошава с всеки изминал ден. Затвориха го на 39 години, беше мъж-канара, а сега изглежда като 70-годишен старец, разказва през сълзи сестрата на Анатоли – Селма Петрова от Костинброд.
Както Besove.bg писа, таксиметровият шофьор от София Анатоли Петров е един от тримата българи, които на 18 октомври 2010 година бяха осъдени най-тежко от Апелативния съд в град Комотини за „трафик на хора“. В случая думата „трафик“ е меко казано пресилена, защото става дума за девет иракчани, които другите двама българи – Борислав Борисов от Враца и Светлин Георгиев от Силистра – трябвало да превозят с автомобилите си от гръцкото село Кавили до автогарата на Солун. Те заедно с иракчаните са арестувани на 28 октомври 2009 година, около 18 часа, след като са изминали само около 20 -30 км. от мястото на срещата. Анатоли, който е таксиметров шофьор, е задържан заедно със спътника си – Константин Костов от Берковица - половин час по-късно на граничен пункт Орменио, докато се опитва да се прибере в България.
Пред съда иракчаните категорично отричат да са виждали трета българска кола, Борислав и Светлин също твърдят, че нямат никаква връзка с Анатоли. Единствената им среща с него е на злополучния 28 октомври, на гръцка бензиностанция, където те го видели случайно и го помолили да им покаже на GPS-а в таксито къде се намира село Кавили. Анатоли им показал пътя и се разделили. Самият той същия ден пътувал към Кавала. Бил нает от Константин Костов и се движел с включен таксиметров апарат.
Въпреки това Анатоли е обявен от гръцкото обвинение за организатор на групата, който уж карал на 100 метра пред другите две български коли като предупредител. Той трябвало да следи за полицейски патрули по пътя до Солун и да предупреждава двете коли с иракчаните. Дори като теза това е смехотворно, защото един „предупредител“ трябва да се движи не на метри, а на километри пред останалите, за да има време да им подаде сигнал, а те да могат да реагират.
На делото адвокатът му настоява да се вземат под внимание показанията на иракчаните, да се направи следствен експеримент дали с „Шевролет Авео“, какъвто кара Анатоли, може да се стигне за половин час от мястото на задържането на българските коли до границата, където е спрян Анатоли. „Разберете, състезател от Формула 1 не може да стигне толкова бързо“, настоява защитата. Съдът обаче не приема доводите й.
„Половин година брат ми стоеше затворен в гръцки арест, без да знае в какво изобщо го обвиняват. Настоявал е за среща с консула, за адвокат, който знае български език, изрично е поискал на разпитите да даде показанията си писмено. Гръцкият следовател обаче ги скъсал и написал в протокола за разпит, че брат ми не иска да говори. Представяте ли си за каква манипулация става въпрос“, недоумява сестрата на осъдения българин. Анатоли веднъж й казал:„Ако изобщо има виновен, това е GPS-ът на колата ми. Да си го арестуват и да го съдят!“
От огромното нервно напрежение се е обострило хронично стомашно заболяване на Анатоли и той се нуждае от операция. Дотогава трябва да спазва диета и да приема основно варена храна – картофи, ориз, месо. Никой обаче не се съобразява с това. Той има и сериозни проблеми със зъбите, но за лечението на всеки един го карали да плати по 300 евро. „Брат ми няма откъде да вземе тези пари, той не е там на заплата“, казва Селма, изумена от нечовешкото отношение на гърците към невинните българи.
Присъдата на Анатоли не е окончателна и подлежи на обжалване. То обаче е насрочено за 19.06.2014 година и българинът, който е задържан през 2009-а, ще трябва 5 години да чака зад решетките своето евентуално оневиняване. Но токова е правосъдието в съседна Гърция – осъждат те без доказателства и чакаш 5 години до следващата инстанция.