Проф. Андрей Чорбанов с лекция в Бургас: Съвременните ваксини и предизвикателствата на глобалния свят (СНИМКИ/ВИДЕО)

Ваксини, добродетели и криза със сестрите - порофесорът начерта новите предизвикателства
Един от най-изтъкнатите български имунолози – проф. Андрей Чорбанов, днес гостува в Бургас като част от инициативата на Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров" – „Един академичен час“.
Лекцията на тема „Съвременни ваксини и предизвикателствата пред 21 век“ бе изнесена в присъствието на академичния елит на града.

Събитието откри ректорът на БДУ проф. д-р Христо Бозов, а сред гостите бяха бившият министър-председател проф. Николай Денков, проф. Севдалина Турманова, проф. Сотир Сотиров, проф. д-р Стоянка Петкова-Георгиева и много други.

Вижте във ВИДЕОТО впечатляващото представяне на проф. Чорбанов, което направи лично проф. Бозов.
Пред медиите проф. Чорбанов коментира, че основните предизвикателства пред ваксинацията днес са пряко свързани с глобализацията:
„Вече хората пътуват много, посещават екзотични места и инфекции, които някога са били характерни само за определени райони, днес могат да се разпространяват навсякъде. Ковид-пандемията ни показа колко неподготвен е светът за подобни ситуации“, заяви имунологът.
На въпрос за необходимостта от въвеждане на ваксината срещу менингококови инфекции в задължителния имунизационен календар на България, проф. Чорбанов бе категоричен:
„Не, категорично не трябва. Менингококовата инфекция не се разпространява епидемиологично. Почти всички носим бактерията, но заболява малък брой хора с имунен дефицит – при тях ваксината няма да промени нищо.“
За разлика от менингокока, ваксината срещу варицела трябва да стане задължителна, смята професорът:
„Варицелата засяга всички и води до тежки усложнения. Аз самият изкарах тежка варицела на 25 години и знам колко опасно може да бъде заболяването.“


Като председател на Комисията по образование и наука в 51-то Народно събрание, проф. Чорбанов коментира и актуалната тема за въвеждане на нов учебен предмет:
„Не става дума за преподаване на религия, а за предмет, който запознава учениците с добродетелите, идващи от различните религии и изградили нашето общество. Целта е намаляване на агресията и формиране на ценности у младите хора.“
Той увери, че няма да има натиск върху децата да практикуват конкретна религия и че предметът ще е насочен към формиране на социална култура и уважение към различията.
Проблемът с медицинските сестри – скрита заплаха за здравната система
Проф. Чорбанов обърна внимание и на тревожния проблем със здравния сектор в България:
„Не е достатъчно само да увеличим приема на студенти за специалност медицинска сестра. Нужно е да създадем условия завършващите да остават в професията. Иначе системата ще се изправи пред сериозна криза, както вече се случва в Западна Европа.“
Той подчерта, че средната възраст на работещите медицински сестри в България надхвърля 50 години, което вещае сериозен кадрови дефицит в близко бъдеще.
























