Илияна Йотова: С влизането на „Величие“ кабинетът стана още по-стабилен и няма да падне

С наличието на девет парламентарни сили, смятам, че управляващото множество днес е дори по-солидно, смята Йотова
„Вотът на недоверието е част от демократичната практика, но е необичайно, че се поставя точно върху външната политика, и то при един все още млад кабинет.“ Това коментира вицепрезидентът Илияна Йотова пред журналисти в Созопол, преди началото на форума, посветен на изграждането на Център за култура и изкуство на остров Св. св. Кирик и Юлита.
Йотова подчертава, че вотът сам по себе си не е изненадващо, но по-важно е какво съдържание ще придобие дебатът в парламента. „Всеки вот на недоверие трябва да бъде повод за сериозен разговор и търсене на реални решения. Само така може да се постигне политическо съгласие, което да укрепи международната позиция на България“, заяви тя.
По думите й, ако дебатите се използват конструктивно, резултатът може да бъде по-голяма яснота и стабилност.
Според вицепрезидента днешният вот не вещае сериозно разместване в парламентарните конфигурации. Напротив – тя изразява увереност в устойчивостта на управлението: „След решението на Конституционния съд, след разместването на Народното събрание и с наличието на девет парламентарни сили, смятам, че управляващото множество днес е дори по-солидно. Подкрепата на страната от ДПС само потвърждава тази тенденция.“
Йотова очерта и три ключови теми, които според нея заслужават спешно внимание в хода на дебатите около вота:
Участието на България в т.нар. „коалиция на желаещите“ – с върху ангажиментите, които страната ни може да поеме на европейско ниво във фокуса на сигурността и отбраната.
Възможността за използване на средства от Кохезионния фонд за платформата „Готовност“ на ЕК – нов европейски механизъм за инвестиции в производство и преоръжаване, който предлага 100% финансиране без нужда от национално съфинансиране. „България трябва да има яснота какво иска и дали ще се използва“, заяви Йотова.
Подготвената от Европейската комисия стратегия за Черноморския регион – очаквана на 28 май, тя според Йотова е извън вниманието на българските комитети, макар и да засяга пряко геополитическите интереси на страната.
"Стратегическата рамка, която подготвя Брюксел, е шанс за реална роля в региона – нещо, което досега не сме отстоявали достатъчно“, подчертава тя.
Форумът в Созопол, който събра културни дейки и представители на комисията, е посветен на раждането на остров Свети Кирик като културно средище. Очаквайте подробности по-късно днес във Флагман.бг.



















