Годишната класация на Forbes: Мъск и Тръмп са удвоили парите си
Половината милиардери са от САЩ, Китай и Индия
Милиардерите по света винаги са били богати и могъщи – но никога повече от сега. Тази констатация прави списание Forbes, което днес обяви годишната си класация за най-богати хора. Без изненади, Илон Мъск, Марк Зукърбърг и Джеф Безос заемат първите три позиции.
Рекордните 3028 души влизат в годишния списък на световните милиардери на Forbes тази година, с 247 повече от миналата година. Това е първият път, когато милиардерите преминават границата от 3000 души. Тяхното общо състояние се изчислява на рекордните 16,1 трилиона долара, с 2 трилиона долара повече от преди година и повече от БВП на всяка страна в света с изключение на САЩ и Китай. Средното състояние на един милиардер сега възлиза на 5,3 милиарда долара, което е с 200 милиона долара повече от 2024 г.
За първи път в списъка има трима милиардери с по над 200 милиарда долара. Те са част от рекордните 15 членове на Клуба над 100 милиарда долара - елитната група на върха на класацията. Това е увеличение от 14 преди година и нито един през 2017 г. Тези 15 милиардери има общо 2,4 трилиона долара – повече от последните 1500 милиардери в класацията взети заедно.
Най-богатият от всички е Илон Мъск, чието състояние се оценява на 342 милиарда долара. Той е добавил 147 милиарда долара към състоянието си през изминалата година, благодарение неговата ракетна компания SpaceX и фирмата му за изкуствен интелект xAI (която той обедини със своя социален медиен гигант X миналата седмица). Дори Tesla, въпреки неотдавнашните протести и разпродажбата на фондовия пазар, се търгува по-високо отпреди година. Това позволи на Мъск да си върне титлата на най-богатият човек в света от Бернар Арно и му даде преднина от 126 милиарда долара пред следващия най-богат човек - Марк Зукърбърг.
Собственикът на Meta има приблизително нетно състояние от 216 милиарда долара, като той за първи път се нарежда на второ място. Джеф Безос от Amazon (215 милиарда долара) е на 3-то място, а Лари Елисън от Oracle, с 192 милиарда долара, е четвърти.
Междувременно Арно се смъква на пето място, като състоянието му се оценява на 178 милиарда долара. Това е най-ниският му ранг от 2017 г. и се дължи на спад в акциите на неговия луксозен конгломерат LVMH.
Forbes използва цените на акциите и обменните курсове от 7 март 2025 г. за тазгодишната класация.
В класацията рекордните 902 милиардери са от САЩ. 516 са от Китай (включително На трето място е Индия с 205 милиардери.
Повече от 50% от всички в класацията са граждани на една от тези три държави, но общо 76 нации и две полуавтономни територии имат поне един милиардер. За първи път в класацията има и един милиардер от Албания.
Forbes добави отново 15-те милиардери от Саудитска Арабия тази година, след като ги премахна от списъка през 2018 г. заради правителствени репресии, предава trud.bg.
Общо 288 нови лица се присъединяват към годишната класация на милиардерите тази година. Това включва знаменитости като рокзвездата Брус Спрингстийн (1,2 милиарда долара), филмовата звезда Арнолд Шварценегер (1,1 милиарда долара) и комикът Джери Сейнфелд (1,1 милиарда долара). Нови имена в списъка са и противоречивият крипто крал Джъстин Сън (8,5 милиарда долара), няколко магнати, които работят с изкуствен интелект от компании като Anthropic, CoreWeave и DeepSeek и магнатите зад няколко забележителни хранителни вериги: Cava, Chipotle, Jersey Mike’s и Zaxby’s.
Най-богатият новодошъл от всички е Мерилин Саймънс (31 милиарда долара), вдовицата на легендата на хедж фондовете Джим Саймънс, който почина през май 2024 г. Той беше един от 32 милиардери, починали през изминалата година.
Саймънс е една от само 406 жени сред милиардерите в света, които представляват само 13,4% от всички в списъка. Това все пак е малко повече от 13,3% миналата година.
Близо три четвърти са наследили състоянието си. Това включва най-богатата жена в света, наследницата на Walmart Алис Уолтън (101 милиарда долара), която изпревари френската наследница на L'Oreal Франсоаз Бетанкур Майерс (81,6 милиарда долара) за първото място сред жените.
113 са самоизградилите се жени милиардери по света. Най-богатата от които е швейцарската корабна магната Рафаела Апонте-Диамант (37,7 милиарда долара), чиято компания се обедини с BlackRock тази година в план за закупуване на 43 пристанища, включително две в Панама.
67% от включените в списъка са натрупали богатството си сами – което означава, че са основали или съосновали своята компания или са създали собственото си състояние, вместо да го наследят.
Най-младият милиардер, който сам е натрупал богатството си, е съоснователят и главен изпълнителен директор на Scale AI Александър Уанг (2 милиарда долара). Той е на 28 години.
Само 21 милиардери са на 30 години или по-млади. Сред тях е Йоханес фон Баумбах (5,4 милиарда долара) - 19-годишен наследник на богатство на германска фармацевтична компания. Сега той е най-младият милиардер в света.
Най-старият милиардер е на 103 години. Това е американският застрахователен магнат Джордж Джоузеф (1,9 милиарда долара), един от четиримата столетници в класацията.
Средностатистическият милиардер е на 66 години.
Малко милиардери са имали по-добра година от Доналд Тръмп - и не само защото той отново пое президентството на САЩ. Преди да се върне обратно в Белия дом, той напълни купчината си пари с много доходоносен ход в крипто света. Между това и излизането на Trump Media & Technology Group, нетното състояние на президента се е удвоило от приблизително 2,3 милиарда долара на приблизително 5,1 милиарда долара.
107 души, които са били в класацията за 2024 г., просто вече не са достатъчно богати, за да са част от нея тази година. Сред тях са Лиза Су, която е главен изпълнителен директор на фирмата за полупроводници Advanced Micro Devices (AMD), Сара Лиу, съосновател на закъсалия производител на сървъри и сторидж Supermicro и Никълъс Пуех, наследник на империята за луксозни стоки Hermès, който казва, че състоянието му е изчезнало.

















https://www.forbes.com/billionaires/
Съседните на България страни имат някакви официални милиардери:
Румъния 2
Гърция 8
Турция 14
Но в България милиардерите се крият в миша дупка, не виждаме Буда, а както и Зеленски в Украйна.
Можете ли да повярвате, че най-корумпираната страна в света, Украйна, има само 5 милиардера?