Купуваме закуски от вечерта за следващия ден заради намаления
Баницата води на пържолата с 5 лева
Килограм баница вече струва между 18 и 24 лева, а за същото количество контра филе плащаме между 14 и 16 лева, установи проверка в търговската мрежа на цялата страна, пише Труд. Клиенти и търговци масово коментират, че цената на баничката води на свинската пържола средно с 5 лева.
Икономисти обясниха пред “Труд news”, че след 1 януари 2025 година цената на хляба в България се е увеличила поради няколко основни фактора - до края на 2024 година хлябът беше с нулева ставка на ДДС, но от началото на 2025 година тази преференция отпадна, което доведе до директно поскъпване на продукта. Пак от началото на новата година цените на тока за битовите потребители се увеличиха средно с 8,42%, което се отрази и на разходите на част от хлебопроизводителите, а увеличението на минималната работна заплата е повлияло като нарастване на разходите за труд в производствения процес.
Комбинацията от тези фактори доведе до увеличение на цената на хляба и хлебните изделия с между 20 и 40 на сто в различни региони на страната, като потребителите трябва да са готови и за допълнителни промени, обясняват от бранша.
В същото време по данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) тенденцията за повишаване на Индекса на тържищните цени от лятото насам остава трайна и в момента показателят е по-висок в сравнение с от преди една година. На месечна база се наблюдава повишение при брашното, сиренето, кашкавала, като месото също поскъпва, но по-плавно в сравнение с цените на тестените изделия и основно на хляба. Брашното е поскъпнало с 3,5 на сто за последните седем дни и вече е на цена от 1,49 лева за килограм. За сравнение, през януари 2024 година цената му е била 1,20 лева, което е около 20 на сто увеличение за една година.
Оперативният анализ за основните земеделски култури от преди няколко дни на министерството на земеделието показва, че сравнявайки с аналогичния период на 2024 г., слънчогледът е поскъпнал с 49,6%, а зърнените култури като хлебната пшеница - в рамките на 3,6% и с 8% ечемика. По данни на системата за агропазарна информация (САПИ) хлебната пшеница през последната седмица се търгува с 1% по-скъпо, достигайки нива от 398 лв./тон.
Поскъпването е с 20 на сто
Пекари: Цените са полудели, всичко върви нагоре
Прочутата българска баничка, която се купува най-много от ученици и студенти в Благоевград, скочи с 20 на сто и от 2 лева на 2,50 лв. Намира се и на 2,20 и 2,30 лева, но според местните производители цените на закуските още ще скачат.
Димитър Бакалов от Благоевград, наричан още царя на баничките обяснява: “В България всеки се спасява сам. Някога държавата покриваше част от разходите. Сега държава няма. Цените са полудели, всичко върви нагоре. Поскъпна газ, ток, работна заплата, осигуровки, консумативи, няма как ние да задържаме цени”.
Повишението е видимо за хората, които ежедневно купуват закуски, но мнението им, че разлика в качеството няма.
Хляб под два лева няма, цената на най-простия е 2,10 лева за 700 грама. Поскъпнаха по-луксозните хлябове и питки, а в някои магазини спряха доставките на по-бутиковите опаковки. “Клиенти се отдръпнаха заради увеличението”, обясняват търговци. Лимецов хляб за 400 грама вече струва 4 лева при стара цена от 3 лева, малките питки от 20 ст. станаха 40 ст. Търговците казват, че консумативите и разходите им се вдигат.
Поскъпват вода и ток
Увеличението на минималната заплата влияе на цените
Поскъпване на хляба и тестените изделия отчитат потребителите във Велико Търново. Търговци обясняват, че това се дължи на връщането на 20-процентната ставка на ДДС, която досега беше нулева.
“Как няма да се повиши цената на хляба и тестените закуски след като поскъпват тока и водата, както и на продуктите брашно, олио, мая с около 25 на сто? Вдига се и минималната работна заплата”, коментират производители.
В търговската мрежа във Велико Търново увеличението на масовия хляб е средно с 30 стотинки.
Хлебопекари казват, че доставят на търговските фирми на цени между 1,56 и 1,60 лева за стандартния хляб от 600 грама.
“Каква ще бъде цената в търговската мрежа, всеки търговец си определя сам надценката, която ще слага”, допълват производителите.
Така стойността на насъщния в болярския град вече надхвърля 2 лева.
Оферти на дребно
Пазаруват закуски от вечерта за следващия ден заради намаления
В магазините на Шумен масово хлябът се продава на цена около и над 2 лева и така е още от първите дни на новата година. Повишението е с 20-30 стотинки. Търговците и пекари обясняват, че нямат друг избор след връщането на старата ставка от 20 на сто ДДС на брашното и хляба.
В пекарните, където всеки ден произвеждат по-специални хлябове, цените са още по-високи. Например типов хляб е вече 2,50 лв.
Увеличение има и при закуските, чиято цена се върти или прескача 3 лева. Шуменци често се възползват от офертата с 50% по-евтино след 16,30 часа. Така си пазаруват закуската вечер и си я претоплят.
В момента все още има търговци, които се опитват да задържат цената. Пример е Антоанета Томова от Шумен, която обяснява, че може да си го позволи, защото няма нает работник и ползва газ. Сама меси тестото за мекиците и пирожките си, сама ги пържи и продава. Мекиците на Тони са 1,20 лв. Пирожките със сирене са 1,60 лв., но точно при тях най-вероятно ще се наложи увеличение заради пълнежа, пресмята тя. “Най-трудно е като решиш да вдигаш цените. Нито на теб ти е приятно, нито клиентите са доволни”, казва тя.
Секва търсенето
Спад на клиентите в луксозните фурни
Новите цени на хляба опразниха фурните за луксозен хляб във Варна, тъй като с поскъпването от около 20 на сто цените на 400 грама достигнаха до 4,50 лв. за някои видове като протеинов хляб или замесен с жива закваска и лимец.
Бял хляб от фурна вече е 2,10 лв. за 650 грама при 1,70 лв. преди месец. В магазините типовият и “Добруджа” са по 1,75-1,80 за 650 грама. “България” струва 2-2,10 лв., а за пълнозърнестия хляб ценовият диапазон е широк - от 2,15 до 2,45 лв.
Част от пекарните в центъра още продават банички по 2 лв., в други цената им се увеличи до 2,30 лв., а в луксозните е 3 лв. Самите собственици не са особено доволни от промяната на цените, а някои вече изразиха притеснения, че може да им се наложи да затворят бизнеса. Цената на тока е фактор, който без друго ни поставя в много неизвестни, качествените брашна са по-скъпи, но сега с връщането на ДДС вече сме принудени да увеличим цените, споделят пекари с дългогодишен опит.
Мекиците са на народни цени
В Бургас бюрекът стигна 4 лева за бройка
Цените на закуските в Бургас хвръкнаха нагоре. Увеличението средно е с по 20- 30, до 50 стотинки. Баничка със сирене, която преди се продаваше по 2.30 лв., сега струва 2.50 - 3.00 лв. Тутманици и милинки са заковани на същата цена, като преди милинките се продаваха в поставка, удобна за притопляне в микровълнова фурна, сега за да остане в нея милинката, се иска допълнително заплащане. На места милинките са по 3 лв.
В същото време, по скарите в Бургас кюфте и кебапче, прясно изпечени, вървят по 1.30 лв. Излиза по на сметка да хапнеш две кюфтета с филийка хляб, отколкото традиционна баничка със сирене, коментират в града.
При тестените закуски рогчетата минават два лева, а бюреците гонят 4 лв. Хипермаркетите използват това поскъпване, като пускат закуски на промоция под левче за бройката. Не всички обаче си купуват от тях, защото предпочитат фурните- там всичко е поне прясно. Някои фурни след 16 часа продават рогчетата по левче.
Най-народни в морския град остават мекиците. Те се продават по 0.60 лв. бройката, за пудра захар засега не се заплаща допълнително. При тях обаче също има увеличение с 0.30 стотинки. Преди любимите на мнозина мекици се харчеха по 0.30- 0.40 стотинки. Поскъпването е нормално, всичко скача, има инфлация. Можеше и да са по-солени цените, коментират търговците.
Зевзеци веднага изкоментираха, че ще си месят тесто и ще си правят хляб и закуски у дома, което ще им излиза по- евтино и ще е по- вкусно.
Хем са евтини, хем полезни, а и таман да свалите някое килце, че приличате на свини донбатски!
3лв отровна баница или закуска с нещо си дето я го има малко я не.. същото като преди 30г.. закуска с мармалад отваряш на две да го дириш тоз мармалад ми то никакъв го няма!!
Последнатс купешка такава преди повече от 20 години си взех.
Пишете:баничка с извара и палмово масло.