Попариха морските кметове: Никакви строежи по брега
Строителството върху апетитните терени на първа линия на брега противопостави министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова и кметовете на морските общини от Бургаска област. Само преди два дни кметовете на Поморие Иван Алексиев, на Созопол Панайот Рейзи, на Приморско Димитър Германов и на Царево Георги Лапчев, както и зам. кмета на Несебър Виктор Борисов, поискаха да остане в сила приетия през 2008 година Закон за черноморското крайбрежие и да не се допускат в него промени, които напълно да забраняват строежите в зона А до морето.
„Моето категорично мнение е, че в 100 метровата зона не
трябва да се строи, достатъчно презастроено е. Аз ще отстоявам да няма масивни
постройки. Това, което разрешаваме е, да има спортни съоръжения, културни обекти,
заведения за хранене, всичко, което в размери 6 метра и до 10 процента плътност. Всичко останало може да е извън тази
зона. Няма да накърним по този начин бюджетите на общините, не е нужно всички
да строят на плажа. Има достатъчно площи, за да има хубави хотели, но така, че да
не се презастрои”, каза Павлова днес във Варвара край Царево. До нея беше
кметът на общината Георги Лапчев, който не реагира на думите на министърката.
Това са останките от една от сградите, съборени още снощи
|
Тя продължи, че кметовете четат промените в Закона за черноморското крайбрежие както дяволът – Евангелието, когато заявяват, че ако пълната забрана влезе в сила – няма да може да се правят и пречиствателни станции и други обекти от национално значение.
„И в Закона за устройство на територията, както и в Закона за черноморското крайбрежие сме предвидили облекчена процедура за такъв тип съоръжения.”, каза тя.
Лиляна Павлова каза, че няма да се стори край брега във Вървара, където присъства на старта по събарянето на скандалния недостроен комплекс „Златна перла”. Днес държавни и частни багери трудно се разминаваха, след като вчера фирмата – собственик на постройките „Краш 2000” извика бургаска фирма и започна доброволното им събаряне. За днес обаче беше предвидено да влязат и държавни машини да срутват принудително постройките, а визитата по този повод на министър Лиляна Павлова беше широко афиширана.
„Не мога да си обясня защо трябваше държавата да плаща на фирми да събарят обектите, при положение, че ние сключихме договор за тези цел на 10 април с „Краш 2000” и правим това безплатно от вчера. Нашият интерес е после да получим материалите за рециклиране. Продължаваме да работим”, чудеше се Пламен Петров – представител на фирмата, която извършва доброволното събаряне от името на „Краш 2000”.
Акцията по събарянето започна шумно днес, като преди пристигането на министър Павлова багерът направи репетиция без да се стига до реална работа. Когато дойде министърът, беше дадено официално началото.
Припомняме, че сагата с незаконното строителство на живописния бряг край Варвара е повод за скандали още от 2006 година. Заповедите за премахването на комплекса бяха издадени през 2010 и 2011 г., но бяха обжалвани от инвеститора “Краш 2000”. Още преди години стана ясно, че строежът е в защитена територия и е допуснат без задължителна екооценка. Инвеститорът я заобиколил, като разделил проекта на две. Местната строителна инспекция отне разрешенията за строеж на “Краш 2000”. Строителните му разрешителни са издадени въз основа на писмо, подписано от бившия зам. министър на регионалното развитие Йордан Дардов, в което се казва, че за документите не е нужно да има ОВОС. Оказа се обаче, че това писмо е било фалшиво.
Пламен Петров се учуди защо държавата праща багери, при положение, че неговите вече работят на място
|
Днес министър Павлова беше категорична, че на мястото на „Златна перла” няма да има ново вилно селище. Там се предвижда обаче застрояване според Общия устройствен план на Царево, който е приет от Общинския съвет, но е блокиран от министъра на околната среда Нона Караджова.
Шумотевицата около събарянето на „Златна перла” днес стана повод за първи път публично след местните избори през миналия октомври да се изправят един до друг бившия кмет на Царево Петко Арнаудов и настоящия градоначалник Георги Лапчев.
Според Арнаудов досегашните постройки е можело да останат в полза на държавата или общината и да бъдат използвани за комплекс на художници, природозащитници или други обществени цели. Лапчев пък заяви, че е против строителство на това място и обеща общината да помогне за почистването на района от строителните боклуци.
„Няма да позволим на това място да има бетон, независимо какво ще е решението на съда за Общия устройствен план на Царево”, каза Лиляна Павлова.
Цялостната й позиция за забраната на строежите по брега обаче стана повод да влезе по-късно в индиректен дебат с кмета на Созопол Панайот Рейзи, който беше инициатор на акцията на морските кметове срещу забраната, а днес посрещна Павлова за временното заустване на отпадните води на града в морето.
„На това аз гледам от икономическата точка. Важното е да дадат доста дълъг период, в който общите устройствени планове да влязат в сила.”, каза Рейзи. Той изяви намерения днес да разговаря обстойно с министър Павлова по тази тема.
А срещу цялата тази "машина" си стоеше бившия кмет иси отстояваше сам позициите.Браво това е лидер, това е човек...
Всички местни жители виждат какво оставят "природозащитниците" след себе си, тонове боклуци. Това е, по-добре палатки безплатни и наркотици, от колкото стая в хотел със заплащане!
Г-жа Павлова, обидно е, жителите на южните черноморски общини не са добитък за да унищожавате бизнеса им, не сме аборигени!!! Може би сме най гордите и достойни граждани на Р.България!!!
Селата без туй вече са пусти в планинските райони,сега да обезлюдим и морето и всичко ще е наред.
Ще има зелени поляни,ще има девствени непокътнати местенца...нека туризма да се пренесе в Турция.То без туй и енергетиката ни се пренесе там.
Или още по-конкретно-нека си остане Северното Черноморие като стожер на туризма...а Южното - да се остави чисто и непокътнато,даже предлагам да раздадем на хората по едно магаре,да станат още по атрактивни. И така турситите от север ще ги водим на юг да се забавляват със пустотата на природата и после вечер ще си ги прибираме по хотелите,пострени върху скалите но по севрното черноморие.
Южното Чисто...
Дали е случайно, че през един бряг близо до Резово,в Турция се подготвя строителството на Атомна електроцентрала ?
Дали е случайно,че Турция не иска огради с България, било то това и пагубно за местните с избитите им животни и футуристичният рист отново да им ги избият ?
Сигурно си е чисто съвпадение.
НО уви...за южното черноморие и за Царево си е чисто падение !
ама мат'ряла е прост. гладни ще останат само със зрелище
Правото,драги ми смехурковци-това не е законът.Който е чел,чел! И знае тази стара римска максима.
Правото е мислене!!!
Но явно това е положението, връщане няма.Пътят се оказа с право страшен,но не и славен.
Всяко чудо за три дни.От голям облак-малко дъжд !
Тези днешния действия са абсолютно нецелесъобразни. Едно законосъобразно безумие !!!
Тежко на такъв народ!