Политическа криза, еврозона и визия за бъдещето – ключови въпроси обсъждани в студиото на bTV
Време е да управляват политици, а не технократи
„Това изглежда като най-разумната формула в момента. Мисля, че започваме да се връщаме към някакво чувство за нормалност. Вярвам, че решението на кризата ще дойде от политиците, а не от технократите.“ Това сподели политологът д-р Ирена Тодорова в ефира на bTV.
В разговора участва и банкерът Левон Хампарцумян, който заяви:
„Не можем да говорим за безпринципна коалиция, защото участниците в нея демонстрират завидна гъвкавост на принципите си. Това е най-логичната коалиция, която можеше да се формира. От ежедневни задачи до дългосрочни стратегически цели – има много неща, които чакат изпълнение, защото бяха отлагани с години.“
По негови думи политиците ни отдавна са преминали към „огъвкавяване“ на позициите си, разчитайки на кратката памет на обществото. Той обаче изрази съмнения относно подкрепата на Ахмед Доган: „Големият въпрос е откъде идва тази подкрепа, на какво се основава и какви ще са последствията?“
Журналистът Ива Дойчинова също изказа мнение за политическата ситуация:
„Повече от две трети от българите подкрепят идеята за съставяне на кабинет. Това не е изненадващо – хората са уморени от постоянни избори и са притеснени от липсата на ясни цели и перспектива. Това правителство не само трябва да решава технически въпроси, но и да се опита да заздрави социалните връзки, защото в последните години наблюдаваме дълбоко разделение в обществото.“
Д-р Тодорова подчерта, че сред основните приоритети на правителството трябва да бъде борбата с усещането за корупция, което е обхванало обществото.
Еврозоната и бъдещето на България
„ИТН и БСП през годините показаха доста противоречиви позиции, но сега еврозоната е въпрос, който трябва да бъде приключен. Това е неизбежна стъпка и трябва да я довършим. Не можем да си позволим тя да се превърне в поредния 'шенгенски казус', който се проточва безкрайно,“ коментира Хампарцумян.
Той направи и шеговит паралел: „Еврото е просто измерител на нашия икономически успех. Аз съм 1.80 м, но ако се измеря в инчове, пак ще съм същата височина. Разликата е в измерителите.“ Думите му предизвикаха смях сред водещите и гостите в студиото.
Според банкера преминаването към еврото ще донесе много нови възможности на икономически активните хора, предоставяйки им по-добър достъп до образование, нови професии и по-качествен живот. Той прогнозира, че България ще влезе в еврозоната на 1 януари 2026 година.
Туризъм и смели решения
Журналистът Ива Дойчинова обърна внимание и на друг ключов въпрос – туризма:
„Назначението на Мирослав Боршош за министър на туризма е интересен ход. Той е човек с визия, способен да управлява големи проекти. Въпреки това сме изправени пред сериозни предизвикателства, защото губим позиции в полза на Гърция и Турция. Необходими са смели и решителни стъпки, за да обърнем тази тенденция. Когато влезем в еврозоната, ще привличаме повече туристи, но дотогава трябва да работим усилено. Мечтая да бъдем като 'сочна торта' или 'вкусна баклава' за чуждестранните туристи.“
Липсата на визия и ценности в политиката
Политологът Тодорова добави, че сериозен проблем е липсата на ясна визия и разказ в политиката. „Партиите ни са лишени от идеология и често се фокусират само върху краткосрочни проблеми. Това води до популизъм и ситуационно лидерство. Основната задача на този кабинет е да стабилизира страната, но и да върне партиите към техните корени – да отстояват ценности и да работят за обществото.“
Предизвикателства пред правителството
Сред големите изпитания за кабинета ще бъде не само приемането на еврото, но и изборът на нов главен прокурор.
„Светът е в ремонт. Много от нещата, които смятахме за стабилни, се оказаха разрушени. Виждаме промени навсякъде – от успехите на Тръмп в САЩ до растящата подкрепа за ултрадесни партии в Германия. Европа трябва да стане по-ефективна. Не можем да позволим Северна Корея, Русия и Иран да произвеждат повече боеприпаси от нас. Пеперудките и пчеличките няма да уплашат никого,“ завърши Левон Хампарцумян с категоричен тон.