Корабът на бъдещето: огромен, модерен и ултра скъп
Огромен, скъп и натъпкан с авангардна електроника - тази визия за американският боен кораб на бъдещето беше почти ликвидирана преди време заради високите разходи, но сега се завръща като част от стратегията на Пентагона за Азиатско-тихоокеанския район, съобщава „Дневник”.
Така "Асошиейтед прес" представя строителството в Бат, щата Мейн на "стелт" ескадрен миноносец Zumwalt. Въоръжен с управляеми ракети и носещ името на командващият военноморските сили по време на войната във Виетнам, това ще бъде най-големият кораб от този клас, строен някога за ВМФ на САЩ.
Корпусът му проектиран така, че да не се подава много от водата и да разбива лесно вълните, за да се постигне по-голяма скорост и по-нисък разход на гориво. Надстройката е от композитни материали, за да не може да бъде засичан лесно от радари. Оръдията, скрити в кули, могат да изстрелват ракетни снаряди на разстояние до 160 километра. Корабът е по-дълъг и по-тежък от съществуващите есминци, но благодарение на електрониката ще се управлява от два пъти по-малко екипаж.
"Това е нашето бъдеще", каза адмирал Джонатан Грийнърт, командващ военноморските операции на американската армия, при посещението си преди дни в доковете на Bath Iron Works.
Проектът обаче се придвижва много трудно по редица причини. Главната одиторска служба на държавната администрация изрази съмнения в смисъла да се струпват толкова много нови технологии на едно място. Някои представители на ВМФ твърдят, че Zumwalt е с по-слаба защита от ракети в сравнение със сегашните есминци. Други казват, че при операции в близост до брега, корабът е по-уязвим.
Дори особената форма на корпуса му е критикувана като потенциално нестабилна в някои ситуации. Дължината му принуди General Dynamics да похарчи 40 милиона долара само за изграждане на специален док за сглобяване на готовите сегменти.
И след като всичко е готово идва сметката - впечатляващите 3.8 милиарда долара на кораб. Ако се добавят разходите за изследвания и разработки, сумата набъбва до 7 милиарда долара, твърди Уинслоу Уийлър, директор на неправителствена организация за прозрачност и реформи в отбраната.