Шансът да бъде осуетен избора на Сарафов намалява, но адвокат намери решение
Петър Славов заговори за възможност Висшият адвокатски съвет да сезира Конституционния съд за нарушение в основния закон на републиката
Шансът да бъде осуетен избора на Борислав Сарафов намалява, тъй като остава съвсем малко време до 16 януари, когато това ще стане факт. В „Още от деня“ по БНТ бившият депутат и настоящ адвокат Петър Славов, който е и доктор по конституционно право, обясни, че парламентът няма технологично време, за да спре законодателно процедурата, а колегата му Петър Кичашки обясни, че дори и да го направи, няма как да не се стигне до санкция от Конституционния съд.
„Няма време трите внесени законопроекта да се финализират и те да влязат в сила. Според правилника на Народното събрание, когато има повече от един законопроект, който е приет на първо гласуване, е нужно да се изработи обобщен законопроект на тези в случая три, който след това да бъде приет отново в пленарната зала“, заяви Славов.
„На тази база между първо и второ гласуване се правят предложенията за промени. Минимумът е само три седмици. Ще станат нещата като след дъжд – качулка“, коментира той.
„Решението беше просто – вносителите да оттеглят тези обемни законопроекти и да внесат заедно един – два параграфа законопроект, който решава този наболял проблем със скандалната процедура, единият кандидат, предрешеният конкурс“, каза адвокатът.
„Можеше в един ден да са и първото и второто гласуване и решението да влезе в сила до 16 януари. Това вече няма как да стане“, добави той.
„Не знам дали избора на Сарафов ще бъде спрян, но е ясно, че всяко едно вмешателство в процедурата на вота за главен прокурор от действащия Висш съдебен съвет е нелегитимна намеса на политическата власт в съдебната система. Това ще доведе до санкция от Конституционния съд“, каза Кичашки, който също е д-р по конституционно право
„Не бива да се забравя, че говорим за Висш съдебен съвет, на който мандатът на чиито членове е изтекъл преди повече от две години. Това е същото мнозинство, което избра Гешев в една сходна процедура. Сега те са тръгнали да избират неговия заместник по същия начин“, изтъкна пък Славов.
Обществото е настръхнало и не приема тази предизвестена и нагласена работа, добави той.
Според него все още има възможност за решение на проблема с избора на Сарафов.
„Адвакатурата също има правомощия да сезира Конституционния съд в определени ситуации. С няколко колеги от Висшия адвокатски съвет по празници поработихме. Подготвихме едно искане, което предложихме в четвъртък да се гледа на заседанието. Ако бъде подкрепено, ще бъде отправено в Конституционния съд и да искаме произнасяне по два конкретни текста на Закона за съдебната власт, които са приложими именно към този избор“, заяви адвокатът.
„Допустимо ли е само прокурорската колегия да номинира кандидат за бъдещ главен прокурор? Имаше заявено намерение от един колега адвокат, който също искаше да участва в конкурса, но тъй като законът не позволява никой освен трима или повече от прокурорската колегия и министъра на правосъдието, който изведнъж си направи самоотвод да номирира. Така всичко увисна и останахме с един кандидат. Това противоречи на Конституцията“, добави той, след което прогнозира, че президентът няма да подпише указа за назначаване на Сарафов.
Водещата обаче припомни, че Радев постъпи по този начин и с предишния главен прокурор.
„Президентът може да поиска Конституционния съд да се произнесе дали е допустимо Висшия съдебен съвет на същия ден да прегласува решението си за кандидата или трябва да се развие една нова процедура с възможност за издигане на кандидатури. Ако бъде допуснато за разглеждане като допустимо искане, ВСС трябва да спре процедурата и да се изчака. Това дава възможност депутатите да мислят, да се разправат и да гласуват“, обясни Славов.
„Политиците казват, че този кандидат за главен прокурор не става, защото не го харесват“, коментира пък опонента му в студиото.
Водещата обаче изтъкна, че те дават аргументи за това, че Сарафов е бил дясна ръка на двама главни прокурори, че е бил в ръководството на прокуратурата, когато са се случвали сюжетите и сценариите около Петьо Еврото, Нотариуса, които са търгували с влияние в същата тази система, за която е отговарял.
Тъпчо,от поне 15 години всичко ,което си описал е факт. Ти вчера ли си роден. ДП Ви бърка в мозъците и джобовете. На всички ,като тебе. Ама,там е празно. Тишина.
ХИ искал ...А какво стана? Мата Хари,Барселона,Джуджета,Ин хаус,Торби с кинти,къщи за тъщи,пелети на воля,нагласени ОП,програма заь саниране.....Оф,заболямве ръката да пиша.
Това естествено вдигнало кръвното на Пеевски. "Вън", изкрещял той и отворил вратата на кабинета си. После излезе и разказа на медиите за "мазното турско кафе", което пила в скута му "малката бъбрива Шехеразеда". Но не каза цялата истина. Спести предложената му от Христо Иванов отвратителна сделка, в която част от цената бяха децата му.