Зелени НПО-та саботират поддържането на електропреносната мрежа и авариите са неизбежни
Еколозите често възразяват срещу премахването дори на саморасли дървета и разширяването на просеките
В края на миналата година цяла България настръхна срещу електроразпределителните дружества, след като над 200 000 клиенти в близо 800 населени места останаха без ток заради аварии, причинени от обилните снеговалежи и бурните ветрове.
Малцина обаче знаят, че много пъти причина за авариите са саботажите на т. нар. зелени НПО-та. Заради тях просеките под много от електропроводите в България не се разчистват редовно. В резултат на това паднали дървета и клони при зимните снеговалежи предизвикаха множество аварии, оставяйки десетки населени места без ток, съобщава сайтът Еконовини.
Еколозите често възразяват срещу премахването дори на саморасли дървета и разширяването на просеките, необходими за поддръжка на електропреносната мрежа. Това възпрепятства усилията на администрацията да предотврати бъдещи аварии, причинени от тесните сервитутни зони. При бурен вятър или сняг надвисналите клони и дървета късат електрическите проводници и повреждат стълбовете.
Основната причина за честите аварии в отдалечените райони на страната е именно липсата на поддръжка на тези трасета.
Проблемите са същите и в големите градове
Сходна е ситуацията и в градските райони, където при всеки по-силен вятър паднали клони и дървета причиняват значителни щети и жертви.
Примерите са многобройни. Наскоро във Варна паднало дърво уби 65-годишна жена.
Миналата година в същия град клон на изгнило дърво рани тежко мъж. В Пловдив възрастен човек загуби живота си под срутилия се ствол на старо дърво. В Борисовата градина в София при порив на вятъра паднало дърво уби преминаващ човек.
Освен трагичните случаи, при всяка буря паднали дървета нанасят щети за милиони левове върху автомобили, сгради и инфраструктура.
Въпреки жертвите и щетите, под натиска на екологични организации, кметовете и държавните институции отказват да издават разрешения за премахване на опасни дървета. Процедурите са толкова сложни, че се оказва почти невъзможно да се отсече дори изсъхнало дърво, дори ако се намира в частен двор.
Този проблем е още по-сериозен в градските райони, където остарелите и нападнати от вредители дървета се превръщат в заплаха. Вместо да бъдат отстранени, те се оставят на произвола на съдбата, а всеки по-силен вятър води до стотици паднали клони и дървета.
Цената на компромисите е твърде висока
Загубените човешки животи и материалните щети показват, че липсата на адекватна политика спрямо зелените искания струва твърде скъпо.
Последните аварии в електропреносната мрежа доведоха до сериозни последствия.
Животът и здравето на бебета, кърмачета и пациенти на хемодиализа бяха изложени на риск. В болниците бяха преустановени операции. Много хора останаха без отопление по време на празниците.
Държавните институции и кметовете трябва най-накрая да сложат край на непрекъснатите блокажи от страна на екологичните организации. Нужна е ясна политика, която да защити както хората, така и инфраструктурата, за да не се повтарят подобни трагедии и проблеми.
Ако това не е възможно , тогава се мисли за над теренно извеждане , тогава няма и какво да разсте под надземните далекопроводи защото терене не ползволява.