Гигафабрика за изкуствен интелект може да изникне в София или край морето

Подходящите терени са с площ около 2 кв. км и това струва около 8-10 млрд. долара, обясни Илия Кръстев от асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии
В България има терени, подходящи за изграждане на гигафабрика за изкуствен интелект. Това каза председателят на Българската асоциация за иновации, бизнес услуги и технологии Илия Кръстев в "Лице в лице" по бТВ.
"Мястото за строеж трябва да изпълнява определени изисквания – няколко независими енегрийни мощности, да може да се охлажда и да е близо до вода, до летище или пристанище. Климатично също България е относително балансирана по отношение на разликите в температурите. У нас има по-малко рискове от природни бедствия от други места", обясни той.
"Има поне нялколко такива места – около София, около Черно море. България е на входа между Азия и Европа и през нея минава свързаност, която малко други държави имат. Когато съберем всички тези неща и сложим факта, че Европа изостава значително, за нас се отваря нова възможност да направим скок, с който да ги изпреварим", допълни експертът.
По думите му гигафабрика за изкуствен интелект означава технологии, подобни на център за данни – множество свързани процесори. Наименованието гигафабрика идва от гигават.
"Като големина това е площ около 2 кв. км и струва около 8-10 млрд. долара", обясни той.
"В Европа няма гигафабрики за изкуствен интелект. Тази година беше обявено, че Европа ще инвестира 200 млрд. евро, от тях 20 млрд. в гигафабрики. Само "Старгейт" проектът е 500 млрд. "Майкрософт" също обяви, че ще инвестира 50 млрд. в следващите години", заяви Кръстев.
Той коментира и темата за технологиите и иновациите в контекста на световната икономика.
"Тръмп говори постоянно за търговския баланс. Сега се оказва, че Европа не е подготвена за свят, в който да е конкурентна както на САЩ, така и на Китай. Това са много сложни инфраструктурни проекти – сами не можем, трябва чуждестранни инвеститори", заяви шефът на асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии.
По думите му ЕС в последните 7 месеца финансира 13 проекта за фабрики за изкуствен интелект, които по мащаб са много малки. България спечели инвестиция за 90 млн. евро – разширение на суперкомпютъра, който оперира в "София Тех Парк".
Според Кръстев се очаква в следващите 5-6 години необходимостта от дейности, свързани с изкуствен интелект да се утрои.
"Започва да има разбиране за това, че тази икономика ако не се трансформира, няма да издържи особено дълго. Темите, свързани с иновации, технологии, стават все по-централни. Правителството в момента работи по привличането на такива инвестиции", каза още той.





















1. Евтина и надеждна енергия
2. Добри климатични условия с по-ниски температури
3. Стабилна политическа среда.
България няма нито едно от трите. Една Норвегия ни отвява по всички точки.