Ех, този Слънчев бряг! Пак номер едно сред руските инвеститори
Сделките обаче се сключват на далеч по-ниски цени от тези в годините на строителния бум
Слънчев бряг продължава да бъде магнит за руските инвеститори на имоти, но сделки вече се сключват на значително по-ниски цени в сравнение с тези от годините на строителния бум. Комплексът, в който се предлагат хиляди ваканционни имоти, е далеч по-привлекателен за братушките от зимните курорти като Банско. Само за година обаче средните цени на офертите в Слънчев бряг са паднали с близо 200 евро на квадратен метър. Това показва сравнителния анализ на агенция Bulgarian Properties за първото тримесечие на годината спрямо същия период на предходната 2011 г. От януари до март т.г. ваканционните жилища са се предлагали на средни цени от 663 евро на кв.м., спрямо 840 евро за същия период на 2011 г.
Инвеститори и купувачи обаче си стискали ръце на средни стойности от 440 евро на кв.м. за първото тримесечие на 2012 г., което е около нивата от 4-тото тримесечие на 2011 (средна цена 412 евро на кв.м.).
Основните купувачи продължават да бъдат българи и руснаци, като българите са активни основно на пазара в София и другите големи градове, а руснаците – в морските курорти. Забелязва се и тенденция на закупуване на ваканционни и селски имоти от български купувачи поради изгодните цени и добрите оферти, които излизат на пазара, съобщиха още от агенцията.
Сред останалите чуждестранни клиенти на агенцията присъстват представители на Франция, Дания, Норвегия, Швеция, Литва, Израел и др.
Средната цена на продадените селски къщи за първото тримесечие на 2012 г. е 19 870 евро, а миналата година за същия период е била 17 200 евро. През изминалите 3 месеца се забелязва леко намаляване на обема на реализираните сделки със селски къщи спрямо началото на 2011 г., което се дължи основно на студената зима.
Преобладават сделките на цени между 10 000 и 20 000 евро, но не липсва интерес и към по-скъпи и годни за обитаване къщи близо до курорти или големи градове. Най-голям интерес към селски имоти има в морските райони – областите Бургас, Варна, Добрич, както и селата в централна България – около градовете Велико Търново, Стара Загора и Пловдив. Интересът е най-вече от страна на руски купувачи, но има и доста българи, които искат да си купят къща на село, а в момента има много добри оферти, най-вече препродажби от чуждестранни собственици.
Цените на селските имоти в
момента са на нивата от 2006 г., а предлагането е много по-качествено от
предходните години, когато пазарът в този сегмент едва прохождаше.