Френският премиер Мишел Барние подаде оставка
Френският премиер Мишел Барние се срещна в четвъртък с Еманюел Макрон, за да подаде оставката си след загубата на вот на недоверие в парламента, като президентът спешно търси начини да спре растящия политически и финансов хаос, съобщава CBS News.
Очертаващият се като най-кратко управлявалият премиер на Франция пристигна в Елисейския дворец малко след 10 часа сутринта местно време за формалността по подаване на оставка, като премиерът и правителството в оставка са конституционно задължени да се оттеглят след поражението в парламента.
Мнозинството от депутатите подкрепиха вота на недоверие в сряда, предложен от крайната левица и подкрепен от крайната десница, оглавявана от Марин Льо Пен.
Рекордно бързото отстраняване на Барние идва след предсрочните парламентарни избори това лято, които доведоха до безизходица в парламента, без нито една политическа сила, способна да формира мнозинство, а крайнодесните държаха ключа за оцеляването на правителството.
Причината за свалянето на Барние беше неговият бюджетен план за 2025 г., включващ мерки за икономии, които бяха неприемливи за мнозинството в парламента, но които според него са необходими за стабилизиране на финансите на Франция. В понеделник той прокара законопроект за финансиране на социалното осигуряване без гласуване.
Успешният вот на недоверие отмени целия план за финансиране на правителството, което доведе до автоматично подновяване на текущия бюджет за следващата година, освен ако някое ново правителство не успее по някакъв начин да избърза с одобрението на нов бюджет до Коледа - малко вероятен сценарий.
"Франция вероятно няма да има бюджет за 2025 г.“, казват от ING Economics в бележка, прогнозирайки, че страната "навлиза в нова ера на политическа нестабилност“.
Moody's, рейтингова агенция, предупреди, че падането на Барние "задълбочава политическата безизходица в страната" и "намалява вероятността от консолидация на публичните финанси".
Парижката фондова борса падна при отварянето в четвъртък, преди да се възстанови, за да покаже малки печалби, докато доходността на френските държавни облигации отново беше под натиск за повишаване на дълговите пазари.
Макрон сега има незавидната задача да избере жизнеспособен наследник. Президентът трябваше да направи обръщение към нацията в четвъртък вечерта, съобщиха от кабинета му. На Макрон му остават повече от две години от президентския мандат, но някои противници го призовават също да подаде оставка.
Председателят на Националното събрание Яел Браун-Пивет в четвъртък призова Макрон да не губи време в избора на нов премиер, заявявайки, че Франция не може да бъде оставена да "се носи" за дълго време.
Рано в четвъртък нямаше индикации колко бързо Макрон ще назначи наследник на Барние, нито какви биха били техните политически пристрастия.
Лоялният министър на отбраната Себастиен Лекорню и центристкият съюзник на Макрон Франсоа Байру бяха рекламирани като възможни наследници, както и бившият премиер социалист и вътрешен министър Бернар Казньов.
С подкрепата на крайната десница мнозинството от 331 депутати в 577-членната камара гласуваха за сваляне на правителството в сряда вечерта. Това беше първият успешен вот на недоверие след поражението на правителството на Жорж Помпиду през 1962 г., когато президент беше Шарл дьо Гол.
Макрон отлетя обратно в Париж точно преди вота, след като приключи тридневното си държавно посещение в Саудитска Арабия, очевидно свят далеч от вътрешната криза.
"Сега призоваваме Макрон да си тръгне“, заяви пред репортери Матилд Пано, ръководител на парламентарната фракция на крайно лявата партия "Непреклонна Франция“ (LFI). Тя призова за "предсрочни президентски избори" за разрешаване на задълбочаващата се политическа криза.
Льо Пен заяви в телевизионно интервю, че нейната партия - след като бъде назначен нов премиер - "ще ги остави да работят" и ще помогне за създаването на "бюджет, който е приемлив за всички".
Барние е петият министър-председател на Макрон, откакто той дойде на власт през 2017 г., като всеки премиер заема последователно по-кратък период.
Предвид състава на Народното събрание няма гаранция, че наследникът на Барние ще издържи повече.
Призивите за стачка в транспорта, образованието и други услуги от обществения сектор продължиха в четвъртък въпреки изчезването на бюджета за строги икономии, който предизвика толкова много гняв.
Потапянето в по-голяма несигурност идва преди повторното отваряне на катедралата Нотр Дам в събота след пожар през 2019 г., голямо международно събитие, домакинствано от Макрон.
Сред гостите е Доналд Тръмп, който ще направи това първото си задгранично пътуване, откакто беше преизбран да служи като президент на САЩ за втори мандат.