Андреевден е, денят започва да расте
Честит празник на всички именици
Днес Православната църква почита паметта на Св. Апостол Андрей Първозвани, който пръв от апостолите е бил повикан да тръгне след Христа. Името на Св. Андрей често се среща в Евангелието. За него се споменава в разказа за нахранването на народа с пет хляба. От ранни години Андрей жадувал за божествената истина и когато Йоан Кръстител се явил в Юдея, той станал един от неговите ученици.
Андрей стоял на брега на Йордан, когато Йоан Предтеча, посочвайки на народа минаващия Исус, казал: „Ето агнецът Божий!”. Като чул тези думи, Андрей тръгнал подир Спасителя и прекарал с него целия ден. След това отишъл да намери брат си Симон (Петър) и му съобщил радостната вест: „Намерихме Месия!” и го довел при Христа. Двамата братя продължавали своя предишен живот и се занимавали с риболов. Те били родом от Витсаида. По-късно Спасителят ги видял веднъж на Галилейското море и им казал: "Вървете след мене и аз ще ви направя ловци на човеци". Оттогава те навсякъде следвали Христос и били свидетели на неговите чудеса, смърт и възкресение. Българският народ отбелязва Андреевден като празник на семето (зърното). Този ден се свързва с разбирането, че светлината в денонощието започва да расте – наедрява, затова някъде се нарича Едреевден, а слънцето да помръдва "както пиле в яйце", всеки ден по-малко денят се увеличава колкото с просено зърно. Макар и оскъдна, надеждата за светлина внася свежест и ведрина в душите на хората.
Според народното вярване Андреевден се нарича още и Мечкинден. Легендата разказва, че свети Андрей единствен от апостолите нямал празник, та възседнал една мечка и отишъл при Бога. Господ му казал „Който тебе не празнува, да го язди твоя кон”. Затова на 30 ноември в определени региони на България варят царевица и я прехвърлят през комина, като викат: "На ти, мечко, варен кукуруз, да не ядеш суровия и да не ядеш стоката и човеците”. Традицията повелява сутринта рано да се взима от наедрялото зърно и да се хвърли в камината – нагоре, за да растат високо всички житни растения и да са едри като набъбналата царевица.
На особена почит на този ден са младите булки, а именно на тях се пада ритуалът с хвърлянето на варените семена, та както бързо наедряват те, тъй и булките да пълнеят с новите рожби. На трапезата на този ден трябва да присъства жито, боб, леща, грах, просо или ечемик.
Честит празник на всички, носещи имената Андрей, Андриян, Андрея, Андро, Храбър, Храбрин, Силен, Дешка, Първан и др.
Андрей Първозвани е покръстил нашите предци още през 1. век! Той идва по нашите земи, за да проповядва и владетелите ни приемат Христовото учение.
Ние сме автохтонен народ! Християни сме още от 1- ви век!
Борис препокръства и основното унищожава книгите, и избива интелигенцията, знатните, просветени родове. Какво пише в учебниците, че бил унищожил "еретиците и техните писания", а?
Много отдавна трябваше да сме написали истинската си история!
Има исторически доказателства, че Хан Тервел и дори Хан Кубрат са били приели Христовото учение!
Хан Аспарух има изсечена, златна монета с кръст...., пък после нека пригласят всякакви, че сме били езичници и "затова падаме под Турско р0бство"..........
Да кажат същите тези, според кои Християнски закони Цар Иван- Александър изоставя и заточва българската ни царица Теодора в манастир, и се жени за 16 годишна евр€йка, която приема името Теодора?!
Да обяснят и коя е виновна за смъртта на почти всички наследници на стария цар от истинската Теодора?!
Мауро Орбини, проф. Божидар Димитров, Иван Вазов, ...... Има източници!
Първо хората ти пишат, че е поверие.
Второ, с различните календари имаш 13 дни отместване...