Подмладяването стана научен факт
Учените получиха нови данни за изследване на еволюцията и подмладяването на молекулярно ниво
Учени от университета в Берген направиха изненадващо откритие, като откриха организъм, който притежава способността да премине от своята възрастна форма обратно към своя стадий на ларва. Става дума за мидата Mnemiopsis leidyi, което е в състояние да обръща развитието си от старост към младост..
Резултатите от изследването са публикувани в списание Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Тази уникална способност може да служи като древен модел на пластичност, разработен при животни, и предоставя на учените нови данни за изследване на еволюцията и подмладяването на молекулярно ниво, което на определен етап може да се приложи и при човека.
За разлика от повечето животни, чийто жизнен цикъл е необратим и включва естествено стареене, Mnemiopsis leidyi демонстрира висока степен на промяна на развитието.
Такава способност за подмладяване преди това беше известна само при няколко вида, например при „безсмъртната медуза“ Turritopsis dohrnii.
Откритието стана възможно благодарение на случайно наблюдение в лаборатории, когато възрастна мида е изчезнала от аквариума, оставяйки след себе си ларва.
Учените са предположили, че това са едни и същи организми и са провели експерименти, за да потвърдят хипотезата си.
Те подлагат Mnemiopsis leidyi на стрес чрез гладуване и физическо нараняване, в резултат на което животното демонстрира способността да се върне към стадия на ларва.
Според изследванията жизненият цикъл на Mnemiopsis leidyi включва обратно развитие, което позволява на животното да променя формата и функцията на тялото си в зависимост от условията.