Защо България губи летците си? Експерт разкри, че пилотите са заложници на системата и това ги убива
Това е финалът на една поредица от човешки грешки, които са натрупани във времето, коментира проф. Димитър Недялков
Не една човешка грешка, а поредица от такива са причина за трагедията на база "Граф Игнатиево" на 13 септември, при която загинаха двама пилоти. Момчетата са заложник на системата, каза в „Тази сутрин“ преподавателят във Военната академия проф. Димитър Недялков, който е един от най-опитните пилоти у нас. Над 2000 летателни часа в бойната ни авиация има той, каза водещият Златимир Йочев, докато го представяше.
Експертът изтъкна, че при войни и при такива тежки ситуации обикновено военните го отнасят, но призова членовете на Комисията по отбрана в парламента да поемат отговорността.
Пилотска грешка е причината за катастрофата със самолета край "Граф Игнатиево"?
Тези, които трябва да осъществяват синергията между това, което се случва там и онова, което става в българската армия, каква отговорност може да понесат, попита той.
„Те са вземали през годините важните решения. Трябва да поемат част от вината и да разберат, че така повече във ВВС не може. Трябва да се осигури на пилотите професионален и социален стандарт, за да си гледат работата“, подчерта професорът.
Подполковник Петко Димитров и капитан Венцислав Дункин загинаха по време на тренировъчен полет с учебно-боен самолет L-39, част от авиошоу в авиобазата по повод 20 години от приемането на България в НАТО.
„При летенето винаги има риск, но при полети на много малка височина рискът е изключително голям поради близостта до земната повърхност“, заяви опитният бивш пилот.
„При дадената ситуация преминаването от малка на пределно малка височина с последващи компромиси е довела до крайния трагичен резултат“, обясни той.
След като водещият Йочев изтъкна, че първоначално се работеше по три версии за смъртта на двамата пилоти и попита дали се свеждат до една, професорът каза, че има по-особено мнение за отговорностите, тъй като от близките 30 години проблемът на авиацията е системен. „Начинът, по който системата е форматирана и приведена до състояние, в което не може да функционира пълноценно, както го изискват документите, налага стриктен анализ и в това отношение министърът е прав, но аз бих каза, че не за последните три, а за 30 години. Ние събираме „плодовете“ на това, което се е случило в системата през последните десетилетия“, заяви професорът.
Водещата Мария Цънцарова пък го пита какво трябва да се направи, за да не умират повече хора, а той отговори, че това е известно на много малък кръг от хора. „Нещата, които е нужно да бъдат казани, е важно да достигнат до съзнанието на хората, които влизат в парламента и вземат решения за формата на българската войска и в частност за военната авиация“, заяви експертът.
„Трябва хората да имат професионален и социален стандарт, за да изпълняват нормално задълженията си в условията на мир, при кризи и при война. Това е изключително важно и трябва да се направи час по-скоро“, подчерта той.
„Хората, които са заемали важни държавни длъжности, нивото им на управленски потенциал, на системно мислене не е отговаряло на това, което системата представлява“, коментира проф. Недялков.
„Командният състав на ВВС няма правомощията да форматира състоянието на самата система. Всички сме евроатлантици сега, но има стриктни параметри, които определят какво трябва да представлява системата. Според документите от НАТО това трябва да бъдат 70% изправна авиационна техника от наличната и определени количества летателни часове, които да се изпълняват“, обясни той.
Ние отбелязваме 20 години, през които това не е правено, подчерта експертът.
„Нашите пилоти, които сега преминават на Ф-16, летят на самолети от 1968 г. - 1972 година. Важно е да са поддържани в адекватно състояние и народът да лети“, добави той.
Това, което се случи с двамата пилоти, е финалът на една поредица от човешки грешки, които са натрупани във времето, обясни специалистът.
Часовете са недостатъчни и практиката, която трябва да имат българските авиатори е далеч от истината, добави той.
„Има момент в рамките на 1-2 секунди, когато са можели да вземат решението и да натиснат ръчката за катапултиране, но при тази оскъдица от самолети, за момчета, отдали се на професията, да хвърлят един аероплан, който е скоро ремонтиран, е много трудно“, подчерта професорът.
„Момчетата от изпълнителският състав отдавна са поставени в условията на заложници на системните грешки, които в продължение на десетилетия са вземани. Сега имаме военен министър, който е професионалист, но си представете какви са били предшествениците му и заместниците им“, каза още той.