Каква е годността на панелките - 50 години или цяла вечност
Едни експерти препоръчват да се съборят, а други са категорични, че са безопасни и ще надживеят всички ни
"Срокът на годност на панелните сгради у нас е изтекъл. Първите са построени през 50-те години на ХХ век. Според българските стандарти експлоатационният им период е около 50 години", твърди строителният инженер Владимир Жиянски по NOVA.
Той обаче подчерта, че ако бъдат редовно проверявани, сградите могат да бъдат обитавани и по-дълго от този период.По думите му слабото място при този тип сгради е свръзката между вертикалните и хоризонталните стени.
Най-уязвими при земетресение се оказват първите етажи на панелните блокове - над монолитната част на строежа.
Тези сгради трябва да бъдат проверени и ако се установи нарушаване на заварките между хоризонталните и вертикални панели, трябва да бъдат разрушени.Не можем да бягаме от отговорност и да рискуваме живота на хората, категоричен е инж. Жиянски.
Според други експерти обаче срокът на експлоатация на панелните жилища е около век.
„Срокът за експлоатационна надеждност на тези сгради е 100 години. Никоя от тези сгради не е под експлоатационен срок, друг е въпросът какво е тяхното състояние”, коментира проф. Димитър Назърски от Българската асоциация за изолации в строителството.
Специалистите напомнят, че санирането на жилището не означава само слагане не топлоизолация, а също така и подмяна на водоснабдителната, електроснабдителната и отоплителната система на сградата.
Едропанелните блокове са надеждни стоманобетонни сгради, които биха могли да функционират с векове. Те нямат точно определен срок на експлоатация – 20, 50 или 100 години.
Собствениците на апартаменти трябва да бъдат спокойни, ако професионалистите в строителния процес са си свършили добре работата и ако по време на експлоатацията се полагат грижи.
Това стана ясно от разговора на проф. арх. Борислав Борисов, зам.-председател на Камарата на архитектите в България (КАБ) и инж. Георги Кордов, експерт по обследване на строителни конструкции и бивш научен сътрудник в Научноизследователския строителен институт - НИСИ, в предаването „ИмоТиТе“ с водещ Христо Николов на Блумбърг.тв.
Панелните сгради не са рискови по отношение на земетръс, обясни Борисов. И добави, че в Рим има бетонни сгради, които са изградени преди много векове и в момента не представляват риск.
Арх. Борислав Борисов, който преди години е проектирал столичния панелен компекс „Левски Г“, обясни, че никъде в проектните и строителни книжа на едропанелните сгради няма записан срок, от който да се съди за срока за експлоатацията им.
По отношение на строителните конструкции в еврокодовете, приложени в България, фигурира термина „примерен проектен експлоатационен срок“.
Там има таблица, в която е посочено, че примерният проектен експлоатационен срок за конструкции на сгради е 50 години. Под таблицата обаче има забележка, че терминът проектен експлоатационен срок на конструкцията не се покрива с термина „срок на експлоатация“ на една сграда.
Инж. Георги Кордов обясни, че сроковете в националното приложение на еврокодовете са препоръчителни и че в практиката няма да се намери инвестиционен проект, в който конструкторът е записал, че сградата има определен срок на годност.
„Ако такова нещо бъде направено, трябва да бъде записано и какви дейности ще бъдат извършвани 50 години напред.“
Гаранционният срок в строителството е 10 години и той се отнася за договора между строителя и възложителя на един обект. Абсолютно погрешно е да се смята, че след тези 10 години сградата вече е с изтекъл срок на годност, каза още експертът.
Живот на село в къща е за умни хора. За стадото са направени панелките. Никой не ти е крив, че не можеш да видиш по-далече от носа си :)
Хахахахахахаах посмях се! Благодаря!
Нормални размери по БДС от СОЦа за спалня е 3,5 метра ширина а НЕ 2,8 метра като тия от новото строителство
1.Цигани
2.Проблеми с ТЕЧове и влага
3.Огромни разходи за отопление и ремонти
4.Чести аварии на ТОК с ниско напрежение
5.Липса на вода вследствие стари тръби
6.Достя работа по поддържане и озеленяване
Тоест живот в КЪЩА на село се оказва доста скъпо и НЕНУЖНО (освен око не искате да спестестявате от дрехи,храна,почивки услуги и да живеете ката скот селянин със мръсни стари дрехи и вехти мебели само и само да поддържате в добър вид къща с двор
Къщата е друго нещо. Дори и някой да пусне музика можеш да си затвориш вратата и да не чуваш нищо. Няма съседа от долу да си изпльока скарата и рибата на терасата и да ти напълни жилището със смрад. Имаш си място за паркиране. Имаш си градинка и можеш да си гледаш и някой друг плод, някой друг зеленчук. Панелките са смрад, мизерия, мухал.... а бе отврат.
Ако основите на сградата са здрави и няма течове, тия сгради и 200 години ще изкарат. На бетона и арматурата няма кво да им стане. Тухлените сгради също са здрави, в Америка и Западна Европа има такива на по 200 години.
При нас държавното строителство преди 70-80год. бе като сега - пачки и пудели виновни няма!
Няма нужда от завист и дрязги. Всичко е по старому. В новите блокове живеят поколението на дивите селяни от панелите. Вече са диви гражданя които гледат надменно панелкаджиите и се изживяват като успешни меринджей. Проблема им е балкона на огромния апартамент / който реално е на половина/ и бидоня със киселото зелИ - ако го сложим на терасата ще може ли да минаваме да тръснем чергата и родопското одеало!
Не панелката е виновна, а манталитета и завистта! За гр.Бургас и селянията!
- купуваш 75 квадрата в панелка и получаваш 75 квадрата, паркинг пред блока и в близост имаш детска градина и училище. Ако няма нови сгради наблизо имаш простор като погледнеш през прозореца. После идват и ти санират блока и изглежда добре.
- купуваш 75 квадрата в нова сграда и получаваш 55. Чудиш се къде да паркираш. Съседният блок ти е на 5 метра разстояние. 10 години по-късно фасадата е избеляла и са почнали какви ли не проблеми със сградата.
Общо взето това е.
Всяко правило си има изключение.
Моля, без епитети. Явно не си израснал манталитета на махалата.
Поредната фалшива новина, гарнирана с коментарите от хибриден трол. При това зле образован.
Виждам, че няколко държавни органа трябва да се самосезират и разследват сайта: СЕМ, анти-монополния, кзп, кзк.. На тея, на които е сайта трябва да не излизат от съда, но в територията на мафията ще бъде даже похвалено, осигуряват кинти за чекмеджето.
обяснява всичко ...
Главицата ти е куха като Челопеченска гъдулка , моето момче ! Значи плъхове , а ? А в демократичното строителство на Запад да не би да няма плъхове ? А за Дървениците в Париж нещо да кажеш ? Ако и там бяха толкова кухи като теб , досега Париж щеше да е съборен целия ! А що се отнася до калпаво строителство - това изобщо НЕ се панелките , ами тъкмо демократичните пресовано картонени къщи във Великата ти Хамерика ! Там само едно торнадо е достатъчно , за да те избави от цялата ти къща , барабар с плъховете ! Защо ли обаче досега няма описан случай за отнесена от торнадо панелка ?
Аман от ЕвроХатлантически имбецили !
Този Договор не дава право на строеж върху същият терен.
Необходимо е наличие на Нотариален акт. Придобиването на такъв изисква доста средства и нерви. С този манталитет на обитателите как ще се постигне разбирателство.