Днес е последният срок за заявленията за гласуване по настоящ адрес
Избирателите с увреждания могат да подадат искане за вот с подвижна избирателна кутия
Днес е последният срок, в който гражданите, които са регистрирани с постоянен и настоящ адрес в различни населени места на територията на България, могат да подадат писмено искане до общинската администрация по настоящия си адрес, за да бъдат вписани в избирателните списъци на секцията по регистрирания им настоящ адрес. Това предвиждат сроковете в хронограмата за организация на вота на Централната избирателна комисия (ЦИК).
Заявлението за гласуване по настоящ адрес може да бъде подадено и по електронен път през интернет страницата на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Днес изтича и срокът, в който избирателите с трайни увреждания, които не им позволяват да упражнят избирателното си право в изборното помещение, могат да подадат писмено искане, за да бъдат вписани в избирателните списъци за гласуване с подвижна избирателна кутия.
Припомняме, че ЦИК приключи вчера една от финалните стъпки по удостоверяването на годността на машините за гласуване. В сградата на министерството на електронното управление публично беше извършена процедурата по т.нар. доверено изграждане на софтуера на устройствата. Имаха право да присъстват представители на всички участници във вота на 27 октомври, а се отзоваха само трима - при общо 31 партии и коалиции, регистрирани за изборите, които ще се проведат на 27 октомври. На срещата стана ясно, че машините за електронно гласуване са с изтекла гаранция, но от няколко институции потвърдиха, че нямат уязвими места в софтуера.
"В петък, в края на деня, след като направихме довереното изграждане, трите институции - Българския институт по метеорология, Българския институт за стандартизация и министерството на електронното управление, издадохме решение, с което удостоверихме, че машините са годни за изборите на 27 октомври. Оттук нататък смятам, че това е една гаранция, че машинно гласуване ще има", заяви министърът на електронното управление Валентин Мундров пред Нова тв. Според него когато машините за гласуване се използват по правилен начин, не би трябвало да има никакъв проблем. За наблюдението на изборите министърът уточни, че може да има места, на които няма да има достатъчно силен интернет за видеонаблюдение, но "след това записът се качва в същата платформа".