Само 1/2 от обявените места за училищни директори са заети
227 училища остават с временни ръководители или такива в пенсионна възраст
В 254 училища учебната година започна с новоизбрани директори, които успешно са преминали двата етапа на конкурсите, проведени през септември т.г. Това е съобщил просветният министър проф. Галин Цоков по време на есенната академия на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България (СРСНПБ), пише вестник Сега.
Във форума участваха над 600 директори и заместник-директори от цялата страна.
Както е известно, през юли МОН обяви конкурси за 481 места за директори на общински и държавни училища, които са с временно изпълняващ длъжността ръководител или такъв, навършил години за пенсия. 67% от кандидатите бяха допуснати до втория етап на конкурсите. 254 са били одобрени окончателно, което е едва 53% от свободните места в системата.
Сметките показват, че 227 училища ще продължат, поне засега, да се управляват от временни началници или такива, навършили пенсионна възраст. Припомняме, че по-рано през годината бяха обявени първите конкурси за 271 училищни директори, от които заетите места бяха доста повече - 200, или 73% от обявените места за директори.
Министър Галин Цоков е посочил, че съвсем скоро ще бъде готов детайлният анализ от проведените конкурси. От него би трябвало да стане ясно какви са най-честите причини даден кандидат за директор да не успее да премине двата етапа на конкурсите, които вече се организират по нови правила.
По думите на министъра е в ход разработването на нова национална програма "Директори наставници". В нейните рамки успешни училищни директори ще подпомагат с опита и лидерските си умения новоназначени и млади свои колеги, както и такива, които имат необходимост от допълнителна професионална подкрепа.
"Обмисляме и да обособим модул, по който да подготвяме бъдещи директори", е обяснил министър Цоков, давайки пример с държави, в които има Академии за училищни лидери. Предвижда се разкриването на Институт по образование и структуриране на научна програма към МОН, е станало ясно още по време на събитието.
"Това ще се случи с преструктуриране в рамките на министерството, без да се назначават допълнителни хора, но като се насочат целеви усилия за изследвания, които да подкрепят и Вашата работа", е обясил министърът на директорите.