Цените в България - най-ниски в Европа след Румъния, но... не и за българите
Средната заплата у нас е три пъти по-ниска от средната за ЕС, а стоките и услугите - 2 пъти по-евтини
Цените в България са най-ниски в Европа след тези в Румъния, но това е заблуждаваща статистика, показва двойна проверка съпоставяща цените със заплатите. У нас стоките струват с приблизително 43% под средното ниво за ЕС, което ни нарежда на първо място на Стария континент, но в същото време се оказваме на последно по възнаграждание.
Така се оказва, че реалността съвпада с показанията на статистиците. Докато за обикновения българин цените у нас изглеждат крайно високи, то за гражданите на западна Европа тук е невероятно евтино и това е причината, поради която в последните години все повече и повече хора от Германия, Франция, Ирландия и дори Испания, идват да живеят тук, продължавайки да вземат западните си заплати или пенсии тук.
Какво показват данните
Средната почасова заплата в Европа е 24 евро на час. В България тя е 8.1 евро на час, което е повече от 3 пъти по-ниско. В същото време цените у нас са двойно по-ниски от средните в ЕС, но реално се оказва, че стандарта на живот у нас е значително по-нисък. За да живеем на средното ниво за Съюза ще е необходимо възнагражденията да скочат най-малко с 60%. С други думи - българинът трябва да има жизнен стандарт малко по-добър дори от този на столичанина.
Любопитна е ситуацията в Румъния, която води списъка с най-ниските цени в Европа. Там ситуацията е от една страна сходна, но от друга, малко по-различна. Това се дължи на факта, че доходите там са с 25% по-високи от тези в България, а стоките са дори по-евтини.
Най-скъпата за живеене страна в Европа очаквано е Люксембург, където цените са 52% по-високи. В същото време обаче доходите са близо 2 пъти над средните за Европа - близо 48 евро на час.
Общата тенденция при цените показва, че те са по-високи в Западните държави, където стандарта на живота е по-добър, а заплатите - по-големи. Това обаче прави страните в Източна Европа доста по-привлекателни както за инвестиция, така и за туризъм.
Източник:
www.gov.uk
457.64.16 х 4= 1,830.56£(за 160ч работна седмица)
В английския квартален Лидл същия е 2.20£.
Към днешна дата курс на БНБ спрямо британски паунд към българският лев: 1£= 2.32лв.
2.20 х 2.32= 5.06лв.
Това е само един малък пример! 98% от стоките в английски Лидл са по-евтини от колкото в български.
Само Сьомгата и телешките пържоли идват с 3-4лв по-скъпо, но пък минималната заплата в Англия е 1800£ на месец.
Другото не ме интересува колко струва, като го ползвам веднъж в годината е без значение, но ядем всеки ден ... така, че в Германия определено е по-евтино!