Положението е сериозно! 44% от българите не могат да си позволят едноседмична почивка
Румънците и унгарците в кюпа с нас - джобовете им празни
Румъния и България са на първо и второ място в нова класация на Евростат „Процент на хората, които не могат да си позволят да прекарат една седмица годишно извън дома си на почивка“.
Данните на Евростат показват значителна неравнопоставеност и дисбаланс между държавите от ЕС по този показател. 60% от румънците не ходят на почивка, защото не могат да си я позволят, докато в България този дял е 44%. На трето място е Унгария с 43%.
В дъното на класацията отново са България и Румъния, що се отнася до делът на хората, които са пътували поне веднъж годишно - 28%.
Броят на хората, които ходят на почивка, варира значително в ЕС, което показва значителни неравенства. В проучването се разглежда по-подробно къде хората са най-ограничени финансово, за да си вземат отпуск.
Радост за летовниците през септември! Ето какво ги чака на морето
Лятото е време за почивка за много хора в Европа. След дългите седем месеца работа август е време за изключване и прекъсване на връзката - мнозина се отправят към прекрасни дестинации, за да се попекат на слънце.
Въпреки това за много европейци почивката е по-скоро привилегия, отколкото даденост.
Според оценки на Евростат през 2023 г. около 29% от хората на възраст 16+ години в ЕС няма да могат да си позволят едноседмично пътуване.
В същото време през 2022 г. 62% от населението на ЕС на възраст 15+ години е пътувало извън дома поне веднъж в рамките на неработно пътуване. Това включва само почивки с повече от една нощувка. С други думи, 38% от гражданите на ЕС изобщо не са заминали през годината за лична почивка. Евростат обаче не уточнява дали това е станало по финансови причини.
Кой в ЕС пропуска отпуски?
В Испания делът на населението, което не може да си позволи едноседмична почивка, е 33%. В Италия този дял е 32%, а във Франция и Германия са отчетени резултати от съответно 25% и 23%. с общ дял от 60%.
В Норвегия само 7,9% от хората са икономически възпрепятствани да пътуват.
Икономически различия в рамките на ЕС
"Различията между нациите обикновено са свързани със силата на икономиката на дадена страна. Страните в дъното на списъка имат по-висок БВП от тези в горната част на списъка", каза професор Лин Минаерт, декан на Училището по хотелиерство към Метрополитенския държавен университет в Денвър.
"В момента в България има много хора, които се занимават с хотелиерство. Равнището на разполагаемия доход очевидно е важно, тъй като то позволява на хората да харчат пари за почивки. Различията при предприемането на почивки и разходите за тях отразяват някои от по-широките икономически различия в ЕС", заяви Професор К. Майкъл Хол от Катедрата по мениджмънт, маркетинг и туризъм в Университета Кентърбъри.
"Друго проучване на Евростат, чиито данни са събрани за последен път през 2022 г., разглежда процента на населението, което пътува по лични причини - като се отчитат само почивките с поне една нощувка.
През 2022 г. 84% от хората в Нидерландия са си взели почивка поне веднъж, а следващите в класацията са Люксембург (83%) и Финландия (81%).
Въпреки че решението да не пътуват може да бъде свързано с икономически пречки, има и други причини, поради които гражданите могат да изберат да си останат у дома. Професор Хол заяви, че културните и географските фактори също допринасят за моделите на пътуване.
Кои държави харчат най-много за почивки?
По данни на Евростат средните разходи за туризъм на човек варират значително в различните европейски страни.
През 2022 г. най-високи разходи за туризъм на нощувка е имал Люксембург - 175 евро, следван от Австрия - 154 евро, докато средният показател за ЕС е бил 87 евро.
Тези цифри отразяват разходите на туристите въз основа на тяхната държава на пребиваване, а не колко харчат туристите, посещаващи определена държава. Сред водещите икономики Германия е с най-високи разходи от 109 евро на нощувка. Под средното ниво са Франция (84 евро), Испания и Италия (и двете 72 евро).
Хората харчат повече за пътувания в чужбина
Средните разходи за нощувка също варират в зависимост от това дали пътуването е в страната или в чужбина.
"Вътрешно" се отнася до разходите в собствената страна, а не в други страни от ЕС.
Обикновено хората са склонни да харчат повече за нощувка, когато пътуват в чужбина, в сравнение с пътуванията в страната.
През 2022 г. жителите на ЕС са похарчили средно по 68 евро на нощувка при вътрешен туризъм и 117 евро на нощувка при пътувания в чужбина. В някои държави средните разходи за вътрешен туризъм са били под 40 евро и дори са паднали под 30 евро на нощувка, като например в Чехия и Латвия.
Най-високите средни разходи за вътрешен туризъм са отчетени в Австрия - 138 евро.
Жителите на редица държави са изразходвали поне два пъти повече средства за нощувка при пътувания в чужбина в сравнение с пътуванията в страната.
През 2022 г. това съотношение е било 3,7 в Латвия, следвана от 2,8 в Чехия.
Що се отнася до средните разходи за туризъм за едно пътуване, а не за една нощувка, Люксембург оглави списъка с 1261 евро. Той е следван от Австрия със 720 евро и Германия с 650 евро.
Разходи в страната или в чужбина?
През 2022 г. жителите на ЕС са похарчили приблизително 474 млрд. евро за туристически пътувания, като по-голямата част (53%) са били похарчени за пътувания в чужбина.
В 17 от 26-те държави от ЕС с налични данни повече от половината от разходите за туризъм са били предназначени за пътувания в чужбина.
Жителите на Люксембург са изразходвали най-много средства за пътувания в чужбина, като 98% от разходите им за туризъм са били насочени към чужбина, следвани от жителите на Белгия (90%), Малта (89%), Кипър (84%) и Нидерландия (81%).
За разлика от тях над 70% от разходите за туризъм на жителите на Румъния, Гърция и Франция са били за вътрешни пътувания, пише БГНЕС.
Свърши тая,едно време беше....безплатен обяд няма......
Оййй горките българи
Журналистите от сайта, да направят една статия в по ограничен мащаб- да кажем, само по отношение на бургазлии.
Повечето семейства си ходят по почивки, заведения и не се спират!!!
Аз лично, от хората които познавам, нито едни не получава по-малко от 2200 чисто.
Дори се замислих за момент, за да сложа най-ниската цифра получаван от човек, а, не по статистика.
Да, разни дистрибутори, шофьори, склададжии и др.неквалифицирани служители, може да получават по 1500-1800 лв., но за една нормална професия, тук в Бургас, заплатата е не по-ниска от 2200-2500ЧИСТО!!!!
Недоволните от ниско възнаграждение, да търсят причината в себе си.
Или скатават по цял ден на бачкане, или не вършат нищо трудоемко и се ровят в нета.
Е, няма как!!
Так описують ситуацію z-воєнкори яка склалась на Курщині
УКРАЙНА ВЗЕ В ПЛЕН АХМАК 141ПОЛК КАДИРОВЦИ БЕЗЧИНСТВАЛИ В БУЧА НАД ЦИВИЛНИ
БЕЗ МИЛОСТ
ВИДЕО
ЗСУ взяли в оточення величезне угрупування кадирівців які брали участь в окупації Бучі та покарали їх за законами воєнного часу
Кадри зі страти кадирівців опублікував командир Радник, котрий приймає участь у операції — дивитись відео
В кадрах присутні жорсткі кадри, перегляд тільки з 18+
Преди две седмици бях в Боровец, за 3 дни, миналата седмица пак за 3 дни в Хисаря.
Така, хотелите пълни, не може да влезеш спокойно в басейна. Спа процедури -чакаш.
Сносните заведе и на двете места-с резервации от сутринта за оебд и вечер.
Карам 7 г Мерцедес Е-класа.
Ами, той е от най евтините автомобили и на паркингите пред хотелите и по магистралата :)))
Как става това?