Интересът към магистърските програми в Университет „Проф. д-р Асен Златаров" е много голям, обявяваме още шест нови
Срокът за прием на документи е от 2 до 19 септември
Проф. д-р Христо Бозов е със специалности по анестезиология и реанимация и по военна токсикология, с придобити специализации в САЩ и Белгия. Работил е като лекар на подводница във ВМС. Управлявал е бившата Военноморска болница във Варна. От 2004 г. заема академичната длъжност „доцент“, а от 2015 г. – „професор“. В същата година става и ръководител Катедра по анестезиология, морска и интензивна медицина към ВМА. 5 години проф. Бозов е зам.-кмет по здравеопазване и социални дейности на Община Варна. Два пъти е удостояван с държави награди: нагръден знак „За вярна служба под знамената“ – 3-та степен през 1998 г. и 1-ва степен през 2008 г.
Проф. Бозов е председател на Българското научно дружество по обществено здраве. Успешен мениджър на Комплексен онкологичен център – Бургас и ректор на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
- Проф. Бозов, наближава приемът на документи за кандидатстване в магистърските програми на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Какви са очакванията Ви при настъпващата академична година?
- Очаквам през тази година да бъдат приети повече студенти от предходната година. Тогава приехме 400 студенти-магистри. Може би за учебната 2024/2025 година ще надминем този брой, тъй като регистрираме доста по-голям интерес към обучението в университета ни. Това се дължи и на няколкото нови специалности, които предлагаме.
- Казвате, че има увеличение на магистърските програми. Споделете кои са те?
- Новите ни магистърски програми са доста търсени и интересни. Най-голям интерес засега заявяват кандидат-студентите към специалност „Управление на здравни грижи“. В нея могат да продължат обучението си завършилите за „Акушерка“, „Лекарски асистент“ и „Медицинска сестра“. Това надграждащо образование може да им позволи да заемат ръководни позиции и да растат в йерархията на здравните заведения. Също така, тези които завършат „Управление на здравни грижи“ придобиват правоспособност и да водят практики за медицински сестри към нашия университет. До тази година завършилите бакалавърска степен в тези области ходиха да се обучават в университети в други градове, а сега могат да го направят и в Бургас. Това се отнася и до други специалисти, работещи в сферата на здравеопазването, които имат желание да надградят знанията си.
Други нови програми са „Здравен туризъм“, „Киберсигурност: технологии във финансовата сфера“, „Криминалистична химия“, „Ресурсен учител“.
Тези специалности са много актуални и търсени, особено киберсигурността във връзка с нарастването на всички възможности за защита в киберпространството.
Новата и интересна специалност „Криминалистична химия“ е насочена към хора, които искат да се занимават с криминалистика. Тя ще даде нови възможности за разширяване на техните знания.
Вярвам, че доста търсена ще е специалността „Ресурсен учител“, тъй като ще обучава кадри в работа с деца със специални образователни потребности. Предвид това, че тези деца се интегрират в системата на образованието и имат необходимост от специални грижи, тази специалност ще е доста полезна.
Вярвам, че шестте нови специалности ще помогнат на бургазлии, а и на хора от цялата страна, да надградят своето висше образование.
- Кои са най-търсените специалности досега?
- От магистърските програми търсените специалности са традиционно в сферата на педагогиката. През изминалата година в специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“ приехме 51 студенти. В „Съвременни аспекти на образованието в детската градина и началното училище“ – 21 студенти, но регистрираме интерес и в много други специалности, които са свързани с химичните технологии, компютърните системи и технологии, електрониката. Наблюдаваме, че интересът към инженерните специалности напоследък се подновява. Младите хора си дават сметка, че могат да се реализират в сферата на производството, предвид развитието на индустрията в Европа.
Бих искал да отбележа, че продължава интересът към специалностите, които са свързани с екологията и опазване на околната среда, химията, българския език и история, , икономическите специалности. Друга желана и търсена магистърска програма в предходната година беше и „Здравен мениджмънт“.
- Обмисляте ли създаването на съвместни магистърски програми с други университети?
- Работим активно в тази посока, особено със Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Бихме желали да направим съвместни специалности с тях в областта на английската, френската, испанската, италианската филологии. Също водим преговори за създаване на съвместни специалности с Тракийски университет, Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“ и Национална художествена академия.
- За финал може да споделите с нашите читатели какъв е срокът за кандидатстване и какви са изискванията според специалностите?
- Срокът за прием на документи е от 02 септември до 19 септември. Обръщам внимание, че за специалност „Управление на здравни грижи“ срокът е по-кратък - от 02 септември до 12 септември. Бройките в тази специалност са ограничени, така че тези които имат желание да се обучават трябва да положат два изпита - писмен и устен.
Пълният списък с предлаганите магистърски програми в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ може да видите тук: https://btu.bg/index.php/bg/priem/priem-magistri-m-bg/spec-mag-priem-m-bg