Водещият уролог доц. д-р Цветин Генадиев преглежда тази събота в Бургас
Той е един от най-известните български уролози, въвел лапароскопската урология в България
Водещият уролог доц. д-р Цветин Генадиев преглежда тази събота, 24 август, в университетска болница „Дева Мария“ в Бургас. Час все още може да бъде запазен на тел. 056 89 62 62 или онлайн на www.devamaria.com кабинет УРОЛОГИЯ.
Доц. д-р Цветин Генадиев е един от най-известните български уролози, въвел лапароскопската урология в България. Той е фокусиран в темата за заболяванията на простатата, като през 2007 защитава докторска дисертация на тема „Лапароскопска лимфна дисекция при рак на простата“.
Дълголетието на хората прави срещата с рака на простатата все по-честа не само по света, но и в България. У нас близо 3000 мъже чуват диагнозата ежегодно, като за 1000 от тях диагностицирането е в късен стадий. „Ракът на простатната жлеза е безсимптомен процес. Това прави трудно разбирането на пациента, че трябва да иде на лекар, когато няма оплаквания.
Промяната на начина на мислене е дълъг процес, но вървим в правилната посока. Мъжете над 50-годишна възраст не трябва да чакат симптоми, за да отидат на лекар. Профилактиката ще им гарантира, че в случай на заболяване, то ще бъде хванато навреме, ще имат избор за начина на лечение, заболяването ще бъде излекувано и качеството на живот ще бъде запазено. Защото, нека не забравяме най-важното- ракът на простатата се лекува на 100%, стига да е хванат навреме!“ обяснява доц. д-р Цветин Генадиев. Ако пациентът е с наследствена обремененост, ежегодните му посещения при лекар трябва да бъдат след 40-годишна възраст.
С развитието на медицината операциите при рак на простатната жлеза вече могат да бъдат не само отворени, но и лапароскопски. „Предимствата на лапароскопската операция са много. На първо и най-важно място е това, че оперативната травма за пациента е много по-малка, не се губи кръв и физиологичното равновесие на организма се запазва. За онкологично болните е важно, че с този по-щадящ метод се съхранява имунитета на пациента. След лапароскопска простактетомия пациентите изпитват много по-малко болка или не изпитват никаква, възстановяват се бързо и самостоятелно. Могат скоро да продължат с друго лечение, ако това е необходимо. Допълнителен плюс е, че следоперативните грижи са леки и не се изисква помощ от персонал, което запазва самочувствието на пациента.“ разказва пионерът в урологичната лапароскопия.