Родителски бунт в Бургаската математическа
Недоволство в математическата гимназия – ученици и родители са шокирани, че от втория учебен срок провеждането на часовете по двойки, което облекчава натоварването в елитното школо, е отменено и вместо за три предмета, както досега, децата трябва да се подготвят за шест или седем. Преобладаващата част от учителския колектив подкрепя комбинираната по двойки програма, а от инспектората подозират именно интерес на педагозите зад оформящия се родителски бунт.
Назряващият от седмица конфликт в ПМГ се случва на фона на рокада в ръководството. В стола на дългогодишния директор Станчо Славов сяда временно изпълняващ длъжността. Това е Куна Георгиева, която досега е била зам.-директор на Професионалната гимназия по електротехника и електроника “Константин Фотинов”.
В началото на втория учебен срок ученици и родители от V до XII клас разбират, че програмата се променя и 6-те или 7 предмета на ден ще бъдат различни. Най-недоволни са родителите на малките – смяната в седмичното разписание изисква двойно повече време за подготовка на децата вкъщи и значително утежнява чантите им, заради повечето учебници и учебни тетрадки. Веднага след първата родителска среща майки и бащи депозират в дирекцията на училището и в инспектората жалба с настояване за връщане на стария ред. Към този проблем добавят и втори – началният час на учебните занятия, който в ПМГ „Акад. Никола Обрешков” вече е 7.15 часа от началото на декември. Според родителите 30% от учениците пътуват от други населени места и пристигането им в 7 е невъзможно.
От инспектората разпореждат на директорката Георгиева да направи разширен дирекционен съвет с главните учители, както и да покани т.нар. тройка от родителския актив – представители на всеки клас, на които да бъде обяснено кое налага промените. Срещата с над 50 родители бе в четвъртък вечер в актовата зала на училището. След близо 2 часа разяснения родителите не излизат удовлетворени. Инициативен комитет събира подписка, която прилага към писма до Регионалния инспекторат по образованието, Регионална здравна инспекция и общината с настояване за спешна среща. Писмата вчера бяха депозирани до институциите и родителите очакват реакцията.
„В математическата гимназия по принцип е по-тежко, двойките часове ги облекчаваха, едно е да се готвиш по 3 предмета, друго е по 7. Абсолютно ошашавени са децата, подложени са на много голям стрес. Трябва да се предприеме нещо – по какъв начин мислят за здравето им, като им променят така програмата. А пука ли му на някой, че в 7 часа ги водим спящи?”, казва Таня Читадзе, която е майка на шестокласник. Ани Василева, също родител на шестокласник, добавя: „Тази система се е доказала, че е добра. Двойката часове предполагат, че учителят ще провери домашните, ще види докъде са децата, ще се предаде материал, ще остане време да бъдат препитани, а сега синът ми се прибира и казва – нямат време да ни изпитат.”
Как досега е можело да се учи по един начин, а вече не може, недоумяват родителите.
„Проблемът с гимназията в момента е следният – в Регионална здравна
инспекция, където има изискване да се представи програмата за следващия
учебен срок, училището е показало един формат на седмично разписание,
което е одобрено от самата институция, но при извършена проверка в
училището по друг повод се установи, че в материалната книга се работи
по друго седмично разписание”, коментира казуса инж. Виолета Илиева,
началник на Регионалния инспекторат. Тя поясни, че за да бъде изправно
пред институциите, ПМГ е представило един документ, но в действителност в
школото са си направили по-прагматичен вариант, заобикаляйки наредбата.
Дадено е и предписание за отсраняване на нарушението. „По сега
действащите нормативни документи часовете трябва да са по един час на
ден. Тежестта
на всеки предмет се сумира и трябва да се получава определен
коефициент. Единствено по български език в седмицата имат възможност да
заложат два учебни часа, когато правят писмени упражнения”, пояснява
инж. Илиева. На твърдението на родителите, че децата не успяват да се
подготвят, началникът на Регионалния инспекторат отсича – четвърти, пети
и шести клас в математическата гимназия учат по същите учебни предмети и
хорариум от учебни часове, както се учи в едно основно училище.
Според инж. Виолета Илиева зад родителските искания стои интересът на
друг участник в образователния процес и това са част от учителите, на
които седмичното разписание е направено така, че да им е удобно.
„Не е вярно, че е за наше улеснение, ние и не търсим такова, най-важното
е да си свършим работата. Няма дори един колега, който да почива през
седмицата!”, категорична е Силвия Христова, преподавател по литература.
Според нея децата са свръхнатоварени и това е предпоставка за
некачествен учебен процес.
Не на последно място фактор в усложнената ситуация в ПМГ е промяната в ръководството на училището.
Досегашният директор Станчо Славов, с чието име от години се свързват успехите на елитната гимназия, от доста време е в болнични. В момента той е в платен отпуск до следващата учебна година. Не е ясно как е успявал да лавира между интересите на учениците и преподавателите от една страна и буквата на наредбата от друга, но според запознати не е случайно, че за временно изпълняващ длъжността начело на училището от инспектората са предпочели да сложат външен администратор. Георгиева е в математическата гимназия от края на януари и все още не познава учителите.
Докато подготвяхме материала за същия проблем с преминаването от двойки часове към единични, сигнализираха и родителите на ученици от Търговската гимназия. Децата са съвестни, стараят се, но едва се справят, коментираха промяната те.
Едно е да носят учебници по 3 предмета, а съвсем друго са 7 на ден
Значи просто трябва да се оправи наредбата, която е за всички училища, а не само за ПМГ.